Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii potępiła skazanie Brytyjczyków na śmierć przez donbaskich separatystów

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss, źródło: Twitter/Liz Truss (@trussliz)

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss, źródło: Twitter/Liz Truss (@trussliz)

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss oceniła, że wyrok skazujący na śmierć dwóch pochodzących z Wielkiej Brytanii żołnierzy, którzy wpadli w rosyjską niewolę walcząc w szeregach ukraińskiej armii to złamanie jednej z konwencji genewskich.

 

Nieuznawany międzynarodowo Sąd Najwyższy separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej skazał wczoraj (9 czerwca) na karę śmierci trzech cudzoziemców, którzy zostali przez wojska rosyjskie wzięci do niewoli w kwietniu podczas walk o Mariupol na południu Ukrainy.

Rosja: Putin porównuje się do cara Piotra Wielkiego

Prezydent Rosji Władimir Putin porównał swoje obecne działania do podboju wybrzeża Bałtyku przez Piotra Wielkiego podczas jego XVIII-wiecznej wojny ze Szwecją.

Dwaj Brytyjczycy i Marokańczyk schwytani w Mariupolu

Chodzi o dwóch obywateli Wielkiej Brytanii – Shauna Pinnera i Aidena Aslina – oraz obywatela Maroko Brahima Saadouna. Zostali oni aresztowani przez separatystyczne władze z Doniecka i postawieni przed sądem pod zarzutem próby zbrojnego obalenia „konstytucyjnych władz DRŁ”.

Według donieckich separatystów Brytyjczycy i Marokańczyk są zagranicznymi najemnikami i dlatego można ich było postawić przed sądem, bo nie chroni ich obowiązująca od 1949 r. III Konwencja Genewska, która nakazuje dobre traktowanie jeńców wojennych i jak najszybsze odesłanie ich do domu, jeśli nie powrócą już do walki lub wymiana na innych jeńców.

Tyle, że cała skazana na śmierć trójka cudzoziemców mieszka na Ukrainie od wielu lat na stałe, ma tam rodziny, a także służyła w regularnych ukraińskich wojskach (w piechocie morskiej) i to na długo zanim doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W myśl międzynarodowego prawa są oni więc jeńcami wojennymi. Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko poinformował już, że Kijów chce, aby byli objęci najbliższą możliwą wymianą jeńców.

Rosja: Do parlamentu wpłynął wniosek, który podważa niepodległość Litwy

Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy o odwołaniu dekretu Rady Państw ZSRR „o uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej”.

Truss: To złamanie III Konwencji Genewskiej

Przeciw skazaniu swoich obywateli zaprotestowały także władze Wielkiej Brytanii. Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss oceniła, że wyrok sądu w Doniecku nie ma mocy prawnej, bo tamtejszy separatystyczny sąd nie ma uznania międzynarodowego, tak jak i całe władze separatystycznej republiki.

Ponadto, według Truss, Rosjanie oraz separatyści złamali III Konwencję Genewską. „Więźniom, z racji służenia w ukraińskich siłach zbrojnych, przysługuje obrona gwarantowana Konwencją Genewską, dlatego współpracujemy z rządem Ukrainy, by uwolnić skazanych tak szybko, jak to możliwe” – zapewniła brytyjska minister, która odbyła dziś na ten temat rozmowę z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.