The Capitals: Codzienny briefing z europejskich stolic

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Codzienna porcja informacji z europejskich stolic, dostarczana przez dziennikarzy EURACTIV z całej Europy.

 

PRAGA

Skrajna prawica wspiera sieroty z Syrii: Praga rozważa relokację syryjskich sierot. Skrajnie prawicowa partia SPD sprzeciwiła się propozycji, a następnie, licząc na poparcie obywateli, zapytała o tę kwestię w sondażu na Facebooku. Odpowiedzi udzieliło prawie 10 tys. osób, z czego 73 proc. poparło pomysł pomocy dzieciom. Sondaż skasowano po kilku godzinach.

Babisz szykuje się na Trumpa: Premier Czech Andrej Babisz potwierdził, że otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w marcu. Jak ocenił, jest to „ważny moment dla Republiki Czeskiej”. Liderzy będą rozmawiać o handlu, polityce energetycznej, NATO, a także cyberbezpieczeństwie – obaj przywódcy nieufnie odnoszą się do chińskiego technologiczne giganta Huawei.

LONDYN

Rozmowy kryzysowe May: Brytyjska premier Theresa May przeprowadziła w czwartek serię kryzysowych rozmów z kilkoma znanymi posłami Partii Konserwatywnej, z których wszyscy popierają pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Ten krok postrzegany jest jako próba powstrzymania kolejnych odejść z partii.

Rozmowy prowadzono m.in. z byłą minister edukacji Justine Greening, która wcześniej mówiła o tym, że w przypadku tzw. twardego brexitu odejdzie z partii. Tymczasem torysi wciąż stoją na stanowisku, że twardy brexit wchodzi w grę.

MADRYT

Migracja: Zgodnie z danymi Frontexu Hiszpania stała się głównym punktem wjazdowym do Europy. Mimo że przypadki nielegalnego przekroczenia granicy spadły do najniższego poziomu od pięciu lat, liczba osób próbujących dostać się do Europy pozostaje dość duża, zwłaszcza na granicy z Hiszpanią.

Źrodła zbliżone do hiszpańskiego rządu poinformowały, że Madryt i Rabat zawarły porozumienie, które ma ograniczyć nielegalną imigrację. Zgodnie z porozumieniem część migrantów uratowanych przez hiszpańskie służby ratownictwa morskiego miałaby wracać do marokańskich portów.

PARYŻ

Wraca debata o glifosacie: Francuski parlament po raz kolejny będzie debatował na temat zakazu użycia glifosatu, składniku pestycydów. Prezydent Emmanuel Macron obiecał wyeliminowanie go do 2020 r. Pięćdziesiąt osób wniosło skargi, zgodnie z którymi produkt „zagrażał ich życiu” po tym, jak badania wykazały, że ich mocz zawierał znaczne stężenie tego składnika. We Francji trwa kampania przeciwko stosowaniu glifosatu zorganizowana przez jedną z organizacji samorządowych.

„Żółte kamizelki” tracą w sondażach: Z najnowszego sondażu wynika, że „żółtym kamizelkom” nie uda się wprowadzić do PE ani jednego eurodeputowanego. W grudniu sondaże wskazywały na to, że lista żółtych kamizelek zdobędzie poparcie na poziomie 12 proc., w styczniu było to już 7,5 proc. Wygląda na to, że potencjalnych wyborców odstraszyły wewnętrzne konflikty, jako że teraz poparcie dla takiej listy wynosi 3 proc., poniżej progu wyborczego.

BERLIN

Kramp-Karrenbauer o Orbanie: W wywiadzie dla “Der Spiegel” następczyni Angeli Merkel Annegret Kramp-Karrenbauer ostro skrytykowała premiera Węgier Viktora Orbana za swoją antyimigrancką kampanię i zagroziła, że nie będzie negocjować z Fideszem, jeśli partia wciąż będzie oddalać się od wartości Europejskiej Partii Ludowej. „Teraz to Węgrzy powinni udowodnić, że czują przynależność do EPL” – stwierdziła Kramp-Karrenbauer.

Prawo klimatyczne: Niemiecka minister ds. środowiska Svenja Schulze przedstawiła pierwszy projekt ustawy dotyczącej działania na rzecz klimatu, ignorując głosy krytyki konserwatywnych polityków w sprawie kluczowych elementów ustawy i prośby, by z nią zaczekać. Część komentatorów twierdzi, że rządząca koalicja nie jest w stanie lub nie chce zająć się kwestią zmian klimatycznych.

WARSZAWA

Porozumienie rolnicze: Prezydent Andrzej Duda zainaugurował „Porozumienie rolnicze”, szerokie forum dialogu, które ma reprezentować interesy polskiego rolnictwa oraz obszarów wiejskich. Nowa inicjatywa ma pozwolić na zdobycie jak najlepszego mandatu negocjacyjnego na forum unijnym i międzynarodowym.

RZYM

Migranci vs. włoski rząd: 41 erytrejskich migrantów złożyło odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chodzi o sprawę statku Diciotti, którego nie pozwolono im opuścić po dotarciu do włoskiego portu w sierpniu zeszłego roku. Migranci chcą dochodzić odszkodowania w wysokość 42-71 tys. euro od włoskiego premiera Giuseppe Conte oraz szefa MSW Matteo Salviniego, oskarżając ich o ograniczenie wolności osobistej.

Z gospodarką wszystko dobrze: „Nie ma potrzeby rozważania noweli budżetu” – powiedział senatorom premier Włochy Giuseppe Conte, dodając, że spowolnienie gospodarki jest tymczasowe, ale jej podstawy pozostają solidne. Zgodnie z danymi ISTAT-u gospodarka Włoch wpadła w recesję w ostatnim kwartale 2018 r.

ATENY

Tsipras Orbanem regionu śródziemnomorskiego: Główna partia opozycyjna Nowa Demokracja przekonuje w rozmowie z EURACTIV Grecja, że lewicowy premier Aleksis Tsipras idzie w ślady Viktora Orbana. ND powołuje się na raport wykonany przez szwedzki instytut Timbro, z którego wynika, że obu przywódców łączy podobna ideologia, która opiera się na poparciu dla populistycznych pomysłów.

WIEDEŃ

Spotkanie austriackiej i francuskiej prawicy: Podczas gdy kanclerz Sebastian Kurz zabiegał o zrozumienie prezydenta USA Donalda Trumpa m.in. w kwestii ceł, wicekanclerz i przewodniczący Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) Heinz Christian Strache spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen. Tematem rozmowy była możliwość pogodzenia różnych nacjonalistycznych ugrupowań w PE. Wielu austriackich polityków widzi lidera takiego ruchu w szefie włoskiego MSW Matteo Salvinim.

BUKARESZT

Zastępstwo za głównego prokuratora: Minister sprawiedliwości Rumunii Tudorel Toader poinformował, że resort będzie wybierał nowego prokuratora generalnego, jako że mandat obecnego kończy się w kwietniu. W zeszłym roku minister chciał usunąć obecnego prokuratora Augustina Lazara, jednak nie udało się sfinalizować procedury, ponieważ Lazar zaskarżył jego decyzję.

List do Brukseli: Dan Barna, lider pozostającego w opozycji centroprawicowego Związku Zbawienia Rumunii, napisał list do unijnych przywódców na temat zmian w rumuńskim sądownictwie, które niepokoją Komisję Europejską. Barna stwierdził, że koalicja Partii Socjaldemokratycznej (PSD) z ALDE próbuje przejąć pełną kontrolę nad najważniejszymi instytucjami sądowymi i osłabić praworządność.

LUBLANA

Duża popularność, czas na reformy: Partie wchodzące w rządzącą koalicję zgodnie uznały, że biorąc pod uwagę ich wysoki poziom popularności, najwyższy czas na reformy w kraju. Rząd chce zreformować system emerytalny i służbę zdrowia, zajmie się również kwestiami podatkowymi oraz opieką społeczną.

ZAGRZEB

Praworządność przede wszystkim: Jak poinformował chorwacki minister sprawiedliwości Dražen Bošnjaković, priorytetem chorwackiej prezydencji w pierwszej połowie 2020 r. będzie praworządność. „Wierzymy w to, że wszystkie państwa członkowskie Unii muszą mieć w tym względzie wysokie standardy” – zaznaczył. Komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płc Vera Jourova podczas wizyty w kraju stwierdziła, że w kwestii reform wymiaru sprawiedliwości pozostaje jeszcze dużo do zrobienia.

Polskie mięso: Inspekcja weterynaryjna na granicy ze Słowenią zatrzymała ciężarówkę przewożącą mięso wątpliwej jakości. Zgodnie z wstępnymi informacjami, jest to polskie mięso na kebab, które zostało już wcześniej uznano za zainfekowane. Część mięsa została już wykorzystana.

BELGRAD

Belgrad wyemituje obligacje samorządowe: Wiceprezydent Belgradu Goran Vesić poinformował, że miasto przygotowuje się do wyemitowania obligacji samorządowych. Nie podał jednak szczegółów dotyczących warunków obligacji ani daty pierwszych emisji. Wiceprezydent poinformował również, że całkowita wartość projektów infrastrukturalnych na najbliższe dziesięć lat  w mieście wynosi około 12 miliardów euro.

EURACTIV NETWORK

Redakcja EURACTIV.com rozmawiała z członkami Europejskiej Partii Ludowej w całej Europie, by dowiedzieć się, czy ich zdaniem szef KE Jean-Claude Juncker poszedł za daleko, mówiąc, że Viktor Orban powinien być z niej wyrzucony. Z odpowiedzi wynika, że większość polityków ma w tej kwestie umiarkowane nastawienie i wolałaby, żeby Orban pozostał w ugrupowaniu. Przeczytaj więcej.