W proteście wobec zmian w polskim sądownictwie rezygnację ze stanowiska z dniem dzisiejszym złożył prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki. Pod wpływem argumentacji sędziów SN wczoraj wieczorem zmienił jednak zdanie i w stan spoczynku przejdzie dopiero z końcem sierpnia.
Zabłocki: nie chce działać wbrew własnemu sumieniu
Sędzia Stanisław Zabłocki poinformował w poniedziałek (18 lutego) pierwszą prezes SN Małgorzatę Gersdorf, że z dniem 20 lutego 2019 r. przechodzi w stan spoczynku. Sąd Najwyższy podał tego dnia w komunikacie, że jako motyw swojej decyzji sędzia podał wejście w życie zmian w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadzonych Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 11 lutego 2019 r., które „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy Izby Karnej, chaosu i narastania zaległości”. Nowy regulamin wchodzi w życie właśnie dziś.
“Prezes Stanisław Zabłocki podkreślił ponadto, że respektowanie wprowadzonych regulacji oznacza konieczność wyznaczania terminów sesji osobom, których status poddany został wyjaśnieniu w trybie procesowym, między innymi przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku” – czytamy na stronie internetowej SN. Zabłocki przyznał, że jest to „najtrudniejsza decyzja w jego życiu”.
Szef izby Karnej SN zostaje “ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości”
Jednak wczoraj wieczorem ukazał się tam kolejny komunikat, w którym pierwsza prezes SN informuje o zmianie terminu przejścia sędziego Zabłockiego w stan spoczynku z dziś na 31 sierpnia. “Decyzja ta zostaje ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości została przez niego zaakceptowana” – napisał rzecznik SN Michał Laskowski.
Media ujawniły, że sędzia zmienił zdanie w wyniku dyskusji podczas jego pożegnania z Sądem. Koledzy, w tym także pierwsza prezes SN, przekonali go, że pozostania na stanowisku wymaga dobro wymiaru sprawiedliwości. Dokumenty niezbędne do potwierdzenia zmiany daty przejścia szefa Izby Karnej w stan spoczynku zostały podpisane niezwłocznie, a wieczorem SN wydał w tej sprawie komunikat, by uprzedzić wyznaczoną wcześniej datę.
Stanisław Zabłocki jest jednym z najbardziej szanowanych prawników w kraju. W czasach PRL bronił represjonowanych, a później – w procesie rehabilitacyjnym – rotmistrza Witolda Pileckiego. Od 1991 r. orzeka w Sądzie Najwyższym, a od 2016 r. jest prezesem Izby Karnej.