Tusk: Nie rezygnujmy z marzenia o odwołaniu brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w PE, źródło PE CC BY-NC-ND 4.0

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w PE, źródło PE CC BY-NC-ND 4.0

Według przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska nie należy rezygnować z „marzenia” o wycofaniu się Wielkiej Brytanii z brexitu. W czasie wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim szef Rady podkreślił także, że „zmęczenie” przedłużającym się opuszczeniem UE nie powinno doprowadzić do nieuregulowanego wyjścia Brytyjczyków ze Wspólnoty.

 

Pierwotnie wynegocjowanym terminem opuszczenia UE przez Wielką Brytanię był 29 marca o północy. Kolejną datą był 12 kwietnia, a na zeszłotygodniowym szczycie unijni przywódcy postanowili dać Londynowi czas do 31 października. Pozostawili jednak Brytyjczykom możliwość wcześniejszego wyjścia z Unii.

Brexit przedłużony do 31 października

Przywódcy państw członkowskich zdecydowali na szczycie w Brukseli, że procedura wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie przedłużona do końca października. W czerwcu ma natomiast dojść do przeglądu sytuacji na Wyspach. Debata na szczycie skończyła się w nocy, ponieważ opóźnieniu …

Tusk: Potrzebujemy marzycieli i marzeń ws. brexitu

Donald Tusk, który we wtorek (16 kwietnia) uczestniczył w debacie europosłów w Strasburgu wyjaśnił, że jego słowa o marzeniach są odpowiedzią na wezwanie jednego z unijnych przywódców, który w czasie ostatniego szczytu UE apelował do „marzycieli”, by nie myśleli, że do brexitu może nie dojść. Nie powiedział jednak, kogo miał na myśli, ale przyznał, że nie odpowiedział wtedy temu politykowi.

“Ale dzisiaj, przed wami (europarlamentarzystami), chciałbym powiedzieć, że w tym dość trudnym momencie naszej historii potrzebujemy marzycieli i marzeń” – podkreślił szef Rady Europejskiej w PE. “Nie możemy ulec fatalizmowi” – dodał zapowiadając, że on sam nie zamierza  przestać marzyć o lepszej i zjednoczonej Europie. W jego ocenie te pół roku powinno wystarczyć Brytyjczycy na przemyślenie brexitowej strategii. “Co jest moim cichym marzeniem, choć wciąż trudno o optymizm w tej sprawie, mówię o sytuacji, w której nie byłoby brexitu” – dodał Tusk.

Przyznał także, że wszyscy są już zmęczeni brexitem, co – jak powiedział – “jest całkowicie zrozumiałe”. “Jednak nie można tylko dlatego mówić, żebyśmy skończyli z tym, bo jesteśmy zmęczeni. Musimy mieć otwarty umysł i podejść do tego w cywilizowany sposób. Cokolwiek się zdarzy, jesteśmy partnerami i bliskimi przyjaciółmi” – mówił szef Rady Europejskiej w czasie wczorajszej debaty w Strasburgu. “Tak jest i tak będzie w przyszłości” – zapewnił.

Wielka Brytania: Izba Gmin znów odrzuca wszystkie scenariusze brexitu

We wczorajszych głosowaniach brytyjscy posłowie odrzucili 4 pomysły na to, jak rozwiązać sprawę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jeśli Londyn do 12 kwietnia nie przedstawi propozycji dalszych działań, dojdzie do twardego brexitu, czyli rozwodu z UE bez jakichkolwiek umów.
 

Izba …

Juncker: Wielka Brytania może być zmuszona wyjść z UE już w maju

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który również zabrał głos we wczorajszej debacie w PE, ostrzegł, że jeśli Wielka Brytania będzie członkiem (UE) 23 maja, to będzie musiała zorganizować wybory do PE. “Jeśli tego nie zrobi, a umowa o wyjściu nie zostanie ratyfikowana do 22 maja, przedłużenie (brexitu) kończy się 31 maja” – uprzedził powołując się na unijne prawo.

Juncker dał także do zrozumienia, że to od Wielkiej Brytanii będzie zależeć, kiedy zdecyduje się opuścić Unię Europejską. Zapowiedział jednak, że kolejny raz UE prawdopodobnie już nie przedłuży brexitu (poza 31 października, czyli datę już raz przełożoną decyzją unijnego szczytu). Zastrzegł, że Londyn musi przygotować się także do przeprowadzenia nadchodzących wyborów do PE lub stawić czoło wcześniejszemu wyjściu. “Oczywiście Wielka Brytania może zdecydować o wycofaniu wniosku dotyczącego wyjścia z Unii, ale to nie jest założenie, które biorę pod uwagę” – przyznał szef KE.

Unia Europejska kolejny raz dała Londynowi czas

W zeszłym tygodniu (na szczycie Rady Europejskiej 10 kwietnia) unijni przywódcy zdecydowali o przedłużeniu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii wyznaczając kolejny termin opuszczenia Wspólnoty na czwartek 31 października (wcześniej był to 12 kwietnia). Postanowili także, że w razie braku wcześniejszej ratyfikacji umowy rząd w Londynie będzie zobowiązany do zorganizowania planowanych na 23 maja wyborów do Parlamentu Europejskiego. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkowałoby natomiast brexitem bez umowy i to już w sobotę 1 czerwca.

Ostatni szczyt UE ponownie wykluczył też renegocjację głównej “umowy rozwodowej”, ale podtrzymał gotowość modyfikacji politycznej deklaracji dotyczącej przyszłych relacji Brukseli i Londynu. Tymczasem brytyjska Izba Gmin już trzy razy odrzuciła wynegocjowany przez rząd Theresy May projekt porozumienia ws. wyjścia z UE – pierwszy raz w styczniu i dwukrotnie w marcu.

Wielka Brytania: Izba Gmin przyjęła ustawę o opóźnieniu brexitu

Brytyjscy posłowie zaledwie jednym głosem przewagi zatwierdzili wczoraj wieczorem projekt ustawy, która nakazuje rządowi oraz pani premier ubieganie się o opóźnienie brexitu. W innym przypadku 12 kwietnia Wielka Brytania opuści UE bez jakiejkolwiek regulującej tę sytuacje umowy.
 

Projekt ustawy przeszedł w …

Debata w PE o możliwych scenariuszach brexitu

W ocenie wielu europosłów półroczne odroczenie terminu brexitu było dobrą decyzją, a ruch w tej sprawie należy teraz do Wielkiej Brytanii. W czasie wczorajszej debaty w PE w Strasburgu niektórzy z nich mówili o rezygnacji z brexitu i konieczności zorganizowania drugiego referendum w tej sprawie.

“Przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, to może być początek końca brexitu” – ocenił Udo Bullmann z grupy socjalistów. “Jeśli nie będzie zgody na umowę brexitową, władze powinny ponownie zapytać społeczeństwo o zdanie” – wtórował mu Esteban Gonzalez Pons z frakcji chadeków. Swojego niezadowolenia z odroczenia brexitu nie krył natomiast szef liberałów w PE Guy Verhofstadt, którego zdaniem doprowadzi to do jeszcze większego chaosu we Wspólnocie.

Wielka Brytania: Partia Pracy prowadzi w sondażach przed wyborami do PE

Opozycyjni labourzyści prowadzą w pierwszym sondażu przeprowadzonym częściowo już po tym, jak przywódcy UE zgodzili się na opóźnienie brexitu do 31 października. Jednym z warunków tej zgody jest przeprowadzenie przez Wielką Brytanię wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano je na 23 …