Tusk jednak wróci do krajowej polityki?

Nowy szef EPL Donald Tusk na kongresie w Zagrzebiu, źródło facebook PlatformaObywatelska

Nowy szef EPL Donald Tusk na kongresie w Zagrzebiu, źródło facebook PlatformaObywatelska

Donald Tusk, który przedwczoraj został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, nie wyklucza, że utworzy w Polsce nowy ruch polityczny, który angażowałby głównie młodych ludzi. Zamierza także wspierać kandydata PO w kampanii przed majowymi wyborami prezydenckimi.

 

“Ludzie mnie znają. Będę chciał to wykorzystać. Mam wrażenie, że niezależnie czy mnie lubią, czy nie, liczą się z moją opinią, przynajmniej jeśli chodzi o kwestie międzynarodowe” – powiedział wczoraj (21 listopada) Donald Tusk w Polsat News. Dodał, że chciałby „bardzo dużo w Polsce pracować, szczególnie z młodymi ludźmi”.

Tusk pomoże kandydatowi PO na prezydenta

Już wcześniej – w rozmowie z dziennikarzami w Zagrzebiu – były szef polskiego rządu zadeklarował swoją dyspozycyjność “w pełnym wymiarze” do angażowania się w polską politykę. Zastrzegł jednak, że będzie do tego gotów dopiero od pierwszego grudnia, czyli od momentu objęcia stanowiska szefa EPL. Zapowiedział też, że będzie się starał pomóc w kampanii kandydatowi PO na prezydenta.

„Do pierwszego grudnia będę jeszcze formalnie szefem Rady Europejskiej. Dopiero od pierwszego grudnia będę do dyspozycji, jeśli chodzi o polskie sprawy polityczne w pełnym, 100-procentowym wymiarze” – tłumaczył Tusk. Zapowiedział, że zaangażuje się na tyle, na ile będzie od niego oczekiwał kandydat na prezydenta. “Też nie chcę zaszkodzić” – podkreślił były premier w Zagrzebiu.

W prawyborach organizowanych w PO rywalizują dwie osoby: Małgorzata Kidawa-Błońska i – ujawniony w ostatniej chwili jej jedyny kontrkandydat – prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Zdaniem Tuska “oboje mają szansę na skuteczną walkę wyborczą z obecnym prezydentem”. “Mają różne atuty, ale jedno i drugie ma moim zdaniem bardzo poważne szanse” – powiedział dziennikarzom.

Były szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że oczekiwane prawybory pomogą Platformie “nabrać wigoru i energii”, bo – jak podkreślił – konkurencja dobrze robi każdej organizacji politycznej. “Wiem coś o tym po wczorajszych wyborach, kiedy mi zabrakło adrenaliny i emocji, kiedy nie miałem kontrkandydata. W prawyborach dużo lepiej jest, kiedy ta konkurencja ma wymiar autentyczny” – przekonywał nowy szef EPL.

Partia młodych?

“Myślę, że znajdę w każdym mieście w Polsce kilku ludzi, którzy są gotowi poważnie rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Polską i Europą” – powiedział Tusk w odpowiedzi na pytanie Polsat News o to czy zamierza zbudować w Polsce nową siłę polityczną.

“Chciałbym, żeby w Polsce znalazła się grupa 10, 20, może 100 młodych ludzi, którzy będą rozumieli świat tak, jak on na to zasługuje. Żeby oni na serio wzięli sprawy w swoje ręce” – sprecyzował ustępujący szef Rady Europejskiej. “A co z tego będzie, zobaczymy” – zastrzegł.

Tusk podkreślił przy tym, że w tym wypadku to nie młodość jest decydująca, bo – jak wyjaśniał  – “wiek nie wystarczy”, chodzi natomiast o to, że młodzi ludzie “lepiej rozumieją ten świat”.

“Specyficzne poczucie humoru” Morawieckiego

Były premier skomentował też wypowiedź Mateusza Morawieckiego na swój temat. “Jest to jakaś nowa funkcja w tym naszym eurokratycznym grajdołku kochanym” – powiedział premier pytany o wybór Donalda Tuska na szefa EPL zapewniając, że mówi to “z pełną sympatią i życzliwością”. Zapytany natomiast w Polsat News, czy złoży Tuskowi gratulacje odpowiedział również pytaniem: “Co tam trzeba strasznie gratulować?”

“Każdy ma swój patent na żart, każdy ma swoje specyficzne poczucie humoru. Z różnych rzeczy różni ludzie się śmieją” – zareagował na to Tusk. Przyznał przy tym, że zaskoczyły go gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy. “Na Twitterze dostałem niezwykle gorące gratulacje, życzenia od prezydenta Dudy. To miłe, zawsze jest miłe. Nawet jeśli jestem oponentem politycznym i mam inne zdanie w niektórych sprawach, to zdecydowanie wolę sytuację, w której ludzie potrafią podać sobie rękę, uśmiechnąć się, a nie zawsze skakać sobie do gardeł” – podkreślił były premier.

„Gratulacje dla Donalda Tuska w związku z wyborem na funkcję Przewodniczącego EPL. Życzę powodzenia i wielu osobistych sukcesów!” – napisał prezydent na twitterze po ogłoszeniu wyników głosowania na kongresie EPL.