Spotkanie Timmermans-Czaputowicz w najbliższą niedzielę

flagi Polski i UE, źródło MSZ

flagi Polski i UE, źródło MSZ

Spotkanie Timmermans-Czaputowicz w najbliższą niedzielę (21 stycznia) wieczorem – pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zaprosił nowego szefa polskiej dyplomacji do Brukseli na rozmowę ws. uruchomionej wobec Polski procedury z art. 7, o którą wcześniej poprosił minister Jacek Czaputowicz.

“Zwróciłem się do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa o spotkanie w sprawie uruchomionej przez KE wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego” – poinformował w poniedziałek (15 stycznia) szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Pierwsza wizyta zagraniczna nowego szefa polskiego MSZ

Pierwsza wizyta zagraniczna nowego szefa polskiego MSZ – wczoraj (15 stycznia) w Bułgarii, która w tym półroczu sprawuje przewodnictwo w UE, Jacek Czaputowicz rozmawiał tam m.in o postępowaniu z art. 7., które Bruksela wszczęła wobec Polski w grudniu. Kwestia praworządności w naszym kraju będzie również tematem jutrzejszych spotkań szefa polskiego MSZ w Berlinie oraz w przyszłym tygodniu w Brukseli.

Szef polskiego MSZ zaproponował termin poniedziałkowy (22 stycznia szefowie dyplomacji państw członkowskich spotykają się bowiem w Brukseli na comiesięcznym posiedzeniu), jednak okazało się, że Timmermans będzie wtedy w Bułgarii, która pierwszego stycznia przejęła unijną prezydencję.

Timmermans: Zobaczymy co ten dialog przyniesie

Niewykluczone, że niedzielne spotkanie Timmermans-Czaputowicz odbędzie się w saloniku dla VIP-ów na brukselskim lotnisku (na którym z Warszawy wyląduje samolot z szefem polskiego MSZ i z którego będzie startował do Sofii samolot z wiceszefem KE).

„Jestem bardzo ciekawy punktu widzenia pana Jacka Czaputowicza. Będę go słuchał uważnie. Cieszę się, że pan minister szuka możliwości dialogu ze mną – to krok w dobrym kierunku” – ocenił wiceszef KE na wczorajszej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim.

Polska coraz wyraźniej konfliktuje się z UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie skrytykował Polskę, ale kanclerz Niemiec Angela Merkel zrobiła to po raz pierwszy stwierdzając, że dłużej nie może trzymać języka za zębami. Natomiast KE, która otrzymała z Warszawy odpowiedź na swoje ostatnie zalecenia dotyczące praworządności, nie zgadza się z zawartym tam zarzutem, że nie ma kompetencji do oceny praworządności w Polsce.

„Będziemy mogli rozpocząć rozmowę o istocie sprawy” – powiedział, zastrzegając jednak, że przed rozpoczęciem negocjacji trzeba „po prostu porozmawiać”.  Timmermans uznał sam fakt, że polski minister spraw zagranicznych chce z nim rozmawiać za „dobry sygnał”. „Zobaczymy dokąd to doprowadzi” – dodał.

Timmermans, który odpowiada za procedurę praworządności wobec Polski, od miesięcy zabiegał o spotkanie z polskim ministrem spraw zagranicznych. Jednak ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski konsekwentnie odmawiał, kwestionując kompetencje KE do zajmowania się reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości. Rozmowy zwykle prowadził wtedy wiceminister ds. europejskich Konrad Szymański.

Szef MSZ oskarża Timmermansa o polityczne działanie przeciw Polsce

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans postanowił wykroczyć poza prerogatywy międzynarodowego urzędnika i podjąć polityczne działania przeciw Polsce – oświadczył wczoraj (31 sierpnia) szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski na konferencji prasowej po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie.

Od grudnia procedura z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski

W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury z artykułu 7. Traktatu o UE. Timmermans, który poinformował wtedy o tej decyzji, podkreślił, że Komisja daje polskiemu rządowi trzy miesiące na wprowadzenie przesłanych do Warszawy rekomendacji dotyczących praworządności.

Chodzi między innymi o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa (chodzi m.in. o nieobniżanie wieku emerytalnego obecnym sędziom SN oraz o nieprzerywanie kadencji sędziów-członków KRS i zagwarantowanie wyboru sędziów-członków przedstawicielom środowiska sędziowskiego). Innym zaleceniem jest przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego poprzez zapewnienie zgodnego z prawem wyboru prezesa i wiceprezesa TK oraz publikacji i wykonywania wyroków Trybunału.

Komisja Europejska uruchomi dziś artykuł 7 wobec Polski

Komisja Europejska zamierza dziś wszcząć wobec Polski postępowanie z artykułu siódmego traktatu o UE. To nie oznacza bezpośredniego ryzyka sankcji, lecz klęskę reputacyjną Warszawy.

Jeśli w ostatniej chwili nie dojdzie do bardzo znacznych kroków pojednawczych ze strony Warszawy bądź dużych nieoczekiwanych …

Polska nie zmieniła stanowiska, ale zmieniła podejście

Nowy rząd w dalszym ciągu uważa co prawda, że reforma ta jest wewnętrzną sprawą Polski, jest konieczna, nie stanowi zagrożenia dla praworządności i nie narusza unijnych traktatów. Nowy gabinet Mateusza Morawieckiego zmienił jednak podejście na bardziej elastyczne, czego wyrazem jest wcześniejsze spotkanie szefa polskiego rządu z szefem i wiceszefem KE – Jean-Claudem Junckerem i Fransem Timmermansem oraz obecna oferta ministra Czaputowicza.

Szef polskiej dyplomacji zapowiedział ponadto po poniedziałkowym spotkaniu ze swoją bułgarską odpowiedniczką Ekateriną Zachariewą, że stanowisko Polski ws. uruchomionej przez Komisję procedury  “wkrótce”  przedstawi na piśmie zarówno unijnej prezydencji, jak i KE oraz państwom członkowskim UE. Już dziś minister Czaputowicz będzie w Berlinie rozmawiał m.in. na ten temat ze swoim niemieckim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble.