Szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych wrócił do Belgradu. Vučić: Serbia nie przeniesie ambasady do Jerozolimy

szczyt-ruchu-panstw-niezaangazowanych-lawrow-vucic-serbia-rosja-Jugosławia-Tito-NAM

Siergiej Ławrow i Aleksandar Vučić po rozmowach w Belgradzie w 2020 r., źródło: Facebook/Александар Вучић

W dniach 11-12 października odbył się w Belgradzie specjalny szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych (ang. Non-Aligned Movement, NAM), związany z 60. rocznicą pierwszej konferencji NAM, która miała miejsce w stolicy Serbii.

 

 

Gospodarzami spotkania było Ministerstwo Spraw Zagranicznych Serbii oraz prezydent Azerbejdżanu (kraj ten sprawuje rotacyjną czteroletnią prezydencję w ruchu) Ilham Alijew, który otworzył wydarzenie łącząc się z Bałkanami poprzez nagranie wideo.

„Od momentu powstania w 1961 r. w Belgradzie, NAM odgrywa ważną rolę na arenie międzynarodowej, podejmując staranne wysiłki na rzecz globalnego pokoju, sprawiedliwości i solidarności na świecie”, oświadczył.

Dodał, że „będąc największą instytucją międzynarodową po Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, NAM jest uważany za prawdziwy przykład multilateralizmu z ponadregionalnym członkostwem, jednoczącym 120 krajów z różnych środowisk historycznych, politycznych i kulturowych”.

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie: Zapewnienia o perspektywie europejskiej, ale brak konkretów co do akcesji

Podczas szczytu podkreślono jednoznaczne poparcie dla europejskiej perspektywy państw Bałkanów Zachodnich.

„Światowe mocarstwa są tak potężne jak 60 lat temu”

W konferencji wzięło udział czterdziestu ministrów spraw zagranicznych oraz przedstawiciele 105 państw i 11 organizacji. Wśród gości znaleźli się np. prezydent Ghany Nana Akufo-Addo oraz delegaci z Rosji, która w lipcu br. otrzymała status obserwatora w NAM. Obecny w Belgradzie był m.in. minister spraw zagranicznych tego kraju Siergiej Ławrow.

Podczas szczytu wystąpił – poprzez nagranie wideo – także sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres, który nie mógł przybyć osobiście na spotkanie.

Portugalczyk wezwał bogate państwa do przeznaczenia połowy funduszy, które przekazują krajom rozwijającym się na walkę ze zmianami klimatu, na pomoc tym państwom w adaptacji i przetrwaniu w ocieplającym się świecie.

Podczas konferencji politycy skrytykowali światowe mocarstwa za niesprawiedliwą dystrybucję szczepionek oraz za zbyt niską pomoc finansową dla państw rozwijających się.

Prezydent Ghany zauważył, że „60 lat po pierwszej konferencji wielkie mocarstwa nadal się nie rozbroiły, nie ustąpiła też groźba wojny nuklearnej”.

„Nadal są tak potężne jak wówczas, co zostało uwydatnione podczas pandemii m.in. poprzez prowadzenie niesmacznej polityki nacjonalizmu szczepionkowego, której jesteśmy obecnie świadkami”, dodał.

Afryka: Dlaczego w Malawi spalono tysiące dawek szczepionek przeciw COVID-19?

Zaledwie 1 proc. z 1,3 mld szczepionek na COVID-19 wykorzystanych jak dotąd na całym świecie podano w krajach Afryki.

Ławrow: Serbię i Rosję łączy partnerstwo strategiczne

Nie można zapomnieć o głównych ideach Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby porządek międzynarodowy nie został zakłócony, oświadczył w poniedziałek (11 października) w stolicy Serbii Siergiej Ławrow.

„Musimy unikać podwójnych standardów, musimy walczyć o rozwój byłych terytoriów kolonialnych, musimy zachować ideały wzajemnego szacunku i współpracy”, dodał podczas przemówienia na sesji plenarnej szczytu.

Ławrow odczytał również przesłanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który stwierdził, że główne zasady ruchu są niezbędne do rozwiązywania konfliktów w czasie „kiedy sytuacja na świecie staje się coraz bardziej burzliwa i gdy ludzkość stoi przed licznymi wyzwaniami”.

Wieczorem 10 października, po przybyciu do Belgradu, rosyjski minister spraw zagranicznych oświadczył za to, że Serbia i Rosja nawiązały partnerstwo strategiczne, które obejmuje poufny dialog.

Podczas konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem, Ławrow przekazał, że Rosja w sprawie Kosowa „zaakceptuje każde rozwiązanie, które odpowiada Serbom” oraz poinformował, że „oskarżenia, że ​​Rosja rzekomo narusza prawo międzynarodowe na Bałkanach Zachodnich, są bezpodstawne”.

Odpowiadając na pytanie o rzekomą ingerencję kraju w regionie, dyplomata stwierdził, że stosunki Moskwy z Serbią i innymi krajami Bałkanów Zachodnich opierają się na wzajemnych korzyściach i równowadze interesów.

Decyzja o tablicach rejestracyjnych wywołała poważny spór Kosowa z Serbią. „To największe napięcie w regionie od lat”

Od 20 września obowiązuje zakaz wjazdu do Kosowa dla samochodów z serbskimi tablicami rejestracyjnymi.

Serbia nie przeniesie ambasady do Jerozolimy

Prezydent Vučić podczas rozmowy z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Rijadem Al-Maliki oświadczył, że jego kraj nie przeniesie ambasady w Izraelu z Tel-Awiwu do Jerozolimy.

W odpowiedzi Al-Maliki wyraził wdzięczność i uznanie dla wizji prezydenta Serbii dotyczącej pogłębienia relacji międzynarodowych, podała palestyńska agencja informacyjna WAFA.

Zmiana lokalizacji serbskiej ambasady w Izraelu została uzgodniona w porozumieniach waszyngtońskich z 2020 r., które zostały podpisane przez Vučicia i ówczesnego premiera Kosowa Avdullaha Hotiego w Białym Domu jeszcze pod auspicjami prezydenta Donalda Trumpa.

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

Z Europy tylko Białoruś

Ruch Państw Niezaangażowanych wyszedł z inicjatywy Mahatmy Gandhiego. Miał on składać się z państw, które nie związały się z żadnym z głównych bloków politycznych zimnej wojny i które sprzeciwiały się imperializmowi, satelizacji krajów oraz przemocy.

Na początku dużą rolę w szerzeniu projektu odgrywał właśnie Gandhi, a po jego śmierci pierwszy premier Indii Jawaharlal Nehru, a także prezydent Egiptu Gamal Naser, prezydent Indonezji Sukarno, prezydent Ghany Kwame Nkrumah oraz przywódca Jugosławii marszałek Josip Broz Tito.

I to właśnie w Jugosławii 60 lat temu odbyła się pierwsza konferencja państw niezaangażowanych. Uczestniczyło w niej 25 krajów: 12 z Azji, 11 z Afryki, a ponadto Jugosławia i Kuba.

Szczyt popularności Ruchu przypadł na koniec lat 70. W 1979 r. w VII Konferencji Krajów Niezaangażowanych w Hawanie pod hasłami walki z kolonializmem i neokolonializmem, współistnienia oraz rozbrojenia wzięły udział 134 państwa.

Działalność Ruchu Państw Niezaangażowanych zdecydowanie przyhamowała po 1991 r. Obecnie skupia się głównie na współpracy pomiędzy państwami świata oraz wysiłkach służących rozwojowi krajów, szczególnie tych biedniejszych.

Aktualnie do organizacji należy 120 państw (z Europy tylko – od 1998 r. – Białoruś, natomiast gospodarz szczytu w Belgradzie, Serbia posiada jedynie status obserwatora).