Tusk: Kidawa-Błońska nadzieją na “coś lepszego w polskiej polityce” 

Małgorzata Kidawa-Błońska i Donald Tusk, Twitter

Małgorzata Kidawa-Błońska i Donald Tusk, Twitter

W ocenie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska Małgorzata Kidawa-Błońska jako kandydatka na premiera stała się „nową nadzieją na coś lepszego w polskiej polityce”. Były premier zapowiedział przy tym, że “z pełnym przekonaniem” poprze ją w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

 

Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu odbędzie się już 13 października, a Małgorzata Kidawa-Błońska startuje w nich z pierwszego miejsca w Warszawie podobnie jak Donald Tusk cztery lata temu.

Wybory parlamentarne w Polsce 13 października

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października – rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował wczoraj, że Andrzej Duda podpisał właśnie postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. 

Tusk: Agresywny populizm jest w odwrocie

“Nie jestem od tego, by prognozować wyniki wyborów czy prowadzić kampanię wyborczą” – zastrzegł Tusk, ale – jak powiedział na sześć dni przed wyborami parlamentarnymi po   rozmowie z liderką kampanii Koalicji Obywatelskiej – “nie tylko w Polsce, także w Europie, ludzie potrzebują innych znaków niż te nasycone agresją czy taką niechęcią do siebie”.

Tusk nawiązał przy tym do swojej sobotniej (5 października) audiencji u papieża, podczas której odniósł wrażenie, że ten właśnie problem bardzo leży na sercu Franciszkowi. “Kiedy jeżdżę po stolicach europejskich, widzę, jak wielu ludzi naprawdę chciałoby, aby w ich krajach – dotyczy to także Polski – coraz więcej mieli do powiedzenia ludzie, którzy są pozytywni, którzy mają w sobie autentyczną siłę dawania ludziom nadziei, że może być lepiej, inaczej, przede wszystkim nie z nastawieniem człowiek przeciwko człowiekowi” – powiedział były lider Platformy Obywatelskiej.

Według niego w Europie „agresywny populizm jest w odwrocie”. Pojawiły się natomiast sygnały, “że życie publiczne może być zdrowsze, uczciwsze, przyzwoite i bardzo się cieszę, że taki znak w osobie pani marszałek pojawił się też w Polsce”. W ocenie przewodniczącego Rady Europejskiej decyzja o wystawieniu wicemarszałek Sejmu jako kandydatki KO na szefową rządu jest  w tym kontekście jedną z lepszych decyzji ostatnich lat.

Kampania wyborcza: Jaka Polska w Unii Europejskiej?

Wybory parlamentarne w Polsce już 13 października. Jakie miejsce zajmuje Unia Europejska w programach poszczególnych komitetów wyborczych? Kto deklaruje się jako ugrupowanie eurorealistów, a kto zamierza bronić interesów polskich rolników? Po odpowiedzi zapraszamy poniżej.
 

 

W najbliższych wyborach głos będzie można oddać na …

„Stawką w tych wyborach jest coś więcej niż poglądy i partie”

“Moje poglądy polityczne są znane, ale stawką jest coś poważniejszego niż tylko poglądy i partie. Stawką jest to, czy nasze życie będzie ponure, ciemne, pełne złości, a czasem nienawiści, czy będzie takie jak pani marszałek Kidawa-Błońska – normalna, uśmiechnięta, mądra i dobra” – powiedział Tusk po wczorajszym (7 października) spotkaniu z wicemarszałek Sejmu w Brukseli apelując przy tym do wyborców w Polsce o mobilizację i głosowanie na kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

Według niego wystawienie kandydatury obecnej wicemarszałek Sejmu na premiera „stała się nadzieją na coś nowego w polskiej polityce”. “To jest kwestia tego, kto może dać ludziom nadzieję na coś lepszego i dlatego traktuję to w kategoriach nie tylko czystej polityki, ale też czegoś o wiele bardziej ludzkiego. Uważam, że to jest bardzo dobra decyzja” – podkreślił były szef polskiego rządu.

Przyspiesza kampania wyborcza do polskiego parlamentu

Niespodziewane zmiany na listach wyborczych PO i wzajemne naśladowanie elementów PO i PiS z poprzednich kampanii – w ten sposób przyspieszyła kampania wyborcza dwóch największych przeciwników politycznych przed październikowymi wyborami parlamentarnymi. 

Kidawa-Błońska nie byłaby “malowanym premierem”?

“Jak się ma do czynienia z takimi kandydatami i takimi politykami jak Małgorzata Kidawa-Błońska, absolutnie unikatowymi w dzisiejszych czasach, to chyba warto wesprzeć. Robię to z pełnym przekonaniem” – podkreślił Tusk.

Zaznaczył przy tym, że dobrze zna Kidawę-Błońską i wie, że jeśli już zdecydowała się “wziąć sprawy w swoje ręce, to znaczy, że je wzięła” i gdyby “wyborcy i Pan Bóg dał”, i KO zwyciężyłaby w najbliższą niedzielę, a obecna wicemarszałek Sejmu została premierem, to – jak zapewnił – “nie byłaby premierem malowanym i nie potrzebowałaby za plecami żadnego prowadzącego”.

Kidawa-Błońska: Tusk wie jak zachęcić Polaków do głosowania

Małgorzata Kidawa-Błońska dziękowała natomiast Tuskowi za tę rozmowę ”o sprawach bardzo ważnych, bo Polska, nasz kraj, stoi przed wielkim wyzwaniem”. Podkreśliła przy tym znaczenie zbliżających się wyborów.

“Nikt tak dobrze jak pan przewodniczący, który wygrał osiem razy, nie wie, jak spowodować, żeby zachęcić Polaków, żeby poszli na wybory, żeby wzięli losy Polski w swoje ręce, żeby to oni świadomie zadecydowali, jakiej Polski chcą” – argumentowała.

Koalicja Obywatelska PO w jesiennych wyborach parlamentarnych

PO idzie do jesiennych wyborów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD – uzgodniły władze najsilniejszej partii opozycyjnej. Listy nowej koalicji mają zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. 

Liderka KO nie pojechała do Brukseli po instrukcje

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak podkreślił wczoraj rano, że Kidawa-Błońska nie jedzie do Brukseli po instrukcje, a poniedziałkowe spotkanie wicemarszałek Sejmu z szefem Rady Europejskiej było “od dawna planowane”. „Na tym szczeblu to nie jest tak, że ktoś komuś udziela instrukcji” – zapewnił w programie „Tłit” WP. “Rozmowa, rada, wspólna ocena – tak bym to określił” – dodał wiceszef Platformy.

Przypomniał przy tym, że kandydatka KO na premiera  była bliską współpracowniczką Donalda Tuska i rzeczniczką jego rządu. „To będzie ważne spotkanie, dla którego warto przerwać ciągłą podróż po Polsce” – podkreślił Siemoniak. Przekonywał, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest osobą bardzo samodzielną, która nie przyjmuje instrukcji i “działa po swojemu”, a Donald Tusk nie jest z kolei osobą, “która będzie komukolwiek udzielać instrukcji”.

Siemoniak zwrócił także uwagę, że kilka dni temu Kidawa-Błońska była już razem z szefem PO Grzegorzem Schetyną była w Brukseli, ale Tusk nie mógł się wtedy z nimi spotkać. Rozmawiali natomiast z przewodniczącą-elekt nowej KE Ursulą von der Leyen m.in. o europejskim programie ochrony zdrowia PO, który zakłada finansowanie ochrony zdrowia w Polsce z unijnych pieniędzy.

Sondaże: Niedzielne wybory parlamentarne wygrywa Zjednoczona Prawica

Sondaże przedwyborcze wskazują na Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem, jako zwycięzcę niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu. Różnią się jedynie przewidywaniami dotyczącymi wysokości tej wygranej.