Unia Europejska strefą wolności LGBTIQ? Solidarna Polska zapowiada kontruchwałę w Sejmie

Unia Europejska, Polska, Ziobro, Śmiszek, Biedroń, strefa LGBT, ideologia

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej, źródło ministerstwo sprawiedliwości

Lewica planuje złożyć w Sejmie projekt uchwały wzywającej polskie władze oraz instytucje do uczynienia z Polski strefy wolności dla osób LGBT. Złożenie kontrprojektu zapowiada Solidarna Polska. W środę na temat „stref wolności dla osób LGBTIQ” w UE debatował Parlament Europejski.

 

 

W środę (10 marca) posłowie Parlamentu Europejskiego debatowali nad projektem rezolucji ustanawiającym w Unii Europejskiej „strefę wolności dla osób LGBTIQ”, która ma być odpowiedzią na powstające w Polsce od 2019 r. „strefy wolne od LGBT” oraz rosnącą dyskryminację przeciwko osobom LGBTIQ. Decyzja w tej sprawie zapadnie w dzisiejszym (11 marca) głosowaniu.

W trakcie zorganizowanej w środę (10 marca) w Brukseli wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek powiedział, że oczekuje nie tylko poważnej debaty i przyjęcia rezolucji, ale także tego, że PE „będzie naciskał na instytucje europejskiej, aby w prowadzonych przez nich działaniach ws. naruszenia przez Polskę praworządności, także uwzględnić naruszanie praw osób LGBT i naruszanie praw człowieka”.

Jak dodał, „praworządność to nie tylko wolne sądy, bo praworządność to nie tylko sprawnie działający Trybunał Konstytucyjny, to nie tylko Krajowa Rada Sądownictwa i wolność dla sędziów i niezawisłe działania sądów, ale to także prawa fundamentalne”.

„Po przyjęciu przez Parlament Europejski debatowanej rezolucji, w przyszłym tygodniu, kiedy zbierze się polski Sejm na kolejnym posiedzeniu, klub (Lewicy) złoży projekt uchwały do przyjęcia przez cały polski Sejm siostrzanej uchwały”, poinformował polityk Lewicy. „Wezwiemy polski Sejm do tego, aby wezwał polskie władze, wezwał polskie instytucje do tego, aby uczynić Polskę strefą wolności dla osób LGBT”, zapowiedział Śmiszek.

Zapowiadana rezolucja o wolności osób LGBTIQ w Unii Europejskiej to zdaniem Zbigniewa Ziobry rozwiązanie „dyskryminujące dla ogromnej większości Polaków”. Solidarna Polska złoży w Sejmie projekt uchwały sprzeciwiającej się tej rezolucji.

PE: Debata nt. strefy wolności dla osób LGBTIQ w UE. "To nie przedmiot negocjacji”

Decyzja o przyjęciu rezolucji zapadnie jutro (11 marca).

Solidarna Polska chce, by Sejm przyjął swoją kontruchwałę w sprawie respektowania przez instytucje europejskie „tożsamości i poglądów Polaków” w sprawach „definicji rodziny i małżeństwa”. Ziobro podkreślał, że polskie władze nie mogą milczeć w sytuacji – jak mówił – „pozaprawnych działań, które w sposób nieuprawniony wpływają na decyzje Polaków”.

Lider Solidarnej Polski na briefingu w siedzibie resortu sprawiedliwości przytoczył fragment projektu uchwały. „Sejm RP wyraża sprzeciw wobec wszelkich działań mających na celu rozpowszechnianie fałszywej wizji tożsamości człowieka, małżeństwa i rodziny” – głosi dokument, którym mieliby zająć się posłowie.

„Jako minister sprawiedliwości poparłem wniosek moich kolegów z Solidarnej Polski, aby polski Sejm odpowiedział na tę rezolucję własną uchwałą, która zwracałaby uwagę na naszą wrażliwość i domagała się szacunku dla poglądów Polaków przez instytucje europejskie – oświadczył Ziobro. Polityk skrytykował również próby blokowania środków europejskich gminom, które – jak dodawał – podejmują uchwały nie tylko o sprzeciwie wobec „ideologii LGBT”, ale też podkreślające prawa rodziny.

W trakcie briefingu wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta mówił, że oprócz rezolucji, Unia Europejska może zastosować wobec Polski rozporządzenie wiążące wypłatę funduszy unijnych z praworządnością. Według posła Solidarnej Polski, interpretacja tego dokumentu może być bardzo szeroka i niezwiązana z kwestiami stricte prawnymi.