Szwecja będzie miała pierwszą kobietę-premiera. Kim jest Magdalena Andersson?

Magdalena Andersson, Szwecja

Minister finansów Szwecji Magdalena Andersson / Zdjęcie: © European Union 2019 [EUCO Newsroom]

Magdalena Andersson, od 2014 r. szwedzka minister finansów, została wybrana na nową przewodniczącą Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP). W listopadzie zastąpi ona w tej roli obecnego premiera i lidera SAP Stefana Löfvena, a tym samym zostanie pierwszą kobietą na stanowisku szefa rządu w historii kraju.

 

 

Pod tym względem Szwecja odbiegała dotychczas od innych krajów nordyckich. Pozostałe państwa miały już premierów płci żeńskiej: Norwegia już w 1981 roku, zaś Finlandia w 2003 roku. Obecnie kobiety stoją na czele rządów Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii.

W kwestii liczby status quo zostanie jednak zachowane, bowiem w Norwegii Partia Konserwatywna dotychczasowej premier Erny Solberg przegrała ostatnio wybory i wkrótce odda władzę zwycięskim laburzystom na czele z Jonasem Gahrem Størem. W Danii i Finlandii premierami są socjaldemokratki Mette Frederiksen i Sanna Marin, rządem islandzkim kieruje natomiast zielono-lewicowa polityk Katrín Jakobsdóttir.

Andersson uzyskała w środę (29 września) poparcie we wszystkich 26 partyjnych okręgach. Nieco mniej różowo wygląda sytuacja poza partyjną „bańką”. We wrześniu przyszłego roku w Szwecji mają odbyć się wybory parlamentarne. 54-letnia ekonomistka może potrzebować wsparcia innych ugrupowań, jeśli chce utrzymać stanowisko.

Stefan Löfven ponownie ustąpi ze stanowiska premiera Szwecji / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 23 sierpnia.

Löfven podaje się do dymisji

Stefan Löfven, który stanowisko premiera zajmował od 2014 r., swoje ustąpienie z funkcji szefa rządu i partii ogłosił w sierpniu. Będzie to już druga dymisja w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Pod koniec czerwca Löfven został zmuszony do ustąpienia po tym, jak parlament przegłosował wotum nieufności wobec jego rządu. Był to skutek konfliktu dotyczącego polityki mieszkaniowej, w wyniku którego wsparcie dla rządu wycofała Partia Lewicy.

Niedługo później powrócił jednak na stanowisko po tym, jak utworzenie gabinetu nie udało się Ulfowi Kristerssonowi z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Gdy Kristersson nie zdołał zebrać wymaganej większości głosów w Riksdagu (jednoizbowym szwedzkim parlamencie), przewodniczący izby Andreas Norlén ponownie powierzył misję stworzenia rządu Socjaldemokratom z Löfvenem na czele.

Obecny premier zrzeknie się roli lidera ugrupowania podczas listopadowego kongresu SAP. Löfven odchodzi przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi, aby umożliwić swojemu następcy (lub, jak dziś już wiadomo, następczyni) odbudowanie formy Socjaldemokratów w sondażach, informowała w sierpniu agencja Reutera.

Norwegia, Szwecja i Dania podpisują umowę o współpracy obronnej. Co z Finlandią?

U podstaw nowego, trójstronnego porozumienia trójpaństwowym leżą obawy związane z narastającym napięciem w rejonie Morza Bałtyckiego i zagrożeniem ze strony Rosji.

Kim jest przyszła szefowa szwedzkich socjaldemokratów?

Urodzona w 1967 r. Magdalena Andersson jest absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie i Uniwersytetu Harvarda. Do administracji rządowej dołączyła w 1996 r. Była m.in. doradcą w biurze premiera Görana Perssona (do 1998), sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów (2004–2006) i rzeczniczką SAP ds. polityki gospodarczej.

Mandat do Riksdagu (jednoizbowego szwedzkiego parlamentu) uzyskała w 2014 r. W tym samym roku objęła urząd ministra finansów w utworzonym przez socjaldemokratów i zielonych mniejszościowym rządzie Stefana Löfvena. Funkcję tę sprawuje do dziś.