TK wyda dziś orzeczenie ws. RPO, a Sejm wybierze następcę Adama Bodnara?

Adam Bodnar stwierdził, że “nic nie wskazuje na to, aby wyrok (TK) miał być inny niż uznanie za niezgodny z konstytucją art. 3 ust. 6 Ustawy o RPO, czyli zapisu pozwalającego mi na wykonywanie zadań do czasu powołania następcy”.

Poland: Controversial Media Law Explained. By Adam Bodnar, former Ombudsman [Zdjęcie via flickr.com/SenatRP CC BY-NC-ND 2.0]

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ma dziś (15 kwietnia) wydać orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, a Sejm wieczorem wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara.

 

Wczoraj Senat przyjął prawdopodobnie ostatnią już  informację o działalności RPO za rok 2020 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela, którą przedstawił Adam Bodnar.

Věra Jourová: Komisja Europejska zaniepokojona przejęciem Polska Press przez PKN Orlen

Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen wzbudziło zaniepokojenie w Komisji Europejskiej – powiedziała wiceprzewodnicząca KE Vera Jourová.

Senat podzielony również w kwestii RPO

Już na początku wystąpienia  RPO miejsca senatorów PiS opustoszały. “Wyszliśmy z sali obrad, bo chcieliśmy pokazać nasz stosunek nie tylko do kadencji pana Bodnara, bardzo upolitycznionej, ale przede wszystkim do tego, jak zachowywał się on w Senacie – jakby był Trybunałem Konstytucyjnym, gdy oceniał nasze działania jako niekonstytucyjne, bardzo przekraczając w ten sposób swoje kompetencje i uprawnienia” – tłumaczył wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

„Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaczyna przedstawiać, zapewne po raz ostatni, roczne sprawozdanie o stanie przestrzegania praw człowieka w RP. W tym momencie WSZYSCY SENATOROWIE PiS WYSZLI. Plemienne barbarzyństwo niszczące instytucje i obyczaje Państwa” –  skomentował zachowanie senatorów PiS na Twitterze szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

W środę (14 kwietnia) Senat podjął też uchwałę wyrażającą uznanie dla Adama Bodnara,  autorstwa senatorów KO i niezależnych. Wyrażają w nim też sprzeciw wobec „prób odsunięcia” Bodnara od pełnienia jego obowiązków jeszcze przed wyborem jego następcy. Ponadto po głosowaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki przekazał mu tekst uchwały i honorowe odznaczenie – medal Senatu. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 51 senatorów, dwóch było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

TK ma dziś wydać orzeczenie ws. kadencji RPO

Dziś rano Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Prokurator Generalny i Sejm wnieśli o uznanie przepisu ws. kadencji RPO za niekonstytucyjny, a wtorkowa (13 kwietnia) rozprawa w TK daje podstawy do przewidywania rozstrzygnięcia przechylającego się do takiego stanowiska.

Dziś decyzja TK ws. kadencji RPO?

Adam Bodnar wystąpił z wnioskiem o wyłączenie z orzekania Julii Przyłębskiej i Stanisława Piotrowicza kwestionując ich bezstronność.

RPO czy jedynie osoba pełniąca jego obowiązki?

Sędzia sprawozdawca Stanisław Piotrowicz miał wątpliwości, czy Bodnar jest wciąż Rzecznikiem Praw Obywatelskich, czy jedynie osobą pełniącą obowiązki rzecznika. Przedstawiciel wnioskodawców poseł PiS Marek Ast już od początku posiedzenia był zwolennikiem tej drugiej opcji, a przedstawiciel Sejmu Arkadiusz Mularczyk (PiS) stwierdził, że „mamy do czynienia z fikcją”, jeśli chodzi o działania RPO. W wpolityce.pl kategorycznie stwierdził, że “Pan Adam Bodnar nie jest już RPO”, a w tvp.info dodał: “Adam Bodnar to polityk opozycyjny, a nie rzecznik praw obywatelskich”.

Bodnar przyznał, że choć jego kadencja się zakończyła, to “wciąż są prowadzone działania w myśl przepisów i poczuciu misji”. “Funkcja czasu to jedna rzecz, ale to jest służba, która wynika z przysięgi, by stać na straży praworządności” – dodał. “Bo państwo nie zaprzestaje naruszeń w momencie, gdy kończy się kadencja, a te naruszenia mogą trwać i ktoś musi patrzeć władzy na ręce” – podkreślił RPO.

Prof. Adam Bodnar: Karta Praw Podstawowych to nie jest zwykła umowa

„Karta Praw Podstawowych to nie jest kolejna umowa międzynarodowa. Karta ma taką samą siłę i wagę jak traktaty unijne. Skoro przenieśliśmy wykonywanie niektórych kompetencji państwa na poziom unijny to prawa człowieka w tym zakresie również muszą być chronione.” Tak prof. …

Bodnar: Uznam każdy wyrok TK

“Scenariusz jest dość przewidywalny i nic nie wskazuje na to, aby wyrok miał być inny niż uznanie za niezgodny z konstytucją art. 3 ust. 6 Ustawy o RPO, czyli zapisu pozwalającego mi na wykonywanie zadań do czasu powołania następcy” – uznał prof. Bodnar następnego dnia w TOK FM.

W jego ocenie efektem takiego orzeczenia będzie destabilizacja urzędu RPO. “Nie będę miał podstawy prawnej do wykonywania zadań, zostanie przerwana możliwość składania skarg przez obywateli, czyli realizacja prawa wynikającego z konstytucji, bo składa się je do rzecznika, a nie tylko do urzędu” – wyjaśniał. Zwrócił też uwagę, że w razie politycznej potrzeby będzie można  w każdej chwili złożyć odpowiedni wniosek dotyczący szefów innych ważnych urzędów: prezesa NBP czy NIK uniemożliwiając Senatowi wpływ na ich obsadę.

Polska: Kandydatura Rokity przełamie impas ws. nowego RPO?

Kandydaturę Jana Rokity na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawił wczoraj prezydent Andrzej Duda.

Wybór następcy Adama Bodnara – w Sejmie kolejne podejście 

Także w czwartek wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich kolejny już raz mają zająć się posłowie. Choć kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września zeszłego roku, to do dziś parlamentarzystom nie udało się wybrać jego następcy. Tym razem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała na to stanowisko jedynie kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Pozostali: kandydat KO i PSL – prof. Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz – nie uzyskali poparcia większości posłów tej komisji.

Dzisiejsze wieczorne głosowanie będzie czwartą już próbą wyboru następcy prof. Bodnara. Wcześniej jedyną kandydatką była dwukrotnie mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (wspólna kandydatka KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, a także wielu organizacji pozarządowych), jednak nie uzyskała poparcia Sejmu. Za trzecim razem posłowie wybrali co prawda na nowego RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, ale  na tę kandydaturę tym razem nie wyraził na  zgody Senat.