Szkocja: Deputowani zagłosowali za przeprowadzeniem referendum niepodległościowego

niepodległość Szkocji

Nicola Sturgeon, premier Szkocji// Źródło: First Minister of Scotland via Flickr

Szkocki parlament zagłosował za powtórzeniem referendum niepodległościowego. Deputowani opowiedzieli się także za pozostawieniem flagi Unii Europejskiej po brexicie przed budynkiem Parlamentu.

 

 

Proniepodległościowo nastawieni Szkoci – podobnie jak Katalończycy – nie rezygnują ze starań dotyczących uzyskania niepodległości. W środę (29 stycznia), gdy w Brukseli europosłowie zatwierdzili umowę brexitową, parlament przegłosował ustawę dotyczącą powtórzenia referendum ws. niepodległości Szkocji.

PE zatwierdził umowę brexitową

Europosłowie na mini-sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zatwierdzili umowę brexitową, która określa warunki opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Pożegnano też brytyjskich europosłów, dla których było to już ostatnie posiedzenie.

 

Wynegocjowane przez Komisję Europejską i rząd Borisa Johnsona porozumienie już wcześniej …

W obronie flagi

Do uroczystego opuszczenia flagi Unii Europejskiej wiszącej przed budynkiem szkockiego parlamentu miało dojść w piątek o 23:00 czasu lokalnego, czyli w chwili oficjalnej daty wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Jednak posiadający większość deputowani Szkockiej Partii Narodowej (SNP) byli przeciwni takiemu rozwiązaniu. Ostatecznie, po długiej i emocjonującej dyskusji, stosunkiem głosów 63 do 54 zdecydowano o pozostawieniu flagi na swoim miejscu.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że „flaga powinna pozostać na znak wsparcia i solidarności z obywatelami UE, którzy mieszkają w Szkocji”. Szkocja w referendum brexitowym w 2016 r. zagłosowała – inaczej niż większość Brytyjczyków – za pozostaniem w UE. „Za” pozostaniem we Wspólnocie opowiedziało się wówczas 62 proc., przy 38 proc. głosów zwolenników brexitu.

Szkocja znów zagłosuje ws. niepodległości?

Szefowa lokalnego szkockiego rządu wezwała brytyjskiego premiera do wyrażenia zgody na nowe referendum niepodległościowe w Szkocji. To reakcja Nicoli Sturgeon na wyniki czwartkowych wyborów do Izby Gmin.

 

Wybory z jednej strony wzmocniły Partię Konserwatywną, a co za tym idzie uprawdopodobniły brexit …

Za prawem do samostanowienia

Tego samego dnia deputowani Holyrood (jak określany jest parlament w Edynburgu) przegłosowali inną ważną uchwałę. Dotyczy ona przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego. Wniosek znalazł poparcie 64 deputowanych, przy 54 głosach sprzeciwu. Wynik ma znaczenie symboliczne, wszak na głosowanie musi wyrazić zgodę premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który dwa tygodnie temu odrzucił możliwość powtórki głosowania. Szkoci po raz pierwszy zagłosowali ws. niepodległości w 2014 r. Za odłączeniem się od Zjednoczonego Królestwa było 44,7 proc., a za pozostaniem 55,3 proc.

Jednak szefowa lokalnego rządu Nicola Sturgeon (SNP) przekonuje od wielu miesięcy, że brexit zmienił warunki gry. „Za dwa dni opuścimy UE i utracimy wszystkie prawa, które są z tym związane (…). Niepodległość dla Szkocji – jestem o tym głęboko przekonana – jest jedynym sposobem na powrót do serca Europy”, powiedziała premier autonomicznego rządu. W przegłosowanym wniosku wezwano rząd Wielkiej Brytanii „do osiągnięcia porozumienia z rządem Szkocji, które umożliwi przeprowadzenie głosowania w terminie i w sposób określony przez Edynburg”.

Szkocja chce osiągnąć 100 proc. energii z OZE przed COP26

Szkocja to lider energetyki odnawialnej w Europie. Według rządowych planów do końca bieżącego roku cały szkocki popyt na prąd mają zapewniać źródła odnawialne. Wiele wskazuje na to, że uda się ten cel osiągnąć jeszcze przed zaplanowaną na listopad konferencją klimatyczną …

Wzrost poparcia dla SNP

Nic nie wskazuje na to, by Londyn mógł zmienić decyzję. W skierowanym przed dwoma tygodniami liście do Sturgeon, Boris Johnson napisał, że „głosowanie z 2014 r. miało być wydarzenieniem jednorazowym”, dlatego brytyjski premier, powołując się na rezultat sprzed 5,5 roku sprzeciwia się powtórki. W podobnym tonie lider Partii Konserwatywnej wypowiadał się przed grudniowymi przedterminowymi wyborami do Izby Gmin.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię YouGov 51 proc. badanych odpowiedziała pozytywnie na pytanie czy Szkocja powinna stać się niepodległym państwem. Negatywnej odpowiedzi udzieliło 49 proc. Oznacza to, że od grudnia 2019 r. przybyło 7 proc. zwolenników zerwania z Wielką Brytanią. Jednocześnie Szkocka Partia Narodowa, z której wywodzi się Nicola Sturgeon, cieszy się największym poparciem wśród Szkotów. W grudniowych wyborach do Izby Gmin SNP zdobyła 81 proc. mandatów do obsadzenia (48 na 59). Najbliższe wybory do szkockiego parlamentu odbędą się w 2021 r. W przypadku utrzymania się poparcia, SNP może liczyć na zdobycie samodzielnej większości w 130-osobowym parlamencie.

Londyn formalnie odrzuca wniosek o referendum w Szkocji

Rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił prośbę lokalnego rządu Szkocji o zorganizowanie kolejnego referendum niepodległościowego. Poprzednie, w 2014 r., wygrali zwolennicy utrzymania unii z Anglią. Ale w obliczu brexitu temat szkockiej niepodległości powraca.

 

Wniosek o przeprowadzenie drugiego referendum niepodległościowego złożyła szkocka premier …