Sytuacja w Polsce znów tematem dyskusji w Parlamencie Europejskim

Poszanowanie zasad państwa prawa w Polsce będzie w najbliższy czwartek (9 marca) tematem dyskusji w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.W posiedzeniu tej komisji ma uczestniczyć wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, by przedstawić europosłom stan procedury ochrony praworządności prowadzonej wobec Polski przez KE.

 

W poniedziałek (1 marca) ta sama komisja przeprowadziła wysłuchanie publiczne dotyczące przestrzegania praw podstawowych na Węgrzech. Rząd w Budapeszcie reprezentował wtedy minister sprawiedliwości László Trócsányi.

Czarnecki: „Grillowanie” Polski nie przyniesie efektu

„To kolejny przykład zupełnie niepotrzebnej debaty. Od mieszania łyżeczką w szklance herbaty cukru nie przybędzie. Tego typu dyskusje mają charakter czysto ideologiczny i polityczno-partyjny” – ocenił europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem nie chodzi o ustalenie rzeczywistej sytuacji, a jedynie o to, by zaatakować Polskę. Polityk partii rządzącej jest jednak przekonany, że inicjatorom tej debaty nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu. „Grillowali już Węgry i słupki poparci dla Fideszu rosły i tak samo będzie w Polsce” – cytują Czarneckiego media.

Lewandowski: To przeciw Polsce, tylko przeciw nadużyciom władzy

„Źródło tych debat i rezolucji, które nie są przeciw Polsce, tylko przeciwko nadużyciom władzy, tkwi w Warszawie, w rządach PiS” – powiedział były komisarz UE, obecnie szef delegacji PO-PSL w PE Janusz Lewandowski. Europoseł Platformy podkreślił, że jego ugrupowanie nie wnioskowało o tę dyskusję, ani o żadną inną debatę czy rezolucję PE nt. Polski.

W zeszłym roku Parlament Europejski kilkakrotnie debatował nt. sytuacji w Polsce w różnych aspektach. Ostatni raz dyskusja na forum plenarnym obyła się w połowie grudnia.

>> Czytaj więcej o grudniowej debacie w PE

Od ponad roku procedura ochrony praworządności wobec Polski

KE od ponad roku (od stycznia 2016 r.) prowadzi wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu zeszłego roku wydała krytyczną wobec polskich władz opinię, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków TK i zastosowanie się do nich.

Po kolejnej wymianie pism, w lutowej odpowiedzi wysłanej do Brukseli rząd Beaty Szydło podkreślił, że przyjęte przez polski parlament zmiany dotyczące funkcjonowania TK są zgodne ze standardami europejskimi. MSZ oświadczył wtedy, że przyjęte ustawy „w sposób kompleksowy i ostateczny” regulują problematykę ustroju i funkcjonowania Trybunału, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.

>> Czytaj więcej o odpowiedzi Polski na ostatnie zalecenia KE