Theresa May: Przyspieszone wybory w Wlk. Brytanii

Premier Wlk. Brytanii Theresa May// Źródło: Brytyjski rząd via Flickr

Premier Wlk. Brytanii Theresa May chce przyspieszonych wyborów, by wzmocnić swoją pozycję w parlamencie. Jutro jej wnioskiem zajmie się parlament.

 

Dziś (18 kwietnia) premier Wlk. Brytanii Theresa May ogłosiła, że przeprowadzone zostaną przyspieszone wybory parlamentarne. Brytyjczycy do urn pójdą 8 czerwca.

Silniejszy mandat negocjacyjny z Brukselą

May zapowiedziała, że jutro (19 kwietnia) złoży wniosek o rozpisanie przyspieszonych wyborów. Według niej, wzmocni to pozycję kraju w negocjacjach z Unią Europejską, która jest obecnie osłabiona przez podziały w parlamencie.

By wniosek został przyjęty, musi go poprzeć dwie trzecie posłów. Jako że w 650-osobowej Izbie Gmin, Konserwatyści premier May mają 330 miejsc, będą musieli przeciągnąć na swoją stronę jeszcze prawie 100 deputowanych.

Legitymizacja władzy May wśród Brytyjczyków

Rozpisując przedterminowe wybory May chce również wzmocnić swój osobisty mandat w kraju. Jej władza nie pochodzi bowiem z wyborów – May przejęła urząd premiera po Davidzie Cameronie, gdy ten w lipcu zeszłego roku podał się do dymisji po porażce w referendum ws. wyjścia z UE. May w rządzie Camerona pełniła stanowisko ministra spraw wewnętrznych i była przeciwniczką Brexitu.