Ukraina oskarża Rosję przed Trybunałem w Strasburgu o “celową eliminację przeciwników politycznych”

Władimir Putin, Rosja, Ukraina, Nawalny, prawa człowieka

Prezydent Rosji Władimir Putin [Twitter, @KremlinRussia]

Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował wczoraj (23 lutego), że 19 lutego Ukraina wniosła “międzypaństwową skargę” na Rosję. Ukraińskie władze uważają, że Rosjanie prowadzą działania w celu eliminacji przeciwników politycznych.

 

 

Jak napisano w oświadczeniu Trybunału, “sprawa dotyczy zarzutów ukraińskiego rządu”, odnoszących się do rosyjskich operacji, które polegają na “celowych zabójstwach domniemanych przeciwników Federacji Rosyjskiej w Rosji oraz na terytorium innych państw, włącznie z państwami Rady Europy” w okolicznościach niezwiązanych z konfliktem zbrojnym.

Dodatkowo – według władz Ukrainy – Rosja nie prowadzi dochodzeń w przypadku tych zabójstw i świadomie tuszuje sprawy, tak by nie można było znaleźć winnych osób.

Działania Rosjan miałyby stanowić naruszenie art. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, zgodnie z którym “nikt nie może być umyślnie pozbawiony życia”. Zarówno Ukraina, jak i Rosja są stronami Konwencji.

Zdaniem wnioskodawców, postępowanie władz rosyjskich powinno być postrzegane jako “praktyka administracyjna”, czyli systemowe i powtarzające się naruszenia Konwencji.

Iwan Liszczyna, który pełni funkcję pełnomocnika rządu Ukrainy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, wyjaśnił w mediach społecznościowych, że prace nad złożeniem wniosku trwały kilka lat.

Z kolei minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka stwierdził, że “scenariusz, w którym duże państwo zajmuje się zastraszaniem mniejszych sąsiadów jest typowy”. Ukraina ma “wyjątkowe szczęście” do takiego sąsiada, dlatego trzeba w stosunku do niego zastosować kroki prawne.

Zgodnie z informacjami ukraińskiego portalu Europejska Prawda, jednym z elementów skargi ma być przypadek otrucia Aleksieja Nawalnego.

To czwarta sprawa, która toczy się przeciwko Rosji przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka z inicjatywy Ukrainy.

Trybunał rozpatruje również skargi dotyczące zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH17 w 2014 r., łamania praw człowieka na Krymie oraz incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej z 2018 r., kiedy Rosjanie zatrzymali trzy ukraińskie jednostki.