Ukraina: Inauguracja Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego

Wołodymyr Zełeński podczas uroczystości Dnia flagi narodowej Ukrainy / Zdjęcie via twitter @ZelenskyyUa

„Chodzi nie tylko o zwrócenie tego, co zostało skradzione obywatelom, lecz także o przywrócenie zaufania do sprawiedliwości” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełeński w związku z wczorajszą inauguracją działania Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego (NSA).

 

 

Ustawę o powołaniu jednostki zajmującej się ściganiem korupcji przyjęto jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu – Rady Najwyższej Ukrainy, jednak dopiero wczoraj Najwyższy Sąd Antykorupcyjny rozpoczął działanie. Jego powstanie było wyczekiwane od dawna, a instytucje międzynarodowe uzależniały od jego istnienia dalszą pomoc finansową dla Kijowa.

Nowy premier Ukrainy: W moim rządzie nie będzie złodziejstwa

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła wczoraj 35-letniego prawnika Ołeksija Honczaruka na stanowisku premiera. Decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu Rady Najwyższej w nowym składzie.
 

Nowy szef ukraińskiego rządu zapewnił w parlamencie, że w jego gabinecie nie będzie złodziejstwa, a prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował …

„Prosta zasada”

Wczorajsza inauguracja przebiegła w obecności prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który wprawdzie nie przyłożył ręki do przegłosowania przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawy w dniu 7 czerwca 2018 r. w sprawie powołania instytucji, jednak stał się beneficjentem poczucia niesprawiedliwości i wezwań ukraińskiego społeczeństwa do zmierzenia się z problemem korupcji. „Zadanie Sądu jest bardzo proste: ukarać wszystkich skorumpowanych, niezależnie od struktury, w której działają” – powiedział Zełeński podczas wczorajszej uroczystości.

Prezesem sądu jeszcze w lipcu wybrano 37-letnią Ołenę Tanasewycz, dotychczas pracującą w jednym z sądów rejonowych w obwodzie charkowskim. W skład nowej instytucji wejdzie 38 sędziów wybranych w ramach konkursów nadzorowanych przez ukraińskich i międzynarodowych ekspertów. Zostaną oni podzieleni na Sąd I instancji w 27-osobowym składzie oraz 11-osobową Izbę Odwoławczą.

Ołeksij Honczaruk nowym premierem Ukrainy?

Nowym premierem Ukrainy ma zostać obecny zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – podały wczoraj tamtejsze media. Ołeksij Honczaruk został bowiem kandydatem prezydenta na nowego szefa rządu – informują we wczorajszych wydaniach.

Dawny postulat

Na starcie NSA przejmie od pozostałych sądów wszystkie sprawy, którymi zajmuje się utworzone w 2015 r. Narodowe Biuro Antykorupcyjne. Walka z korupcją na Ukrainie należała do głównych postulatów proeuropejskiego Majdanu z lat 2013-2014. Od lat powołania podobnej instytucji domagały się organizacje międzynarodowe, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), uzależniające dalsze przekazywane pomocy finansowej.

Jednak walka z korupcją od Majdanu nie przyniosła pożądanych efektów. Od 2014 r. żaden wysoki urzędnik nie został skazany za działania korupcyjne. Ocenia się, że nieumiejętność poradzenia sobie z tym zjawiskiem była jedną z przyczyn zwycięstwa wyborczego Zełeńskiego – człowieka „spoza systemu”, który obiecał podjąć skuteczniejsze działania od swojego poprzednika, Petra Poroszenki.

Nowy premier Ukrainy: W moim rządzie nie będzie złodziejstwa

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła wczoraj 35-letniego prawnika Ołeksija Honczaruka na stanowisku premiera. Decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu Rady Najwyższej w nowym składzie.
 

Nowy szef ukraińskiego rządu zapewnił w parlamencie, że w jego gabinecie nie będzie złodziejstwa, a prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował …

Idą zmiany

Wszelkie międzynarodowe rankingi sytuują Ukrainę w dolnej części zestawienia pod kątem korupcji. W ostatnim Corruption Perceptions Index (CPI) przygotowanym w 2018 r. przez Transparency International, Ukraina znalazła się na 120 miejscu wśród 180 sklasyfikowanych państw. Inauguracja NSA zbiega się w czasie z I sesją nowej kadencji Rady Najwyższej Ukrainy, w której większość posiada prezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu”.

Deputowani już zdążyli przegłosować m. in. zniesienie immunitetu poselskiego. Od początku przyszłego roku, deputowanych będzie można zatrzymywać oraz aresztować bez zgody parlamentu. Jednak to nie koniec zmian. Zełeński – rzeczywisty lider ugrupowania – zamierza przeforsować zmniejszenie liczby deputowanych z 450 do 300. Poważnie rozważa wprowadzenie proporcjonalnego systemu głosowania.

Ponadto prezydent chciałby natychmiastowego wygaszania mandatu poselskiego w przypadku udowodnienia głosowania „na dwie ręce” oraz przy większej niż jedna trzecia nieobecności posiedzeń Rady Najwyższej lub danych komisji. Prezydent chciałby także poeksperymentować z demokracją bezpośrednią, przyznając obywatelom Ukrainy inicjatywę legislacyjną. Propozycje Zełeńskiego są oceniane przez opozycję oraz część ekspertów, jako dążenie do całkowitej kontroli parlamentu oraz chęci skoncentrowania pełni władzy.

Ukraina: Parlament przegłosował zniesienie immunitetu poselskiego

Ukraiński parlament zdecydował dziś o skasowaniu immunitetu poselskiego. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku. To spełnienie wyborczej obietnicy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
 

 

W dzisiejszym głosowaniu „za” zmianą opowiedziało się 373 parlamentarzystów przy trzech głosach wstrzymujących się. 28 posłów było nieobecnych w …