Tłok na włoskiej lewicy?

Matteo Renzi w programie Porta a Porta w Rai Uno / Zdjęcie via twitter @matteorenzi

Matteo Renzi Emmanuelem Macronem włoskiej sceny politycznej? Były premier zamierza zjednoczyć rozdrobnione polityczne centrum na Półwyspie Apenińskim. Plany są ambitne, jednak bilans otwarcia nowego ugrupowania nie jest przesadnie imponujący.

 

Matteo Renzi jest zdecydowanie zwierzęciem politycznym i kwestią czasu było ogłoszenie przez niego nowego projektu. Od porażki w wyborach parlamentarnych w 2018 r. centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) były premier pozostawał w cieniu. W międzyczasie jego człowiek przegrał w lutym br. w wyborach na lidera ugrupowania, a sam Renzi stał jednym z architektów nowej koalicji rządzącej PD z Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S). Teraz nastał czas na nowe wyzwanie. Celem długofalowym jest danie odporu Lidze Mattea Salviniego, jednak w krótkiej perspektywie Renzi musi przekonać Włochów, że mogą mu ponownie zaufać.

Włochy mają nowy rząd. Wicepremierów tym razem nie będzie

Po miesiącu kryzysu politycznego w Rzymie powstał nowy rząd. Po tym, jak szeregowi członkowie antyestablishmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) dali w internetowym głosowaniu zielone światło dla koalicji z centrolewicową Partią Demokratyczną (PD), udało się wreszcie uzgodnić skład gabinetu, który zatwierdził …

Coraz ciaśniej

Na włoskiej scenie politycznej robi się coraz ciaśniej. Na prawicy dominuje Liga, której sekundują Bracia Włosi (Fratelli d’Italia; FdI) oraz Forza Italia (FI) Silvia Berlusconiego. Po drugiej stronie jest centrolewicowa Partia Demokratyczna, antysystemowy M5S z licznymi hasłami lewicowymi oraz od ubiegłego tygodnia Italia Viva Mattea Renziego.

Po co były premier zakłada nowe ugrupowanie tuż po tym, gdy przyczynił się do powstania koalicji między PD a M5S? Kapitał zakładowy Italia Viva to 30 parlamentarzystów (20 deputowanych oraz 10 senatorów), od 3 do 5 proc. w sondażach oraz deklaracja poparcia dla rządu Giuseppe Conte, przynajmniej do nowych wyborów – bo celem partii jest zatrzymanie marszu Salviniego do pełni władzy.

Włochy: Nowy rząd wpuścił statek z uratowanymi migrantami

Statek „Ocean Viking”, który pod norweską banderą pływa dla niemieckiej organizacji humanitarnych „SOS Mediterranée” oraz „Lekarze bez Granic”, otrzymał zgodę na wejście do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. Na pokładzie znajdowało się 82 uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów. Poprzedni włoski …

„Inna droga”

To nie tak, że Renzi nagle ogłosił założenie nowego ugrupowania. Zapowiadał to od wielu miesięcy w licznych wywiadach czy wystąpieniach. W ostatniej książce („Un’altra strada” – „Inna droga”) Renzi wyłożył swoją strategię polityczną zakładającą zbudowanie nowego ugrupowania, które wypełni polityczne centrum pozbawione tożsamości po stratach poniesionych przez PD oraz centroprawicową FI Berlusconiego.

Renzi wyjaśniał w ub. tygodniu, że „zwycięstwo odniesione przeciwko populizmowi i Salviniemu było ważne, ale nie wystarcza. Chodzi bowiem o budowę ugrupowania młodego i innowacyjnego, w którym pojawią się pomysły dla Włoch i Europy”. Byłemu premierowi od dawna było nie po drodze z PD. Przez ostatnie miesiące trwały zapasy między nim a macierzystym ugrupowaniem, które florentczyk określił mianem „zbioru prądów bez wizji przyszłości”.

Francja i Włochy zgodnie o migracji

Odwilż na linii Paryż – Rzym. Jeszcze niedawno oba te kraje ostro spierały się w kwestiach migracyjnych, ale po zmianie rządu we Włoszech szybko się porozumiały. Francuski prezydent i włoski premier uznali wspólnie, że potrzebny jest nowy automatyczny system rozdzielania …

Niskie poparcie

Sekretarz PD, Nicola Zingaretti, określił założenie nowej partii jako błąd. Podobnego zdania jest Stefano Ceccanti, konstytucjonalista i polityk a także bliski współpracownik Renziego, który powiedział, że „mnożenie projektów politycznych nie jest najlepszym rozwiązaniem dla pokonania populistów”. 

Pierwsze sondaże dają nowemu ugrupowaniu od 3 do 5 proc. Nie musi to jednak oznaczać fiaska inicjatywy. Italia Viva nie ma jeszcze tygodnia. Następne miesiące zostaną z pewnością poświęcone na promowanie ugrupowania. Renzi już zapowiedział, że skupi się na rozmowach z wyborcami i ominie najbliższe wybory, np. te w Umbrii, gdzie PD i M5S zapowiedziały zacieśnienie współpracy na poziomie regionalnym.

Przed Renzim nie lada wyzwanie. Z badania przeprowadzonego przez YouTrend dla Sky24 wynika, że tylko 2 proc. pytanych zapowiada oddanie głosu na Italia Viva, podczas gdy 71 proc. jest przekonanych, że nie zrobi tego. Sam Renzi, także nie cieszy się przesadnym zaufaniem wyborców. Ufa mu zaledwie 14 proc. ankietowanych z cytowanego badania, podczas gdy 86 proc. ufa mu słabo lub wcale. Dla porównania, ankietowani deklarują większe poparcie dla pozostałych czołowych polityków: Luigi Di Maio – 21 proc., Zingaretti – 24 proc., Salvini – 31 proc., Conte – 50 proc. oraz prezydent Sergio Matarella – 64 proc.

Gentiloni: UE i tak wprowadzi podatek cyfrowy

Unia Europejska będzie dążyła do wprowadzenia podatku od usług cyfrowych, nawet jeżeli nie uda się osiągnąć globalnego porozumienia w tej sprawie – zapowiedział wczoraj desygnowany na komisarza UE ds. gospodarczych i finansowych były premier Włoch Paolo Gentiloni.