Timmermans: Polska będzie determinowała przyszłość Europy

Lider Wiosny Robert Biedroń i wiceszef KE Frans Timmermans, domówka w Warszawie, źródło twitter

Lider Wiosny Robert Biedroń i wiceszef KE Frans Timmermans, domówka w Warszawie, źródło twitter

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapewniał w Warszawie, że jako „wielki przyjaciel Polski”, chce aby nasz kraj był liderem w Europie, a Polacy jednym z narodów determinujących przyszłość UE. Holenderski polityk był w Polsce już po raz trzeci, tym razem przez dwa dni.

 

Frans Timmermans, który prowadzi wspólną z Wiosną kampanię wyborczą, przyznał, że niewiele jest państw UE, które w trakcie tej kampanii odwiedza tak często jak nasze. Jak wyjaśniał w czwartek (23 maja) robi to z przekonania, że Polska będzie decydowała o przyszłości Europy. “Ale nie możesz być liderem, jeśli zostajesz na marginesie, nie możesz przewodzić, jeśli nieustannie wchodzisz z innymi państwami w spory na temat praworządności” – zastrzegł tzw. Spitzenkandidat frakcji socjaldemokratów w PE na szefa nowej KE.

Timmermans i Weber w tym tygodniu w Warszawie

W ostatnim tygodniu kampanii przed wyborami do PE Polskę odwiedzą dwaj główni kandydaci na stanowisko szefa Komisji Europejskiej: holenderski socjalista Frans Timmermans i niemiecki chadek Manfred Weber. Timmermans już dziś, a Weber – w czwartek.

Trójpodział władz i niezależność sądownictwa fundamentalnymi zasadami UE

Na wspólnej konferencji prasowej z liderem partii Wiosna Robertem Biedroniem wiceszef KE odpowiedzialny za rządy prawa zauważył m.in., że prawie wszystkie partie biorące udział w eurowyborach opowiadają się “za Europą”. “Jeśli jesteś za Europą, musisz też popierać europejskie wartości. Jedną z fundamentalnych zasad w Europie jest respektowanie trójpodziału władz” – zastrzegł przypominając, że jedną z podstawowych zasad jest respektowanie niezależności systemu sądownictwa.

Timmermans zapewnił, że nie chce cofać się do długiej i smutnej historii Polski dotyczącej „stanowisk sędziowskich obsadzanych na podstawie telefonu z centrali partyjnej”. Zwrócił jednak uwagę, że proeuropejska orientacja wymaga akceptacji wszystkich zobowiązań zapisanych w unijnych traktatach. “A jednym z fundamentalnych zobowiązań jest niezależność sądów, niezależność systemu sprawiedliwości” – podkreślił.

KE wszczyna wobec Polski kolejne postępowanie o naruszenie prawa

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że Bruksela wysłała do Warszawy oficjalne pismo informujące o wszczęciu kolejnej procedury naruszenia praworządności. Tym razem chodzi o nowy system dyscyplinowania polskich sędziów.
 

Komisja Europejska uznała, że nowy system podważa niezawisłość polskich sędziów, ponieważ nie …

“Jeśli chcecie Polski, która pełni przewodnią rolę w Europie, jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady UE, przyjmijcie je i działajcie zgodnie z nimi” – zaapelował do wszystkich sił politycznych w Polsce jeden z głównych kandydatów na szefa nowej KE. Zapowiedział też, że będzie „kontynuował walkę, aby zapewnić – także dla Polski – że system sprawiedliwości pozostanie niezależny”.

Zapytany na konferencji prasowej czy zmiany dokonane w polskim prawodawstwie, dotyczące Sądu Najwyższego, spełniają jego oczekiwania, odpowiedział, że nie chce się w tej kwestii wypowiadać przed wydaniem opinii przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, co ma mieć miejsce 27 czerwca.

Twarda obietnica dla Polaków

Timmermans zwrócił też uwagę na uzależnienie polskiej gospodarki od węgla i wynikające z tego trudności w przestrzeganiu unijnych norm emisji CO2. Przyznał przy tym, że jest “wnukiem dwóch górników”. “Wiem, jak trudno jest odejść od gospodarki opartej na tym surowcu, ale wiem też, że Europa będzie stała po stronie Polski” – zapewnił. Zapowiedział także, że jeśli zostanie przewodniczącym KE, to Komisja przygotuje plan pomocy państwom członkowskim UE w energetycznej transformacji, żeby zapewnić ludziom pracującym w kopalniach węgla lepszą pracę, “gdy któregoś dnia kopalnie zostaną zamknięte”. “To moja twarda obietnica dla Polaków” – oświadczył Timmermans.

Kandydaci na szefa Komisji Europejskiej o migracji i ochronie środowiska

W Parlamencie Europejskim w politycznej debacie starli się ze sobą kandydaci na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Najwięcej emocji wzbudziły wątki związane z migracją oraz ochroną środowiska.
 

Do debaty nie stanęli reprezentanci wszystkich frakcji zasiadających w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Dyskutowali Manfred …

Wiceszef KE jak polski premier

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza TVP, w jakim charakterze bierze udział w kampanii wyborczej Wiosny, wiceszef KE przyznał, że uczestniczy w kampanii wyborczej do PE i zaproponował, żeby rozważyć przykład premiera Mateusza Morawieckiego. “Jeśli bierze on udział w kampanii wyborczej, czy też zadałby mu pan to samo pytanie: kim pan dziś jest: premierem, czy politykiem zabiegającym o poparcie w kampanii wyborczej?” – zapytał Timmermans. Wyjaśniał, że politycy pełnią określone funkcje, ale mają też prawo brać udział w kampanii wyborczej i to zarówno w krajowej, jak i europejskiej.

Frans Timmermans kandydatem socjalistów na szefa KE

Wiceszef KE Frans Timmermans został wybrany na czołowego kandydata socjaldemokratów w przyszłorocznych wyborach do PE, czyli na kandydata tej partii na szefa nowej KE. Oznacza to, że będzie konkurował z Manfredem Weberem – kandydatem EPL na to stanowisko.

Timmermans do ofiar pedofilii: Nie dajcie się oskarżyć ani zawstydzić

Jeszcze w środę (22 maja) na konferencji prasowej wiceszef KE przyznał w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, że sam był molestowany seksualnie przez księdza i zwracając się do innych ofiar pedofilii zaapelował: “Nie dajcie się oskarżyć, zawstydzić”. “To nie jest wasza wina, nie zrobiliście nic złego” – przekonywał Timmermans.

Wezwał też do wspierania ofiar. “Przyjmijcie je, powiedzcie im, że nie zrobiły nic złego, bądźcie z nimi, by mogły powiedzieć o swoich doświadczeniach, ponieważ to jedyny sposób, by pozbyć się bólu i cierpienia, które to doświadczenie spowodowało” – powiedział. Zwrócił się też do Kościoła katolickiego, który nazwał „swoim Kościołem” o nieuchronne karanie sprawców. “Zapewnijcie, że nie będzie bezkarności. Przeanalizujcie problem, jak to inne Kościoły w innych krajach zrobiły. Zróbcie to do samego spodu. Bądźcie pewni, że wiecie dokładnie, co się stało” – apelował.

Watykan: walka z pedofilią wśród księży trwa

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich (PKON) w poniedziałek (9 lutego) jednogłośnie stwierdziła, że osoby zajmujące „odpowiedzialne stanowiska” w Kościele Katolickim powinny odpowiadać za wykorzystywanie seksualne dzieci przez swoich podwładnych. Komisja, której przewodniczy amerykański kardynał Seán Patrick O’Malley, składa się z …