Timmermans: To Londyn musi ustąpić ws. backstopu

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Wiceszef KE Frans Timmermans przypomniał wczoraj, że unijna „27” zgodziła się wspierać Irlandię, by nie dopuścić do powrotu granicy z Irlandią Północną. Uprzedził także, że backstop jest częścią porozumienia ws. warunków brexitu, którego Unia nie może wykreślić z umowy z  brytyjskim rządem.

 

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca

To nie my mamy zmienić zdanie, tylko oni

“Ja wierzę, że Wielka Brytania należy do rodziny europejskiej, obywatele brytyjscy są tak samo Europejczykami jak wy i ja, i bardzo bym się cieszył, gdyby zmienili zdanie. To nie my mamy zmieniać zdanie, tylko oni” – oświadczył Frans Timmermans podczas środowego (23 stycznia) spotkania w Krakowie zorganizowanego w ramach Dialogu Obywatelskiego o przyszłości Europy.

Szczyt UE: Nie będzie nowych negocjacji na temat brexitu

Przywódcy 27 państw członkowskich potwierdzili na szczycie w Brukseli, że nie ma mowy o ponownym otwarciu negocjacji między UE a Wielką Brytanią. Dali jednak oficjalne gwarancje, że budzący spory na Wyspach tzw. mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej będzie tymczasowy, a …

Unijno-brytyjski spór o backstop

Tymczasem część Brytyjczyków właśnie backstop uznaje za niemożliwy do przyjęcia. W ten sposób, to właśnie ten mechanizm awaryjny (który ma uchronić przed przywróceniem granicy między pozostającą w UE Irlandią i należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną) jest obecnie główną kwestią sporną blokującą negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Zakłada on utworzenie unii celnej obejmującej zarówno UE, jak i całe Zjednoczone Królestwo w razie niemożności osiągnięcia porozumienia ws. przyszłych relacji gwarantujących brak „twardej granicy” między Irlandiami.

Nie wszystko da się zrobić

“Są jednak pewne rzeczy, których się po prostu nie da zrobić, zwłaszcza dotyczące irlandzkiego backstopu” – cytują Timmermansa media. “`27` zgodziła się, że nie porzucimy Irlandii, że będziemy wspierać Irlandię i że będziemy pomagać Irlandii osiągnąć to, by nie było żadnej twardej granicy” – dodał.

Wiceszef KE tłumaczył, że zabezpieczenie przed przywróceniem „twardej granicy” między Irlandiami jest istotne dla utrzymania pokoju zagwarantowanego przez porozumienie wielkopiątkowe. “My jako Europa jesteśmy wspólnie odpowiedzialni, by nie powróciła tam przemoc i właśnie dlatego dla nas backstop jest taką częścią porozumienia, którego nie możemy wykreślić z umowy z rządem brytyjskim” – uzasadniał. Timmermans podkreślił też, że odrzucone przez brytyjską Izbę Gmin porozumienie wydaje mu się optymalne z punktu widzenia interesów obu stron.

Brytyjski parlament zdecydowanie odrzucił umowę ws. brexitu

Za przyjęciem wynegocjowanego z Brukselą porozumienia określającego warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE opowiedziało się wczoraj wieczorem 202 deputowanych, a za jego odrzuceniem – 432, w tym 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, czyli 37,2 proc. klubu parlamentarnego premier Theresy May.

Musimy czekać na rozstrzygnięcie

Na pytanie o szanse na korzystne rozwiązanie problemu brexitu lub odsunięcie go w czasie wiceszef Komisji odpowiedział, że zależy to od tego, “co Izba Gmin powie, co zdecyduje rząd”. Zapewnił jednocześnie o szacunku Unii dla „suwerennej decyzji narodu brytyjskiego”. “Mają prawo, zgodnie z traktatem, by wyjść z Unii (…) i w referendum taką decyzję podjęli” – przypomniał Timmermans.

Jeśli jednak nie uda się doprowadzić do konsensusu, to o północy z 29 na 30 marca na mocy art. 50 Traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy. Takiemu rozwojowi wydarzeń może zapobiec m.in.: powtórzenie głosowania w brytyjskim parlamencie po uzyskaniu od UE dalszych zapewnień politycznych, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 Traktatu o UE, drugie referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Brexit: Co dalej?

Odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy brexitowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską skomplikowało proces opuszczania przez Brytyjczyków UE. Istnieje teraz kilka – mniej lub bardziej prawdopodobnych – scenariuszy.
 
1. Brexit bez umowy, czyli tzw. no-deal brexit
To bardzo prawdopodobny rozwój wydarzeń. …