Turcja: Wyniki lokalnych wyborów w Stambule anulowane

Wiec poparcia dla Ekrema Imamoglu w Stambule. / Zdjęcie via twitter @ekrem_imamoglu

Od wyborów lokalnych w Turcji minął już ponad miesiąc. Wczoraj Turecka Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) anulowała wyniki głosowania w Stambule i nakazała je powtórzyć. Powodem są „masowe oszustwa” oraz rzekome związki niektórych członków komisji wyborczych z organizacją Fethullaha Gülena.

 

W wyborach z 31 marca na burmistrza Stambułu zwyciężył kandydat opozycji Ekrem Imamoglu reprezentujący Republikańską Partię Ludową (CHP), jednak jego przewaga nad popieranym przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) była minimalna. Zwycięstwo opozycjonisty zaskarżyła partia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, zwracają uwagę na domniemane oszustwa. Wczoraj sędziowie YSK podjęli decyzję stosunkiem głosów 7 przeciwko 4. Nowe wybory odbędą się 23 czerwca.

Turcja: Pyrrusowe zwycięstwo partii Erdogana

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana zwyciężyła w lokalnych wyborach w Turcji, ale straciła władzę w największych miastach. 8 stolic prowincji przechodzi w ręce opozycji. AKP może stracić również władzę w Stambule, gdzie wciąż trwa liczenie głosów.
 

AKP utraciła część stanowisk burmistrzów …

Argumenty AKP

We wniosku do YSK partia rządząca argumentowała, że został zawiązany spisek mający na celu pokonanie islamistów – kontrolujących Stambuł od 1994 r. Przedstawiciel AKP przed YSK Recep Özel zasugerował, że za sprzysiężeniem mógł stać islamski kaznodzieja Fethullah Gülen, dawniej sojusznik Erdogana, obecnie uznawany za „terrorystę”, a także oskarżany o zorganizowanie zamachu stanu w lipcu 2016 r. Turcja bezskutecznie stara się o ekstradycję Gülena ze Stanów Zjednoczonych.

W okresie, który minął od marcowego głosowania AKP próbowała wywierać presję na YSK, by anulować przegrane przez partię rządzącą głosowanie. W ostatni weekend Erdogan mówił, że „w Stambule wydarzyło się coś dziwnego. (…) Wybory zostały sfałszowane, było wiele nieprawidłowości. Zapytajmy więc narodu, by rozstrzygnąć wątpliwości”. Zdaniem opozycji była to kolejna próba wywarcia presji na komisji wyborczej, która od dwóch tygodni zwlekała z podjęciem decyzji.

Rosną światowe wydatki na zbrojenia. Europa zamierza wydawać więcej

Wydatki na zbrojenia na świecie są największe od 1988 r., a więc osiągnęły poziom z czasów zimnej wojny – wynika z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).
 

 

Według szacunków SIPRI ubiegłoroczne wydatki na zbrojenia osiągnęły 1822 mld dolarów – oznacza to …

Sztuczki AKP

Przed złożeniem wniosku o anulowanie wyników głosowania AKP zażądała ponownego ich obliczenia, łącznie z głosami nieważnymi. Po drugim liczeniu różnica między Imamoglu a byłym premierem Binalim Yildrimem z ramienia AKP wynosiła zaledwie 14 tys. głosów na 10 milionową metropolię. Ostatecznie socjaldemokrata odebrał 17 kwietnia dyplom potwierdzający zwycięstwo w wyborach, jednak poprzez obstrukcję AKP, posiadającej większość w Radzie Miasta, nie mógł de facto podjąć żadnej wiążącej decyzji, np.  w sprawie obniżek cen wody czy transportu publicznego dla studentów.

Powtórzone głosowanie będzie dotyczyło tylko wyborów na burmistrza miasta. Pozostałe głosowanie: do zgromadzenia samorządowego czy do Rady Miasta nie zostały anulowane, mimo że w komisjach zasiadali Ci sami ludzie, których uczciwość jest kwestionowana przez przedstawicieli AKP. Powodem może być fakt, że w organach przedstawicielskich to islamiści zdobyli przewagę. W ciągu ostatniego tygodnia już 43 osoby zasiadające w komisjach wyborczych zostały wezwane do złożenia zeznań. Prasa rządowa informuje, że mają oni powiązania z ruchem gulenistów.

Macedonia Północna: Prozachodni kandydat zwyciężył w wyborach prezydenckich

Związany z rządzącymi socjaldemokratami Stewo Pendarowski zostanie według wstępnych wyników nowym prezydentem Macedonii Północnej. Jest już pewne, że wybory będą ważne, ponieważ frekwencja przekroczyła wymagane 40 proc. Głosowanie traktowane było jako sprawdzian poparcia dla socjalistów, którzy doprowadzili do historycznego porozumienia …

Reakcja opozycji

Imamoglu nazwał decyzję YSK „rabunkiem” oraz zwrócił się do Erdogana z apelem: „Jeśli problemem są lokale wyborcze i komisje wyborcze, przypominam, że Ci sami ludzie zasiadali w zwycięskich dla Erdogana zeszłorocznych wyborach prezydenckich czy referendum konstytucyjnym przed dwoma laty, które zmieniło de facto ustawę zasadniczą”. „Niech te wybory także zostaną anulowane, a głosowanie powtórzone!”.

CHP zwołała na poniedziałek specjalną naradę, podczas której mają zostać podjęte decyzje odnośnie przyszłości. Na stole są różne propozycje, włącznie z bojkotem nowych wyborów. Tymczasem zwolennicy Imamoglu mobilizują się do działania, zapewniając, że są gotowi do ponownego głosowania. „Skoro raz wygraliśmy, możemy to powtórzyć!”. W dzielnicach, w których dominują zwolennicy opozycji ludzie wyszli na ulice, by zamanifestować swój sprzeciw wobec decyzji YSK.

Macedonia Północna coraz bliżej NATO

Ambasadorowie 29 państw członkowskich NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Protokół muszą teraz ratyfikować parlamenty krajowe wszystkich państw członkowskich.
 

Akcesja Macedonii do NATO stała się możliwa dzięki zakończeniu wieloletniego sporu z Grecją wokół nazwy kraju. …

Znaczenie wyborów

Wprawdzie w wyborach z 31 marca br. zwyciężyła AKP, jednak niespodziewanie dobry rezultat w dużych miastach osiągnęła opozycja z CHP na czele. Partia Erdogana straciła władzę w 8 stolicach prowincji, w tym m. in. w Ankarze oraz Stambule – rządzonym niegdyś przez Erdogana, a od 1994 r. nieprzerwanie przez AKP i jej sojusznika Partię Ruchu Nacjonalistycznego (MHP). Do czasu marcowego głosowania opozycja rządziła jedynie w Izmirze.

Orban i Salvini jednak zacieśnią współpracę

Po spotkaniu premiera Węgier z włoskim wicepremierem, którzy są jednocześnie liderami swoich prawicowych i antyimigracyjnych partii, wzrasta możliwość zacieśnienia przez nich współpracy po wyborach do PE. Jednak, jak zwraca uwagę np. niemiecka prasa, obu polityków mocno różni podejście do kwestii …