Szybkie zmiany we francuskim rządzie

francuski rząd

Przekazanie władzy w ministerstwie obrony: nowa minister Florence Parly (l) wraz ze swoją poprzedniczką, Sylvią Goulard// Źródło: J. SALLES©ECPAD

Dymisja trzech ministrów we francuskim rządzie spotkały się z szybką reakcją. Nowi szefowie trzech resortów zostali powołani jeszcze wczoraj, by móc wspierać prezydenta Emmanuela Macrona na dzisiejszym szczycie Rady Europejskiej.

 

We wtorek (20 czerwca) i środę (21 czerwca) do dymisji podało się troje francuskich ministrów: minister sprawiedliwości François Bayrou, minister obrony Sylvie Goulard oraz minister ds. europejskich Marielle de Sarnez. Wszyscy pochodzą z Ruchu Demokratycznego (MoDem), partnera koalicyjnego prezydenckiej partii La République En Marche i byli europosłami tej partii przed objęciem stanowisk rządowych. Bayrou jest także szefem MoDem. Wszyscy troje są oskarżani o nadużycie funduszy Parlamentu Europejskiego – z pieniędzy PE  mieli oni zatrudniać asystentów do pracy krajowej, a nie europejskiej.

Macron traci troje ministrów

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął dziś rezygnację z rządu trojga ministrów. Odeszli z powodu oskarżeń o nieprawidłowości w zatrudnianiu przez nich asystentów, gdy byli jeszcze europosłami.
 

Niecały miesiąc po objęciu władzy prezydent Francji Emmanuel Macron musi się zmierzyć z kryzysem w …

Ich dymisja nastąpiła w niefortunnym dla prezydenta Emmanuela Macrona momencie. Dziś (23 czerwca) rozpoczął się szczyt Rady Europejskiej, który zajmuje się wieloma sprawami dotyczącymi resortów tych trojga ministrów.

Z tego powodu Macron nie chciał czekać i powołał następców Bayrou, Goulard i de Sarnez już wczoraj.

Nowi ministrowie

Następczynią Goulard została Florence Parly. Jej wybór świadczy o kontynuacii macronowskiego sposobu dobierania sobie współpracowników z różnych stron sceny politycznej – Parly była już sekretarzem stanu (ds. budżetu) w socjalistycznym rządzie Lionela Jospina na początku XXI w. W ciągu ostatnich 10 lat była jednak na uboczu wielkiej polityki i poświęcając się karierze biznesowej – pracowała na stanowiskach kierowniczych m.in. we francuskich kolejach SNCF.

Nową minister sprawiedliwości została Nicole Belloubet. Podobnie jak Parly, związana jest ona z lewicą, choć działała do tej pory głównie na szczeblu regionalnym – jako dodatek do swojej kariery akademickiej. Od 2013 r. Belloubet należy do Rady Konstytucyjnej, organu zajmującego się zapewnianiem zgodności nowych przepisów z konstytucją.

Z kolei za sprawy europejskie będzie odpowiadać Nathalie Loiseau. Przez większość swojego życia Loiseau była związana z ministerstwem spraw zagranicznych i francuskimi przedstawicielami dyplomatycznymi. Ze stanowiska dyrektor generalnej francuskiego MSZ odeszła w 2012 r., by objąć kierownictwo Krajowej Szkoły Administracji w Strasburgu i pracować tam do momentu wczorajszej nominacji.

Ponadto, Jacques Mezard z ministra rolnictwa został ministrem spójności terytorialnej, po tym jak do dymisji podał się Richard Ferrand. W przeciwieństwie do Bayrou, Goulard i de Sarnez, Ferrand nie był europosłem, lecz także został oskarżony – chodziło o konflikt interesów. Mezarda zastąpił Stéphane Travert który jest posłem i samorządowcem.

Pierwszy kryzys w rządzie Macrona

Nie minął jeszcze miesiąc od objęcia władzy przez Emmanuela Macrona, a już musi stawić czoła pierwszemu kryzysowi w rządzie. Obywatele domagają się dymisji dwojga ministrów.
 

Już w pierwszym miesiącu rządów nowy prezydent Francji Emmanuel Macron musi stawić czoła kryzysowi w rządzie. …