Komisarz Praw Człowieka Rady Europy zaniepokojona decyzją TK ws. RPO Adama Bodnara

Dunja Mijatović, Bodnar, Polska, TJ, Trybunał Konstytucyjny, Przyłębska, Piotrowicz, Bodnar, RPO

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović [Zdjęcie via facebook.com/CommissionerHR]

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović wyraziła zaniepokojenie dzisiejszym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

 

„Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego tworzy niepokojącą lukę w działaniu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich między kadencjami i ochronie praw człowieka w Polsce. Nowy RPO powinien być pilnie wybrany przy poszanowaniu Konstytucji, polskiego prawa i standardów międzynarodowych”, napisała na Twitterze Dunja Mijatović.

Wypowiedź komisarz odnosi się do dzisiejszego wyroku TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, w którym stwierdzono, że przepis ustawy mówiący o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika jest niezgodny z konstytucją. 

Decyzja ta otwiera drogę do usunięcia obecnego RPO Adama Bodnara ze stanowiska. 

Formalnie kadencja Bodnara upłynęła 9 września 2020 r., ale nadal pełni on funkcję Rzecznika, ponieważ od tamtej pory Sejm i Senat nie były w stanie powołać jego następcy. Zgodnie z ustawą o RPO „dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika”. Przepis ten został jednak zaskarżony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie kadencji RPO Adama Bodnara

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił, że przepis ustawy mówiący o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika jest niezgodny z konstytucją. To otwiera drogę do usunięcia go ze stanowiska.

 

 

Trybunał Konstytucyjny ogłosił …