Trzaskowski za Kidawę – Koalicja Obywatelska ma nowego kandydata na prezydenta

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, fot. Facebook

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, fot. Facebook

Rafał Trzaskowski został wybrany kandydatem Platformy Obywatelskiej na fotel prezydenta RP. Tym samym zastąpi Małgorzatę Kidawę Błońską, która zrezygnowała z kandydowania dzisiaj rano.

 

Decyzja zarządu Platformy Obywatelskiej została ogłoszona dzisiaj po godz. 15:30 w Sejmie.

Po rozpoczęciu kampanii wyborczej Małgorzata Kidawa-Błońska cieszyła się ponad dwudziestoprocentowym poparciem, jednak z czasem zaczęła tracić poparcie na rzecz innych opozycyjnych kandydatów Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Obecnie w sondażach mogłaby liczyć na ok. 5 proc. głosów. Stąd decyzja Platformy Obywatelskiej o wycofaniu jej kandydatury i wyborze nowego kandydata.

Na giełdzie nazwisk jej możliwych następców wymieniano prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie europosła, Radosława Sikorskiego, a także marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Ostatecznie – bez potrzeby zwoływania Rady Krajowej partii – zarząd PO jednogłośnie postanowił o wyborze Trzaskowskiego.

Na wybór Trzaskowskiego wpływ miał mieć wewnętrzny sondaż zamówiony przez PO. Wynikało z niego, że tylko Trzaskowski i Donald Tusk mieliby szansę powalczyć w II turze z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Warszawy uzyskał nieznacznie lepszy wynik niż Tusk, zaś słabo w sondażu miał wypaść Sikorski.

Małgorzata Kidawa-Błońska rezygnuje z walki o prezydenturę

Czy zastąpi ją Radosław Sikorski, czy może Rafał Trzaskowski?

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Trzaskowski od wielu lat związany jest z Platformą Obywatelską. W latach 2009-2013 sprawował mandat europosła, po czym objął tekę ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. W 2014 r., po utworzeniu rządu przez Ewę Kopacz, Trzaskowski został sekretarzem stanu ds. europejskich w ministerstwie spraw zagranicznych. Od 2018 r. jest prezydentem Warszawy. Pokonał wówczas w I turze głosowania kandydata Prawa i Sprawiedliwości Patryka Jakiego, uzyskując ponad 56 proc. głosów.

Sprawuje również funkcję wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej.