„Szczyt dla demokracji” Bidena: Polska wśród zaproszonych, ale Węgry nie

szczyt-dla-demokracji-biden-polska-węgry-kaczynski-orban-chiny-tajwan-Azja-indo-pacyfik

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Na liście 110 krajów zaproszonych na wirtualny „Szczyt dla demokracji” organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena znalazła się m.in. Polska. Wśród zaproszonych nie ma natomiast Węgier. Na liście jest za to Tajwan.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

W grudniu ma odbyć się zapowiadany przez prezydenta USA Joego Bidena szczyt dotyczący demokracji.

Jego celem ma być przeciwdziałanie rozwojowi autorytarnych reżimów oraz walka z ograniczaniem praw człowieka na świecie. Na szczyt zaproszono m.in. Polskę.

Regres demokracji na świecie. Polska w niechlubnej czołówce – Raport IDEA

Nasz kraj został zaliczony do grona państw, gdzie demokracja „jest w odwrocie”.

„Trump tropików” wśród zaproszonych

W szczycie ma wziąć udział 110 państw. Wydarzenie odbędzie się 9 i 10 grudnia br. w trybie wirtualnym. Na liście zaproszonych państw nie ma reżimów niedemokratycznych – np. Chin czy Rosji. Na szczyt nie zostały też zaproszone np. Węgry czy Turcja, a więc sojusznicy USA w ramach NATO. Wśród zaproszonych z Europy jest – pomimo wcześniejszych sugestii, że zabraknie prezydenta Aleksandra Vučića – Serbia.

Wśród zaproszonych zabrakło sojuszników USA w regionie Bliskiego Wschodu: Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Bliski Wschód na szczycie reprezentują jedynie dwa państwa – Izrael i Irak.

Na liście zaproszonych nie brakuje kontrowersji. Jednym z krajów, który budzi wątpliwości, są Filipiny, których prezydent mówił, że „nie interesują go prawa człowieka”. Zaproszenie otrzymał także określany w mediach przydomkiem „Trumpa tropików”, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, krytykowany przez organizacje broniące prawa człowieka za skłonności autorytarne.

Ponadto USA zaprosiły Tajwan, którego obecność na szczycie z udziałem państw świata może wywołać zdecydowany protest Chin. Władze w Pekinie uznają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i zapowiadają odzyskanie nad nią kontroli, nie wykluczając przy tym także środków militarnych.

USA formalnie nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale Waszyngton ma na Tajwanie wiele interesów, a amerykański Kongres zezwala na nawet na dostarczanie Tajwańczykom uzbrojenia.

Według ekspertów taki dobór państw nie jest przypadkowy. Ma być związany z geopolitycznymi celami USA – zwrotowi Waszyngtonu w stronę Indo-Pacyfiku, i tworzenia tamże konkurencji wobec Chin. Stąd obecność na szczycie mających problemy z demokracją Indii czy Filipin, a więc państw będących w bliskim sąsiedztwie Chin.

Z Afryki na liście są m.in. Demokratyczna Republika Konga, Nigeria czy Niger.

Wolność mediów: Dziennikarka, która relacjonowała sytuację w Wuhan oraz Pegasus Project z nagrodami Reporterów bez Granic

Nagrody Press Freedom Awards otrzymują dziennikarze, media i organizacje, które znacząco przyczyniły się do obrony i promowania wolności mediów na świecie.

Polska zaproszona, ale otrzymała list z prośbą o wyjaśnienia

Oficjalne zaproszenie na szczyt dla prezydenta Andrzeja Dudy – jak poinformowała PAP – miało wpłynąć przed dwoma tygodniami.

Reuters poinformował, że Polska otrzymała list, w którym znalazły się pytania dotyczące praworządności oraz sugestie, jakie działania pokazały by, że Warszawie zależy na wartościach demokratycznych. Agencja powołała się przy tym na źródło w polskim rządzie, który odebrał treść wiadomości jako warunki uczestnictwa w wydarzeniu.

Według PAP prezydent Biden w dokumencie napisał „o uznaniu i docenieniu partnerstwa Polski w pracy na rzecz budowania społeczeństw demokratycznych, które respektują prawa człowieka i pozwalają na rozwój wszystkim obywatelom”.

Amerykańscy urzędnicy anonimowo przekazali Reutersowi, że nie dyktowali żadnych warunków, ale wezwali zaproszone kraje do przedstawienia zobowiązań do podjęcia działań.

Na początku listopada Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizowała specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce. Przed kongresmenami wystąpiło troje sprawozdawców, którzy przedstawili ekspertyzy w sprawie stanu demokracji w obu krajach. Kongresmeni w czasie sprawozdania pytali, co może zrobić w tej sprawie rząd Stanów Zjednoczonych.

Litwa zacieśnia współpracę z Tajwanem. W Wilnie otwarto oficjalne przedstawicielstwo wyspy

To pierwsza w Europie placówka dyplomatyczna, w której oficjalnej nazwie znajduje się słowo „Tajwan”, a nie nazwa stolicy wyspy, Tajpej.

 

Więcej informacji:

Lista zaproszonych państw na szczyt dostępna jest TUTAJ: