Paul Rusesabagina: „Rwandyjski Schindler” skazany na 25 lat więzienia

Rwanda, Belgia, Kagame, Rusesabagina, Afryka, Hutu, Tutsi, Hotel Rwanda, ludobójstwo, terroryzm, Burundi

Paul Rusesabagina (na zdj. z 2014 r.) 27 lat temu uratował od śmierci setki Tutsich i Hutu. Dzisiaj Rusesabagina jest obywatelem Belgii. / Foto via flickr (CC BY-ND 2.0) [Gerald R. Ford School of Public Policy University of Michigan]

Paul Rusesabagina, bohater filmu „Hotel Rwanda” i żywa legenda ludobójstwa z 1994 r. został skazany za terroryzm. Jego obrońcy mówią o upolitycznionym procesie i bezwzględnym uciszaniu opozycji przez prezydenta Rwandy Paula Kagame.

 

 

W poniedziałek (20 września) Sąd Najwyższy w Kigali, stolicy Rwandy, uznał Paula Rusesabaginę winnym stworzenia, finansowania i uczestniczenia w organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za morderstwa, pobicia, podpalenia oraz tortury.

Odczytując wyrok, sędzia udowodniała ścisłe związki między nielegalną partyzantką FLN (Front de libération nationale) a koalicją partii opozycyjnych MRCD (Mouvement Rwandais pour le Changement Démocratique), której Rusesabagina był jednym z liderów.

Według sądu FLN stoi m.in. za zamachem z 2018 r., w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej dziewięć osób.

Paul Rusesabagina: Dlaczego Rwanda sądzi bohatera czasów ludobójstwa?

Historia Paula Rusesabaginy zainspirowała twórców w Hollywood do nakręcenia głośnego filmu „Hotel Rwanda”. Jednak teraz jest on w swoim kraju sądzony za terroryzm.

Dlaczego Rwanda sądzi bohatera czasów ludobójstwa?

Świat poznał Paula Rusesabaginę w 2005 r., gdy hollywoodzki film „Hotel Rwanda” przedstawił jego heroizm podczas ludobójstwa w Rwandzie jedenaście lat wcześniej. Jako kierownik hotelu udzielił on wówczas schronienia i ocalił od śmierci ponad 1,2 tys. prześladowanych osób.

Niedługo potem Rusesabagina stał się zagorzałym krytykiem innej ikony wydarzeń z 1994 r. i późniejszego prezydenta Rwandy Paula Kagame. Rusesabagina otrzymał azyl polityczny i obywatelstwo Belgii, a w ostatnich latach rezydował w Stanach Zjednoczonych.

W sierpniu 2020 r. Paul Rusesabagina został porwany podczas lotu do sąsiadującego z Rwandą Burundi, następnie aresztowany i doprowadzony przed sąd w Kigali. Sam Paul Kagame chwalił udaną operację służb. Otwarcie przyznało w niej swój udział również Ministerstwo Sprawiedliwości Rwandy.

Więzień mógł liczyć na rosnące wsparcie międzynarodowej opinii publicznej. Kilkudziesięciu amerykańskich kongresmenów listownie zaapelowało do Paula Kagame o uwolnienie Rusesabaginy.

W lutym 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą „wymuszone zaginięcie, nielegalne wydanie i zatrzymanie Paula Rusesabaginy bez prawa kontaktu”. Belgijski parlament wezwał rząd do repatriacji obywatela swojego kraju.

Why is “Hotel Rwanda” hero facing a trial? [PODCAST]

Paul Rusesabagina saved more than one thousand people during the 1994 genocide in Rwanda. Last year he was kidnapped and brought before the court in Kigali where he now faces charges of terrorism.

Rodzina walczy o sprawiedliwość

Od kilkunastu miesięcy rodzina Rusesabaginy prowadzi intensywną kampanię zwracającą uwagę nie tylko na bezprawne aresztowanie, lecz również na szykany wobec oskarżonego, w tym systematyczne utrudnianie lub przechwytywanie jego komunikacji z adwokatami.

Wobec wczorajszego wyroku stanowisko zajęła już minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmès, stwierdzając, że proces „nie był uczciwy i sprawiedliwy, zwłaszcza jeśli chodzi o prawo do obrony”.

Wilmès wspomniała również ujawnione niedawno podsłuchy przy użyciu programu Pegasus, które rwandyjski wywiad zainstalował w telefonie córki Paula Rusesabaginy oraz śledzącego sprawę belgijskiego dziennikarza.

Rusesabagina jest jednym z wielu skazanych krytyków rządzącego Rwandą niepodzielnie od ponad 20 lat Kagame. W 2010 r. kandydatka na prezydenta kraju Victoire Ingabire została aresztowana i skazana pod zarzutem organizowania zbrojnego powstania – ten sam los spotkał Dianę Rwigarę podczas wyborów prezydenckich 2017 r.

W 2014 r. były szef wywiadu i bliski współpracownik Kagame, a następnie dysydent Patrick Karegeya został zamordowany w Republice Południowej Afryki. Międzynarodowe instytucje wielokrotnie dokumentowały i piętnowały naruszenia praw człowieka przez Kigali, zarówno wobec własnych obywateli, jak i podczas krwawych i długoletnich konfliktów w sąsiedniej DR Konga.

Obrońcy i rodzina Paula Rusesabaginy zapowiadają odwołanie się od wyroku i kontynuowanie nacisku na społeczność międzynarodową.