Ukraina: Przyjęto ustawę o odwołaniu prezydenta

Wołodymyr Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy, źródło Mikołi Łazarenka, president.gov.ua

Wołodymyr Zełenski podczas zaprzysiężenia na prezydenta Ukrainy, źródło Mikołi Łazarenka, president.gov.ua

Ukraiński parlament pracuje bez wytchnienia i przegłosowuje kolejne obietnice prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. Wczoraj parlamentarzyści poparli procedurę określającą zasady prezydenckiego impeachmentu. Jednocześnie głowa państwa dąży do rozwiązania Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy, by przyspieszyć organizację wyborów lokalnych. 

 

 

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła wczoraj po drugim czytaniu prawo ustanawiające procedurę odwołania prezydenta. W ten sposób większość parlamentarna, należąca do prezydenckiego ugrupowania Sługa Narodu, spełniła kolejną z wyborczych obietnic Wołodymyra Zełeńskiego. Jednak to nie koniec zmian. Poza reformami gospodarczymi, dotyczącymi obrotu ziemią czy zniesienia zakazu gier hazardowych, prezydent dąży do rozwiązania Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy (CKW).

Ukraina: Inauguracja Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego

„Chodzi nie tylko o zwrócenie tego, co zostało skradzione obywatelom, lecz także o przywrócenie zaufania do sprawiedliwości” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełeński w związku z wczorajszą inauguracją działania Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego (NSA).
 

 

Ustawę o powołaniu jednostki zajmującej się ściganiem korupcji przyjęto …

Opozycja przeciwko

W głosowaniu za uchwaleniem nowego prawa opowiedziało się 245 z 254 członków Sługi Narodu. Wystarczy 226 głosów w 450 osobowej Radzie Najwyższej. Opozycyjna Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki oraz Głos Swiatosława Wakarczuka zagłosowały przeciwko, podkreślając zbyt szybkie tempo prac nad ustawą. Opozycja podnosiła także kwestię fasadowości reformy, „która w rzeczywistości niczego nie zmienia” – zwrócił uwagę cytowany przez Ukraińskie media Roman Łoziński z Głosu.

Nowe prawo daje Parlamentowi możliwość odwołania głowy państwa w przypadku „wykroczenia przeciwko prawu”. Potrzeba 3/4 głosów do odwołania prezydenta. Decyzja musi być zatwierdzona przez Sąd Konstytucyjny Ukrainy. Odwołanie prezydenta jest już przewidziane w Konstytucji, lecz de facto niemożliwe do przeprowadzenia z powodu braku określenia szczegółowej procedury.

Ukraina: Parlament przegłosował zniesienie immunitetu poselskiego

Ukraiński parlament zdecydował dziś o skasowaniu immunitetu poselskiego. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku. To spełnienie wyborczej obietnicy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
 

 

W dzisiejszym głosowaniu „za” zmianą opowiedziało się 373 parlamentarzystów przy trzech głosach wstrzymujących się. 28 posłów było nieobecnych w …

Reformy prezydenta

Prawo o impeachmencie prezydenta zostało przyjęte w zaledwie kilka dni po przegłosowaniu innej wyborczej obietnicy Zełenskiego – zniesienia immunitetu parlamentarnego. Od  czasu rozpoczęcia prac IX kadencji Rady Najwyższej (29 sierpnia) parlamentarzyści przegłosowali już szereg ustaw, a prezydent Zełenski – rzeczywisty przywódca ugrupowania Sługa Narodu – zapowiada dalsze zmiany, w tym zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi, nad którym pracuje już ekipa premiera Ołeksieja Honczaruka. Prezydent życzy sobie, by stosowne zmiany – oznaczające uwolnienie 40 mln hektarów (400000 km2) ziemi – zostały przegłosowane do 1 grudnia br.

Inną z zapowiedzi realizowanych przez rząd jest zniesienie zakazu uprawienia hazardu. Legalizacja – przewidziana głównie pod kątem luksusowych hoteli w regionie Morza Czarnego – ma przyczynić się do zwiększenia oferty turystycznej w regionie. Tj. do zwiększenia wpływów dla budżetu państwa. Obecnie na Ukrainie obowiązuje zakaz gier hazardowych, wprowadzony przed 10 laty, gdy premierem była Julia Tymoszenko.

Erdogan: Aneksja Krymu nielegalna

Dwudniowa wizyta prezydenta Ukrainy wypełniona była rozmowami na temat zacieśnienia współpracy między Kijowem i Ankarą. W planie znalazło się zawarcie umowy o wolnym handlu. Nie zabrakło odniesień do sytuacji w Donbasie. Wołodymyr Zełeński liczy na pośrednictwo Turcji w sprawie unormowania …

Zamach na Komisję Wyborczą?

Prezydent Ukrainy zwrócił się wczoraj formalnie do Rady Najwyższej o rozwiązanie CKW, argumentując że przejawia one polityczne skłonności. Zełenski we wniosku do parlamentu napisał m. in., że CKW wielokrotnie kierowała się w swoich działaniach politycznymi motywami, odmawiając np. zarejestrowania 28 kandydatów w lipcowych wyborach parlamentarnych. Zełenski uważa, że sądy anulowały wiele decyzji CKW, które były niezgodne z prawem.

Ukraińskie media oceniają, że rzeczywistą motywacją prezydenta jest dokonanie zmian w CKW, w której dotychczas większość mają ludzie mianowani przez Petra Poroszenko. Szacuje się, że w 16-osobowym składzie od 8 do 10 osób może sprzyjać byłemu prezydentowi. W związku z większością w parlamencie, jaką posiada Sługa Narodu, Rada Najwyższa najprawdopodobniej poprze wniosek prezydenta, a wówczas Zełenski osiągnie jeszcze jeden cel polityczny tj. ogłoszenie przez CKW wcześniejszych wyborów lokalnych – powinny zostać zorganizowane jesienią 2020 r. – i zdyskontowania poparcia społecznego, jakim cieszy się głowa państwa i jego zaplecze.

Ukraina: Ołeh Sencow zapowiada walkę o „więźniów Kremla”

Zwolniony po 5 latach z rosyjskiego więzienia ukraiński reżyser Ołeh Sencow wystąpił na swojej pierwszej od czasu powrotu do kraju konferencji prasowej. Zapowiedział na niej, że będzie walczył o uwolnienie kolejnych osób przetrzymywanych – tak jak on – z powodów …