Szwecja: Premier podał się do dymisji. Kiedy powstanie nowy rząd?

szwecja-dymisja-premier-stefan-loefven-rzad-mniejszosciowy-reforma-czynsze-mieszkania

Decyzja Stefana Loefvena ma związek z kryzysem jego rządu, spowodowanym reformą dotyczącą najmu mieszkań. [facebook]

Premier Szwecji podał się dziś (28 czerwca) do dymisji. Jednocześnie wykluczył możliwość rozpisania przedterminowych wyborów. Decyzja Stefana Loefvena ma związek z kryzysem jego rządu, spowodowanym reformą dotyczącą najmu mieszkań.

 

W ubiegłym tygodniu Stefan Loefven – jako pierwszy premier w historii Szwecji – został odwołany ze swojego stanowiska przez parlament dzięki wotum nieufności, wyrażonym przez zarówno lewicową jak i prawicową opozycję. 

Od tego momentu Loefven pełnił obowiązki szefa rządu, a dziś formalnie zdecydował o ustąpieniu. W nocy z poniedziałku na wtorek mija bowiem termin, w którym musiał ogłosić swoją dymisję lub rozpisać przedterminowe wybory, jakie miałyby się odbyć w ciągu trzech miesięcy.

Ustępujący premier podkreślił jednak, że przedterminowe wybory nie mogą się odbyć ze względu na pandemię.

„Dobro Szwecji jest najważniejsze i nie możemy teraz prowadzić gry, wciąż mamy pandemię. Nie wiemy jak jesienią będzie wyglądać sytuacja eoudemiczna”, tłumaczył.

Szwecja: Premier odwołany przez parlament. Powodem sprzeciw wobec "demontażu" szwedzkiego systemu państwa opiekuńczego

Kryzys mniejszościowego rządu Stefana Loefvena ma związek z liberalną reformą, która przewiduje urynkowienie czynszów w nowym budownictwie.

Dlaczego premier podał się do dymisji?

Dymisja premiera – który pełnił urząd od 2014 r. – ma związek z kryzysem rządu mniejszościowego, który nastąpił po tym, jak przedstawiono propozycję reformy ustawy dotyczącej najmu mieszkań, która przewiduje urynkowienie czynszów w nowym budownictwie.

Projekt nowelizacji, uzgodniony przez rząd wraz z Partią Centrum i Liberałami, zakładał, że czynsze byłyby oparte na negocjacjach między właścicielami a najemcami. Nowy system miałby obowiązywać w mieszkaniach wybudowanych po 2022 r.

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiała się Partia Lewicy, która do tej pory wspierała rząd. Liderka tego ugrupowania podkreślała, że jeśli władza nie zrezygnuje z takiej reformy polityki mieszkaniowej, to wycofa swoje poparcie dla koalicji rządzącej, składającej się z socjaldemokratów i zielonych.

Lewica zarzuciła rządzącym, że poprzez liberalną reformę dotyczącą czynszów chce „demontować” szwedzki system państwa opiekuńczego.

Kiedy powstanie nowy rząd?

Konsultacje w sprawie wyłonienia nowego gabinetu prowadzić będzie przewodniczący parlamentu Andreas Norlen z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. 

Do powstania rządu konieczne będą ponadpartyjne kompromisy, ponieważ ani socjaldemokraci ani prawica nie posiadają większości w parlamencie. Jeżeli w ciągu czterech głosowań nie zostanie wyłoniony nowy rząd, to przyspieszone wybory zostaną rozpisane automatycznie.

Według sondażu Sentio, największym poparciem cieszą się obecnie socjaldemokraci (25 proc.), Umiarkowana Partia Koalicyjna (21 proc.) oraz Szwedzcy Demokraci (19 proc.).