Tusk: W walce o zwycięstwo potrzebna jest odwaga i determinacja

Szef RE Donald Tusk na obchodach 30. rocznicy wyborów `89 w Gdańsku, źródło Jerzy Pinkas,gdansk.pl

Szef RE Donald Tusk na obchodach 30. rocznicy wyborów `89 w Gdańsku, źródło Jerzy Pinkas,gdansk.pl

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił wczoraj w Gdańsku, że w walce o wyborcze zwycięstwo trzeba być odważnym i zdeterminowanym, nawet gdy „przegrało się pierwszy mecz”. Ostrzegał przed podziałami i zachęcał do “ciężkiej pracy”.

 

W trakcie wiecu wolności i solidarności, zorganizowanego w 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu, na gdańskim Długim Targu obok szefa Rady Europejskiej wystąpili też były prezydent Lech Wałęsa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz inni samorządowcy.

Główne uroczystości związane z obchodami tej rocznicy odbyły się właśnie w Gdańsku, choć nie uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych, i zgromadziły tysiące ludzi. Zorganizowano tam m.in. debatę „30 lat polskiej demokracji. Forum Obywatelskie” z udziałem byłych prezydentów, podpisana została także”Gdańska Deklaracja Wolności i Solidarności”. Z inicjatywą gdańskich obchodów wystąpił zamordowany na początku roku Paweł Adamowicz, poprzedni prezydent tego miasta.

Europejskie reakcje na zabójstwo prezydenta Gdańska

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem wczoraj (13 stycznia) wieczorem podczas koncertu kończącego gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkanaście godzin później, mimo wielogodzinnej operacji, zmarł w szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
 

Pawła Adamowicza pożegnał na Twitterze przewodniczący Rady …

 Nie poddawać i wierzyć w zwycięstwo

Donald Tusk przypomniał, że ludzie w 1988 i 1989 roku wierzyli w zwycięstwo i nigdy się nie poddali, mimo że jeszcze  w maju 1988 r., nikt nie wierzył, “że wolność i niepodległość jest tuż za rogiem”. Jednak kilka miesięcy później “losy Polski i losy Europy odwróciły się w tę dobrą, piękną stronę: i to dzięki tym samym ludziom”.

A udało się to dlatego – tłumaczył Tusk – że nie stracili nadziei i wiary w to, że ich wysiłek i walka ma sens. “Oni nie poddali się mimo jednej dotkliwej i bolesnej porażki. Ich było naprawdę ledwie trzystu, a was jest tu, tylko w tym miejscu, kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jaki jest powód, żebyście mieli zwiesić głowy? “ – pytał retorycznie.

Ciężko pracować i nie dzielić się bez potrzeby

“Trzeba ciężko, każdego dnia, na to zwycięstwo pracować” – podkreślił szef Rady Europejskiej. Dał przy tym przykład Lecha Wałęsy, który choć nie ma już 20 lat, wciąż pojawia się wśród ludzi gdzieś w Polsce lub na świecie. Zwrócił też uwagę, że w roku 1988 i 1989 nikt nikogo nie wykluczał. “Fenomen polskiego zwycięstwa polegał na tym, że Polacy nie podzielili się: na wschód i zachód, robotników i inteligentów, czy miasta i wsie. Wszyscy walczyli razem” – przypomniał i apelował, by nie dzielić się bez potrzeby.

Nowy Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie

W sobotę w Gdańsku odbyło się uroczyste powołanie Komitetu Obywatelskiego 2018. Ta nowa inicjatywa Lecha Wałęsy jest wyrazem zaniepokojenia sytuacją w kraju i ma skupić się na prawidłowym przebiegu wyborów w Polsce.

Tusk podkreślił, że dla niego “oczywistym wnioskiem z ostatnich wyborów” był fakt, że ich wynik nie był dla opozycji lepszy dlatego, że ta koalicja nie była dostatecznie połączona ani dostatecznie szeroka, a nie odwrotnie. Zwrócił też uwagę, że we wtorek w Gdańsku „padły bardzo ważne słowa ze strony liderów samorządu terytorialnego” dotyczące ich gotowości do  zaangażowania się w najbliższe wybory. “To są ludzie, którzy wiedzą, jak dzisiaj wygrywać, chcą pomóc w wyborach do obu izb” – ocenił były premier.

Wybory do PE w Polsce – oficjalne wyniki

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego zostawiając daleko w tyle Koalicję Europejską zajmującą drugie miejsce, a do unijnego zgromadzenia wchodzi jeszcze tylko Wiosna. Frekwencja w tych wyborach była w Polsce rekordowa i wyniosła 45,68 proc.

Nikogo nie wykluczać

Tusk przypomniał m.in., że w roku 1988 i 89 „ludzie nawet mieli tak wielką wyobraźnię, że potrafili zbudować porozumienie na rzecz bezkrwawej rewolucji z rządem komunistycznym”. Przypomniał przy tym zdjęcia, na których generałowie (Czesław) Kiszczak i (Wojciech) Jaruzelski, Lech Wałęsa, (Jarosław?) Kaczyński piją wódkę. Mówię o tym nie po to, żeby dokuczać, ale żeby powiedzieć rzecz dla mnie najbardziej oczywistą: co mieli robić? Strzelać do siebie? Mieli poprowadzić ludzi do siebie, czołgi?” – pytał.

Dwie wizje

Tusk przypomniał przy tym, że tego samego dnia – 4 czerwca 1989 r. – miały miejsce także tragiczne wydarzenia na placu Tiananmen w Pekinie, gdzie na polecenie ówczesnych władz chińskie wojsko brutalnie spacyfikowało demonstrację, w której uczestniczyli m.in. studenci. Według informacji chińskich władz zginęło wówczas 200 demonstrantów, w tym 36 studentów, jednak nieoficjalne dane mówią nawet o dwóch tysiącach zabitych.

W jego ocenie te dwie wizje – polska i chińska – są dziś wciąż obecne również w Europie. “Bez większego ryzyka mogę powiedzieć, że ten dylemat pojawia się także w polskiej polityce. Dlatego ten 4 czerwca jest ważniejszy niż tylko sentymentalna, taka nostalgiczna podróż do chwil zwycięstwa. Ten 4 czerwca musi się odgrywać w naszych umysłach i sercach każdego dnia, bo to jest także dylemat, który opisuje naszą przyszłość, nie tylko przeszłość” – podkreślił były premier.

Apel do partii

“Jesteście dobrą siłą” –  przekonywał zebranych na Długim Targu –  a Polacy “są gotowi do dialogu i porozumienia”. Szef Rady Europejskiej zastrzegł, że nie chodzi o to, by politycy wrogich obozów ściskali sobie ręce, choć – jak podkreślił – “lepiej rękę podać, niż odwrócić się plecami”. Zwracając się natomiast do wszystkich partyjnych liderów apelował: “uwierzcie, że Polacy w każdym miejscu, w każdym polskim mieście, w każdej polskiej wsi są gotowi do dialogu, rozmowy, porozumienia”.

Kolejna historyczna rocznica dzieli Polaków

Opozycja świętuje przypadajacą dziś 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. PiS obchodzi natomiast tego dnia 30. rocznicę przywrócenia Senatu i 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Ma także przedstawić zrekonstruowany rząd Mateusza Morawieckiego.

“Trzeba tylko wyjść do każdego bez wyjątku. I nie mówię tutaj o gabinetowych grach czy politycznych intrygach, tylko nieustannej, codziennej pracy wszędzie tam, gdzie to jest możliwe” – zastrzegł. “Chcę was przekonać także, że nie jesteście żadnym ‚antyPiSem’, negatywną siłą, która nie ma żadnego pomysłu, która jest tylko ‚przeciw’” – dodał Tusk. Przekonywał także, że „ludzie wolą tych, którzy są za, a nie przeciw, którzy mają do zaoferowania uśmiech, otwartą dłoń, dobry pomysł”.

Wytrwać, nie zniechęcać się

Przewodniczący RE dziękował we wtorek wszystkim, którzy zarówno roku 1970, 1980, przez cały stan wojenny, a także w 1988 i w 1989 “wytrzymali w długim marszu do wolności i niepodległości i nigdy nie zrezygnowali z tej pięknej obywatelskiej wiary, że cud wolności i niepodległości może się zdarzyć”. Dziękował też tym, którzy w ostatnich latach wychodzili na ulicę w obronie tych samych wartości i “nie bali się brzydkich słów, nienawiści w mediach”. “Dzięki wam Polska to jest wciąż najpiękniejsze miejsce na ziemi, a Polacy to jest wielki, dumny europejski naród, nawet jeżeli nie zawsze mamy szczęście do władzy” – powiedział.

Nie dać się ograć

“Nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało” – uważa przewodniczący Rady Europejskiej. “Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, ale trzeba mieć też dobre pomysły. Trzeba być sprytnym” – przekonywał ponownie odwołując się do przykładu Wałęsy. “Lech Wałęsa jest sławny na całym świecie nie tylko dlatego, że jest bohaterem narodowym, nie tylko dlatego, że jest laureatem Nagrody Nobla i pierwszym prezydentem; nie tylko dlatego, że tak de facto on obalił mur berliński, ale też dlatego, że jest wcieleniem marzenia wszystkich prostych, normalnych ludzi, że można czasem chłopskim sprytem, czasami nadzwyczajną odwagą, cierpliwością, uporem, obalić mury, nie tylko berliński” – tłumaczył.

Tusk: Nie dbam o oskarżenia, że znów zajmuje się nie tym czym powinienem

Przekonywał ponadto, że także w najbliższych miesiącach konieczne jest odnalezienie w sobie “gotowości nie tylko do odwagi, nie tylko do determinacji, ale także do dobrych pomysłów i sensownych, zdroworozsądkowych zasad”. “I to są moje rady, które płyną z tamtego doświadczenia, dla wszystkich Polaków, którzy chcieliby ponownie poczuć smak zwycięstwa” – powiedział.

Szef Rady Europejskiej zapewnił przy tym, że nie dba o to, że “znowu gdzieś w telewizji powiedzą, że Tusk nie zajmuje się tym, czym powinien się zajmować”, a także że “nie ma prawa mówić o tym, co dzisiaj jest potrzebne w Polsce”.

Orędzie prezydenta Komorowskiego w 25. rocznicę wyborów `89

„Zmieniliśmy Polskę, ale i kawałek świata. Dziś z dumą możemy mówić, że `freedom was made in Poland`” – powiedział w Sejmie przed połączonymi izbami parlamentu. „Chcemy lepszej demokracji, lepszej integracji z Zachodem, lepszego społeczeństwa obywatelskiego, lepszego państwa, lepszego rynku, lepszej …