Szwajcaria: Antyimigrancka partia wygrywa wybory

Zdjęcie: Unsplash, Ari Dinar

Prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa zwyciężyła wybory parlamentarne w Szwajcarii. Największymi przegranymi okazały się partie zielone.

 

Szwajcarzy wybrali nowy skład Zgromadzenia Narodowego, czyli dwuizbowego parlamentu, na kadencję 2023–2027. Do obsadzenia było 200 mandatów w Radzie Narodu, czyli izbie niższej, i 44 z 46 mandatów w Radzie Kantonów, izbie wyższej.

Wielkim zwycięzcą okazała się Szwajcarska Partia Ludowa (SVP/UDC), która zebrała 28,6 proc. głosów, czyli o 3 pkt. proc. więcej niż w 2019 r. Z kolei Zieloni w porównaniu do poprzednich wyborów stracili aż 4 pkt. proc., uzyskując tym razem 9,4 proc. głosów. 

Ogólnie parlament stał się bardziej prawicowy. SVP uzyskała 62 miejsca w Radzie Narodu (o 9 więcej niż w 2019 r.), Socjaldemokratyczna Partia Szwajcarii (SPS/PSS) 41 (o 2 więcej), zaś Centrum 29 (o jedno więcej). Liberałowie uzyskali 28 mandatów (o jeden mniej niż w 2019 r.), Zieloni 23 (o 5 mniej), a Zielona Liberalna Partia Szwajcarii (GLP/PVL) 10 (o 6 mniej).

W Radzie Kantonów najwięcej mandatów zdobyły SVP i Liberałowie, ale w związku z tym, że w niektórych kantonach żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50 proc. głosów, konieczna będzie organizacja drugiej tury, która odbędzie się w przyszłym miesiącu.

Frekwencja wyniosła 44,6 proc. To nieznacznie mniej niż przed czterema laty, gdy zagłosowało 45,1 proc. uprawnionych.

O miejsca w Radzie Narodu ubiegała się w tym roku rekordowa liczba 5909 osób, 41 proc. stanowiły kobiety. Ostatecznie liczba kobiet w parlamencie spadnie jednak w nowej kadencji z 81 do 77.

Szczególnie elektryzująca była walka o trzecie miejsce w wyborach między Centrum a Liberałami. Centrum po raz pierwszy wyprzedziło Liberałów w Radzie Narodu, co może wpłynąć na rozkład miejsc w Radzie Federalnej, czyli szwajcarskim rządzie.

Zgodnie z tzw. magiczną formułą Liberałowie obecnie dysponują dwoma departamentami w Radzie Federalnej, zaś Centrum jednym. W tegorocznych wyborach to centryści uzyskali natomiast więcej głosów (Centrum 14,6 proc., a Liberałowie 14,4 proc.).

Szwajcaria wybiera parlament. Wśród tematów środowisko i imigracja

Szwajcarzy wybierają dziś dwuizbowy parlament, Zgromadzenie Federalne. Choć głosowanie stacjonarne odbywa się dzisiaj, to duża część wyborców zagłosowała już wcześniej korespondencyjnie, podaje AP.

 

Najważniejsze kwestie, które nurtują dziś Szwajcarów, to imigracja, rosnące koszty opieki zdrowotnej i zmiany klimatu, które dotykają ten …

Imigracja wyparła ochronę środowiska

Wyniki wyborów w Szwajcarii świadczą o tym, że „zielona polityka” i postulaty dotyczące ochrony środowiska powoli tracą na atrakcyjności – zarówno w Szwajcarii, jak i w całej Europie, wskazuje portal SwissInfo, dodając, że tendencję tę można będzie zaobserwować prawdopodobnie także w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W kampanii wyborczej w 2019 r. temat zmian klimatu zdominował debatę publiczną i wywołał wielką mobilizację na lewicy, zwłaszcza poprzez organizację strajków klimatycznych. – W tym roku tak nie było – podkreśla portal.

Temat walki z kryzysem klimatycznym skutecznie wyparła natomiast kwestia imigracji, na którą jako na główny motyw swojej kampanii postawiła SVP, nawołując do zatrzymania niekontrolowanego napływu uchodźców. Zainteresowanie sprawą podsyciły zdjęcia z włoskiej Lampedusy, które obiegły świat, nie omijając także Szwajcarii.

Również ten kraj zmaga się ze wzrostem liczby wniosków o azyl. Od stycznia do końca czerwca było ich 12 188, co oznacza wzrost o 43 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Szwajcarska Partia Ludowa nie przebierała w kampanijnej retoryce, strasząc, że jeśli nie uda się powstrzymać imigracji, populacja Szwajcarii już wkrótce osiągnie 10 mln (dziś jest to nieco ponad 8 mln). Ugrupowanie ściągnęło za to na siebie oskarżenia o rasizm.

– Niemniej jednak ten bardzo wyraźny dyskurs wywarł mobilizujący wpływ na elektorat partii w obliczu poczucia niewystarczającego bezpieczeństwa międzynarodowego – zaznacza SwissInfo.