Timmermans i Weber w tym tygodniu w Warszawie

Dwaj najpoważniejsi kandydaci na szefa KE - Manfred Weber (EPL) i Frans Timmermans (S&D), źródło twitter ManfredWeber

Dwaj najpoważniejsi kandydaci na szefa KE - Manfred Weber (EPL) i Frans Timmermans (S&D), źródło twitter ManfredWeber

W ostatnim tygodniu kampanii przed wyborami do PE Polskę odwiedzą dwaj główni kandydaci na stanowisko szefa Komisji Europejskiej: holenderski socjaldemokrata Frans Timmermans i niemiecki chadek Manfred Weber.

 

Obecny wiceszef KE będzie w Warszawie już dziś, a szef grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE – w czwartek.

Kandydaci na szefa Komisji Europejskiej o migracji i ochronie środowiska

W Parlamencie Europejskim w politycznej debacie starli się ze sobą kandydaci na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Najwięcej emocji wzbudziły wątki związane z migracją oraz ochroną środowiska.
 

Do debaty nie stanęli reprezentanci wszystkich frakcji zasiadających w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Dyskutowali Manfred …

Timmermans znów wesprze Wiosnę

Wizytę Fransa Timmermansa, który jest kandydatem na szefa KE frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) zapowiedział w poniedziałek lider partii Wiosna. “Jutro przyjeżdża Frans Timmermans. Mamy zaplanowany cały szereg działań” – powiedział w poniedziałek (20 maja) Robert Biedroń. Wiceszef KE po raz kolejny przyjeżdża do Warszawy, by i tym razem wesprzeć ugrupowanie Biedronia.  “Zapraszamy na konferencję, która będzie w środę rano, a jutro wieczorem mamy piknik z Timmermansem, objazd po Warszawie i debatę” – zapowiedział lider Wiosny. “Wszyscy jesteśmy członkami europejskiej wspólnoty, wszyscy mamy prawa. Ale też obowiązki: przestrzegać praworządności i artykułu 2. Traktatu” – wskazał aktualny wiceprzewodniczący KE na konwencji Wiosny w kwietniu.

Spotkania Timmermansa w Warszawie z Wiosną i SLD

Lider Wiosny Robert Biedroń podkreślił wczoraj, że przyszłość Polski “jest wyłącznie we wspólnocie, w budowaniu tego, co nas łączy”, natomiast wiceszef KE Frans Timmermans zwrócił na wspólnej konferencji prasowej uwagę, że procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów wykraczają poza unijne normy.

Sondaże: Wiosna trzecią siłą w Polsce

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu KANTAR dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM, Wiosna może liczyć na 10 proc. głosów w niedzielnych wyborach. Oznacza to, że ugrupowanie to zajęłoby trzecie miejsce za Koalicją Europejską i PiS. Również inny sondaż, który ukazał się dzisiaj w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, daje tej partii trzecie miejsce (za KE i PiS), ale tylko z 7,5 proc. głosów poparcia.

Wiosna też przedstawiła swoich kandydatów do PE

Podczas konwencji wyborczej przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w Warszawie lider Wiosny Robert Biedroń zapewnił, że jego partię stać na europejską wizję. Przedstawiając kandydatów na europosłów zapowiedział, że „już za kilka dni” jego ugrupowanie przedstawi także swój europejski program.

Weber spotka się w Warszawie z liderami Koalicji Europejskiej

O czwartkowej wizycie kandydata europejskich chadeków na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfreda Webera w Warszawie poinformował w rozmowie z Interią poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. Weber spotka się w Warszawie  m. in. z szefem PO Grzegorzem Schetyną i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

“Manfred Weber podczas wizyty w Warszawie wesprze kandydatów Europejskiej Partii Ludowej przed majowymi wyborami. Jest to przedostatni etap jego udziału w kampanii europejskiej przed wyborami do europarlamentu” – powiedział Halicki informując, że niemiecki polityk w piątek odwiedzi Monachium. Dodał, że dalsze szczegóły wizyty Webera w Polsce są ustalane.

Wcześniej Weber ostro atakował rząd PiS za łamanie praworządności i podporządkowanie sobie mediów. Opowiadał się także za powiązaniem kwestii praworządności z unijnym budżetem.

Viktor Orban wycofuje poparcie dla Manfreda Webera

Premier Węgier oświadczył, że jego ugrupowanie FIDESZ (które wchodzi w skład Europejskiej Partii Ludowej) wycofuje swoje poparcie dla kandydata EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Orban uznał, że Weber „obraził Węgry”.
 

Viktor Orban poinformował o swojej decyzji po spotkaniu w Budapeszcie …

Obietnice Webera

Rozpoczynając kampanię wyborczą główny kandydat chadeków na szefa KE przedstawił 12 obietnic, które mają być filarami jego programu. Wśród nich jest między innymi zwiększenie do 10 tys. liczby zatrudnionych w unijnej agencji ochrony granic zewnętrznych Frontex do 2022 roku, powołanie europejskiego FBI do walki z terroryzmem, czy wprowadzenie obowiązku wymieniania się informacjami dla służb policyjnych. Niemiecki polityk proponował też ustanowienie nowego mechanizmu na rzecz zapewnienia praworządności w państwach UE.

Premier Grecji: Weber nie powinien zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej

Premier Grecji Alexis Tsipras zaapelował do polityków wchodzących w skład europejskich ugrupowań politycznych o uniemożliwienie objęcia stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej przez Manfreda Webera. Jego zdaniem kandydata europejskich chadeków dyskwalifikują „skrajnie prawicowe poglądy, neoliberalizm i nieobliczalność”.
 

Manfred Weber jest przedstawicielem bawarskiej partii chadeckiej …

Europejska Partia Ludowa, w której skład w PE wchodzi m.in. PO i PSL, po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego prawdopodobnie pozostanie w nim największą frakcją. Wtedy też największe szanse na objęcie stanowiska nowego szefa KE będzie miał właśnie jej Spitzenkandidat – Manfred Weber.