Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców apeluje do prezydenta Dudy o weto ws. „lex TVN”, a TVN 24 nadaje naziemnie

TVN-lex-discovery-PiS-wolne-media-TTV-TVN-24-polska-rząd-suski-cenzura

Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców Wiadomości to założona w 1948 r. pozarządowa organizacja non-profit / Foto via unsplash [Tim Mossholder]

Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców Wiadomości (WAN-IFRA) oraz Światowe Forum Redaktorów apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Z kolei TVN Grupa Discovery postanowiła, że w najbliższym czasie od 5.55 do 10.00 na antenie naziemnego kanału TTV nadawany będzie sygnał telewizyjny TVN 24.

 

 

WAN-IFRA określa TVN jako „ostatniego niezależnego od rządu” nadawcę telewizyjnego w kraju. Uderzenie w tę stację spowoduje, że „żaden zagraniczny wydawca nie zainwestuje już” w media w Polsce, podkreślono w stanowisku.

PILNE: Lex TVN błyskawicznie przyjęty. USA skrajnie rozczarowane. Opozycja mówi o zamachu na wolne media

Zawetowana we wrześniu przez Senat ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji wróciła do Sejmu.

Apel stowarzyszenia z wieloletnią tradycją

„Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy do użycia weta i powstrzymanie ustawy, by nie stała się obowiązującym prawem”, napisał w komunikacie prasowym Vincent Peyrègne, prezes WAN-IFRA.

„Pośpieszny sposób, w jaki został uchwalony dokument i jego zawartość, a zwłaszcza retroaktywny charakter przepisów wymierzony w jeden podmiot, przypominają praktyki antydemokratycznych reżimów”, podkreślono w apelu opublikowanym we wtorek (21 grudnia).

„Międzynarodowa społeczność już wcześniej była zniesmaczona pogarszającym się stanem norm państwa prawa i wolności mediów w Polsce. Jeśli dokument wejdzie w życie, będzie to miało dotkliwe konsekwencje dla pluralizmu informacyjnego, wolności mediów i demokracji. To alarmujący sygnał przed wyborami w 2023 r., które będą miały krytyczne znaczenie”, napisał Peyrègne.

Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców Wiadomości to założona w 1948 r. pozarządowa organizacja non-profit złożona z 76 stowarzyszeń gazet, 12 agencji informacyjnych, 10 regionalnych organizacji prasowych i wielu wydawców prasy z ponad 100 krajów.

Łącznie WAN-IFRA reprezentuje ponad 18 tys. publikacji wydawanych na całym świecie. Jej zadaniem jest promocja i aktywizm na rzecz wolności mediów oraz wspieranie rozwoju branży wydawniczej.

Departament Stanu USA o "lex TVN": Zachęcamy prezydenta Dudę, by potwierdził czynami to, co mówił wcześniej

Rzecznik Departamentu Ned Price wyraził „głębokie zaniepokojenie” przyjęciem przepisów, które po wejściu w życie osłabiłyby wolność mediów w Polsce.

TVN 24 wkracza do telewizji naziemnej

Tymczasem w związku z odrzuceniem senackiego weta przez Sejm w sprawie ustawy znanej szerzej jako „lex TVN”, TVN Grupa Discovery podjęła decyzję o nadawaniu telewizji TVN24 naziemnie w godzinach porannych.

Widzowie zyskają dostęp do porannych programów stacji za pośrednictwem telewizji TTV. Okno TVN 24 w TTV potrwa codziennie od 5:55 do 10:00. Jak podkreślają branżowe media, za sprawą tej decyzji w godzinach porannych TVN24 będzie miał zbliżony zasięg do TVP Info.

Stacja informacyjna TVN24 jest bowiem obecnie oferowana wyłącznie w płatnej telewizji (sieci kablowe, platformy cyfrowe i streamingowe). Z kolei TTV jest ogólnodostępnym kanałem telewizyjnym należący do Grupy TVN, który nadaje naziemnie z MUX-1.

Jak wynika z informacji portalu Wirtualne Media, w dalszej kolejności może dojść do zmian w ramówkach lub pojawiania się symboli wspierających protest przeciwko „lex TVN” także na innych kanałach należących do TVN Grupa Discovery.

 

 

Więcej informacji:

World’s Press Urges Polish President to Veto Media Bill