Stacja TVN24 najprawdopodobniej straci koncesję, ale i tak będzie nadawała

Wóz transmisyjny TVN24, źródło: Flickr/daniel.s (CC BY 2.0)

Wóz transmisyjny TVN24, źródło: Flickr/daniel.s (CC BY 2.0)

Stacja TVN24, której nadawanie stało pod znakiem zapytania przez niemal półtora roku, będzie mogła nadawać również po 26 września, kiedy wygaśnie jej polska koncesja. Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wysłał bowiem do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu TVN24 na koncesji holenderskiej.

 

„Decyzja zapewnia ciągłość nadawania programu TVN24 również po 26 września 2021 r., niezależnie od wyników toczących się obecnie postępowań” – głosi komunikat KRRiT opublikowany wczoraj (30 sierpnia) na stronie internetowej Rady.

“Rejestracja będzie obowiązywać po dokonaniu przez operatorów opłaty za wpis do rejestru w wysokości 113 zł”, dodaje KRRiT w komunikacie.

Zwrócono w nim również uwagę, że holenderski organ regulacyjny wydał spółce łącznie 224 koncesje na programy skierowane zarówno na rynek holenderski, jak i innych krajów europejskich.

Natomiast dotychczasowe głosowania nad przyznaniem TVN24 polskiej koncesji nie uzyskały wymaganej większości, a do wygaśnięcia  obecnej zostało już tylko 25 dni, mimo że TVN złożył w KRRiT wniosek o jej przedłużenie na początku lutego 2020 r. (nadawca musi wystąpić o przedłużenie koncesji najpóźniej rok przed jej wygaśnięciem).

Lex TVN: Ustawa medialna przyjęta. Cała awantura w Sejmie po nic?

Sejm przyjął co prawda nowelizację ustawy medialnej, ale tuż przed głosowaniem Marek Suski zapowiedział zgłoszenie w Senacie poprawki, która ma umożliwiać TVN dalsze nadawanie. 

Kołodziejski: Od 27 września obowiązuje koncesja holenderska

“Discovery Communications Benelux B.V. wystąpiła o koncesję holenderską na nadawanie programu TVN24. Po otrzymaniu od regulatora holenderskiego tej koncesji wymagana była rejestracja programu TVN24 w polskich sieciach kablowych i satelitarnych. Zgoda na taką rejestrację została wydana przez przewodniczącego KRRiT” – przekazał sam przewodniczący Witold Kołodziejski. “Gdyby TVN24 nie otrzymał polskiej koncesji, od 27 września obowiązuje koncesja holenderska”, wyjaśnił w rozmowie z PAP.

W pierwszej połowie sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być wyłącznie podmioty z zagranicznym udziałem spoza Europy w wysokości nieprzekraczającej 49. procent.

Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji miała być ona bezpośrednio wymierzona w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Ponieważ żaden inny podmiot medialny nie należy do właściciela spoza Europy, nowe regulacje wymusiłyby sprzedaż większościowego pakietu jedynie na właścicielu stacji TVN.

Los Lex TVN przesądzony?

Większość senatorów zapowiedziała, że nie poprze tzw. ustawy Lex TVN. Natomiast prezydent Andrzej Duda zasygnalizował możliwość jej zawetowania, o ile zostanie przyjęta przez parlament.

Lex TVN zawetowana?

Ostatnio jednak wypowiedzi zarówno przedstawiciele partii rządzącej, jak i prezydenta Andrzeja Dudy, który sugeruje nawet możliwość zawetowania nowelizacji ustawy medialnej, mogą wskazywać na zmianę ich podejścia do Lex TVN.

Tydzień temu prezydent uznał tę ustawę za bardzo “kontrowersyjne rozwiązanie, niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”. Według Onetu, możliwość przedłużenie koncesji, choćby „warunkowej” przez KRRiT, po naciskach z Waszyngtonu (po przyjęciu ustawy w Sejmie spółka Discovery poinformowała bowiem, że zamierza podjąć kroki prawne wobec Polski) wydaje się dziś znacznie bardziej realne niż jeszcze miesiąc temu. Ponadto wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki perspektywę odrzucenia ustawy przez Senat (sprzeciw zapowiedziało 52 ze 100 senatorów), skwitował jednym słowem: „Słusznie”.