TK ma zbadać zgodność ustawy o KRS z konstytucją

KRS, źródło commons.wikimedia.org

KRS, źródło commons.wikimedia.org

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła wczoraj (22 listopada) przesłać do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o KRS dotyczących powoływania członków Rady – poinformował przewodniczący KRS Leszek Mazur.

 

Szef KRS zapowiedział przy tym, że uchwała z odpowiednim wnioskiem zostanie skierowana do TK w przyszłym tygodniu, a Radę przed Trybunałem będą reprezentować Jarosław Dudzicz i Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Szef KRS: Zadaje się pytania TSUE zamiast zaskarżać do TK

„Kwestionuje się konstytucyjność przepisów ustawy o KRS i jednocześnie pomija się drogę sprawdzenia tej konstytucyjności, która jest przewidziana w polskim prawie poprzez zaskarżenie wskazanych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego” – uzasadniał Leszek Mazur decyzję Rady. “Tego się nie robi, a jednocześnie zadaje się pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE” – zauważył w rozmowie z PAP, na którą powołują się media.

Pytania prejudycjalne ws. KRS

We wrześniu Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy sposób powoływania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa jest zgodny z polską konstytucją i standardami europejskimi.

Nowe pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego do TSUE

SN skierował do TSUE trzy nowe pytania prejudycjalne z prośbą o zastosowanie trybu przyspieszonego. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki spotkał się z w gabinecie I prezes SN z Małgorzatą Gersdorf, a ich rozmowa dotyczyła prowadzonej przez PiS reformy sądownictwa.

Natomiast wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny skierował do TSUE dwa pytania dotyczące procedury odwoływania się od uchwał KRS wyłaniających kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Chodzi m.in. o zasady wyboru członków Rady. NSA zwrócił uwagę, że do naruszenia zasad państwa prawnego może dochodzić wtedy, gdy skład Krajowej Rady – która ma strzec niezależności sądów i niezawisłości sędziów – jest wybierany przez władzę ustawodawczą.

Nowe pytania prejudycjalne dotyczące ustawy o SN

Z pytaniami prejudycjalnymi ws. stwierdzenia czy konkursy do nowych izb Sądu Najwyższego były zgodne z unijnym prawem występuje tym razem do Trybunału Sprawiedliwości UE Naczelny Sąd Administracyjny. O przesłaniu dwóch pierwszych NSA poinformowała wczoraj (22 listopada).

Ziobro: Atmosfera zmasowanego ataku i podważania legitymacji KRS

Przewodniczący KRS przekazał też, że w czwartkowym posiedzeniu Rady uczestniczył minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który jest członkiem KRS. “Minister Ziobro przedstawiał szerszy kontekst. Popierał to stanowisko (ws. złożenia wniosku do TK) red.) wskazując, że powstaje atmosfera zmasowanego ataku i podważania legitymacji KRS-u” – cytują media wypowiedź sędziego Mazura.

Szef Krajowej Rady Sądownictwa oczekuje, że odpowiedź TK na skargę KRS będzie stanowić nie tylko reakcję na zarzuty, ale wzmocni również pozycję Rady.

Nowelizacja ustawy o KRS

W grudniu zeszłego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadzającą nowe zasady wyboru członków Rady. Zgodnie z nimi 15 członków KRS na wspólną czteroletnią kadencję wybiera Sejm choć wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Takie rozwiązanie od początku krytykowała opozycja, część środowisk prawniczych i organizacje międzynarodowe.

Senat przyjął bez poprawek zmiany w ustawach o sądownictwie

Senat przyjął bez poprawek zmiany w ustawach o sądownictwie. Wczoraj (16 kwietnia) bez poprawek przegłosowano nowelizacje znowelizowanych niedawno trzech ustaw: ws. publikacji trzech – jak to określono – „rozstrzygnięć” Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., o Sądzie Najwyższym i ustaw sądowych.

Natomiast we wrześniu Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła KRS w prawach członka. W uzasadnieniu podano, że polska Rada „nie spełnia wymogów ENCJ, dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej”. Już w czerwcu ENCJ ostrzegała jednak, że „z rosnącym zaniepokojeniem śledzi reformę KRS” przypominając, że warunkiem członkostwa w tej sieci jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej, a organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa.

ENCJ zawiesiła nową KRS w prawach członka tej organizacji

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ), zrzeszająca niezależne rady sądownictwa państw członkowskich UE, zawiesiła wczoraj (17 września) nową polską Krajową Radę Sądownictwa w prawach członka tej organizacji.