Spotkania Timmermansa w Warszawie z Wiosną i SLD

Frans Timmermans i Robert Biedroń, żródło: twitter @wiosnabiedronia

Frans Timmermans i Robert Biedroń, żródło: twitter @wiosnabiedronia

Lider Wiosny Robert Biedroń podkreślił wczoraj, że przyszłość Polski “jest wyłącznie we wspólnocie, w budowaniu tego, co nas łączy”, natomiast wiceszef KE Frans Timmermans zwrócił na wspólnej konferencji prasowej uwagę, że procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów wykraczają poza unijne normy.

 

Odpowiedzialny w KE m.in. za rządy prawa we Wspólnocie Frans Timmermans spędził niedzielę (7 kwietnia) w Warszawie, gdzie spotkał się m.in. z liderem Wiosny Robertem Biedroniem, a później razem uczestniczyli w “europejskiej burzy mózgów” – debacie w warszawskim klubie Palladium, poświęconej m.in. przyszłości UE i praworządności w Polsce.

Na 18 zaplanowano natomiast rozmowy wiceszefa KE z kierownictwem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak do północy nie przekazano informacji z tego wydarzenia.

"Jaskółki" Wiosny i byli premierzy SLD na listach do PE

Należący do Koalicji Europejskiej SLD przedstawił  kandydatów do Parlamentu Europejskiego w sobotę, wczoraj lider Wiosny Robert Biedroń przedstawił kolejne swoje „jaskółki”, a szef Kukiz`15 listy tego ruchu ujawnił w zeszły czwartek. PiS i PO zrobiły to już wcześniej.
 

Termin zgłaszania list kandydatów …

Biedroń: Rząd nie przestrzega europejskich wartości

“Polska potrzebuje solidarności. Potrzebujemy tych gestów – nie tylko symbolicznych, ale oczywiście także konkretnych – jeśli chodzi nie tylko o naszą polską praworządność, jeśli chodzi o ład konstytucyjny, ale także o wiele innych sfer, o które dzisiaj w Polsce walczymy, o których dzisiaj mówimy, o których dzisiaj w Unii Europejskiej rozmawiamy, szczególnie przed wyborami do PE” – apelował lider Wiosny Robert Biedroń na konferencji prasowej z wiceszefem KE.

W ocenie lidera Wiosny obecny polski rząd nie przestrzega bowiem wartości uprawniających do bycia częścią europejskiej wspólnoty. “Nie można być w Unii przestrzegając tylko w połowie prawa i wartości europejskich; polski rząd nie realizuje tego dekalogu”  – podkreślił Biedroń. Odniósł się również do solidarności w UE, w której Polska powinna dać jego zdaniem, jasny sygnał innym europejskim społeczeństwom, że przyszłość Wspólnoty leży w budowaniu tego co łączy, a nie dzieli.

W ocenie lidera Wiosny ta sytuacja musi ulec zmianie i – jak zapewnił – jego ugrupowanie będzie w unijnym zgromadzeniu walczyło o praworządność i ład konstytucyjny w każdym państwie członkowskim UE. “Jesteśmy odwagą, świeżością, wiosną, która jest też potrzebna Europie, którą niosą socjaliści, demokraci, wszyscy Ci, którzy walczą o UE wolną, równą, respektującą prawa człowieka i obywatela” – przekonywał Biedroń wczoraj w Warszawie.

Wiosna też przedstawiła swoich kandydatów do PE

Podczas konwencji wyborczej przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w Warszawie lider Wiosny Robert Biedroń zapewnił, że jego partię stać na europejską wizję. Przedstawiając kandydatów na europosłów zapowiedział, że „już za kilka dni” jego ugrupowanie przedstawi także swój europejski program.

Wiceszef KE: “Dyscyplinarki” za pytania prejudycjalne nie do pomyślenia

“To nie do pomyślenia, żeby władze jakiegoś kraju mieszały się w to prawo” – stwierdził Timmermans nawiązując do spraw dyscyplinarnych polskich sędziów za zadawanie pytań europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości. Podkreślił przy tym, że jest to fundamentalne prawo każdego sędziego w całej UE. Podczas wspólnej konferencji prasowej z Biedroniem, Timmermans odniósł się m. in. do sytuacji w polskim sądownictwie i kolejnego postępowania o naruszenie prawa UE, które  Komisja Europejska wszczęła wobec Polski.

Timmermans: Niezawisłość sędziowska, to również prawo do własnej opinii

“Pracowałem nad tą sprawą ponad trzy lata i wszystkie dowody jasno wskazują, że sposób, w jaki działają polskie procedury dyscyplinarne wobec sędziów powoduje efekt mrożący i ma ich onieśmielać” – oświadczył wiceszef Komisji. Dodał, że przekracza to “standardowe procedury w normalnym systemie sądowniczym”. Timmermans zwrócił przy tym uwagę, że w Polsce sprawy dyscyplinarne wobec sędziów otwiera się np. za złożenie pytania prawnego do TSUE. “A to jest fundamentalne prawo, które ma każdy sędzia, nie tylko polski, ale niemiecki czy holenderski” – podkreślił komisarz.

Apel sędziów do KE ws. “dyscyplinarek”

Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” zaapelowało do wiceszefa KE Fransa Timmermansa o rozważenie zaskarżenia polskiego systemu postępowań dyscyplinarnych do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Wczoraj Timmermans zapowiedział działania Komisji, jeśli okaże się, że tzw. dyscyplinarki mają “charakter strukturalny”.

Oświadczył także, że w przypadku wątpliwości do sposobu w jaki należy stosować dane prawo, każdy sędzia powinien zwrócić się bezpośrednio do TSUE. “To nie do pomyślenia, żeby władze jakiegoś kraju mieszały się w to prawo każdego sędziego do zadawania pytań” – powiedział Timmermans na niedzielnej konferencji z Biedroniem. “Sędzia może zadać nawet głupie pytanie, ale to od Trybunału w Luksemburgu zależy, jaka będzie odpowiedź. A nie od jakiegoś rządu czy ministra. To jest jeden z powodów, dla których Komisja podjęła swoje działania” – wyjaśniał wiceszef Komisji. Przyznał też, że musi istnieć system gwarantujący zachowania sędziów zgodne z najwyższymi standardami, ale – jak podkreślił – “niezawisłość sędziowska znaczy również, że sędzia ma prawo do własnej opinii”.

Marek Jurek:”Timmermans realizuje osobistą politykę”

Tymczasem działania wiceszefa Komisji wobec naszego kraju skrytykował polityk Prawicy Rzeczypospolitej, europoseł (w PE z listy PiS) Marek Jurek. “Timmermans, wykorzystując swoje stanowisko, uparcie prowadzi kampanię przeciwko Polsce, mimo że rządy europejskie nie chciały na Radzie Europejskiej podjąć wniosku złożonego przez Komisję” – ocenił w niedzielę pod warszawskim klubem Palladium, gdzie trwało spotkanie wiceprzewodniczącego KE z partią Wiosna Biedronia.

Zdaniem Marka Jurka Timmermans prowadzi swoją osobistą politykę, stawiając ją ponad prawem UE. “Stwierdzeniu, że w jakimś kraju istnieje choćby ryzyko naruszenia zasad demokracji, potrzebne jest wspólne oficjalne stanowisko czterech piątych państw w Radzie Europejskiej” – przypomniał. Polityk Prawicy RP stwierdził też, że to wiceszef KE, wspierany przez Guya Verhofstadta, „lekceważy traktaty europejskie i zasady prawa europejskiego”.

Spotkanie wiceszefa KE z SLD

Tego samego dnia o godz. 18.00 wiceszef KE i kandydat socjalistów na szefa tej Komisji miał się spotkać również z zarządem SLD w siedzibie tej partii. Według rzeczniczki Sojuszu Anny-Marii Żukowskiej rozmowa Timmermansa z przewodniczącym SLD Włodzimierzem Czarzastym będzie dotyczyła planowanej polityki europejskich socjalistów, kampanii wyborczej do PE i wspólnej polityki w ramach frakcji Socjalistów i Demokratów w PE, a także szczegółów planowanego przez wiceszefa KE wsparcia dla kandydatek i kandydatów Sojuszu. Według informacji SLD, wczorajsze rozmowy miały mieć roboczy charakter.

Hasło wyborcze Koalicji Europejskiej: "Przyszłość Polski. Wielki Wybór"

Koalicja Europejska podpisała wczoraj deklarację programową i ogłosiła swoje hasło wyborcze: „Przyszłość Polski. Wielki Wybór”. Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podkreślali, że ich celem jest silna Polska w silnej, zjednoczonej i solidarnej UE.

Timmermans z Biedroniem robi show, a z Czarzastym interesy

Jeszcze przed niedzielnym spotkaniem media przywoływały wypowiedź pragnącego zachować anonimowość polityka lewicy, który w rozmowie z portalem 300Polityka stwierdził, że “stary lis Timmermans z Biedroniem robi show, a z Czarzastym interesy”. Natomiast Wirtualna Polska przytoczyła reakcję przewodniczącego SLD na to stwierdzenie: “Nie wiem, kto tak stwierdził, ale to prawda”.

Wszyscy politycy SLD dołączą do frakcji socjalistów w PE

Były premier i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz poinformował już w czwartek w Polsat News, że wszyscy przyszli europosłowie SLD wybrani z list Koalicji Europejskiej, wejdą po wyborach do frakcji europejskich socjalistów i demokratów (S&D), a nie – jak wcześniej sugerował prezydent Warszawy, były polityk PO Rafał Trzaskowski – do Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

„W ten sposób SLD, z kilkoma europosłami byłoby dla Timmermansa, występującego jako Spitzenkandidat europejskich socjalistów atrakcyjniejszym, bo pewniejszym partnerem, niż Wiosna, której obecne sondaże dają niepewne 3-4 miejsca w PE” – skomentował serwis 300polityka.pl.

Timmermans zapowiadał swój udział w kampanii zaprzyjaźnionych partii

Już w połowie zeszłego miesiąca Frans Timmermans zapowiadał swój udział w kampanii wyborczej do PE nie tylko w rodzinnej Holandii, ale również w mityngach zaprzyjaźnionych partii w Polsce, w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie ujawnił, że ma zamiar wziąć udział nie tylko w spotkaniach wyborczych SLD, który należy do Europejskiej Partii Socjalistów, ale także w co najmniej kilku mityngach Wiosny Roberta Biedronia. “Nikt nie może powiedzieć, że jestem w Polsce osobą nieznaną” – cytowało wtedy Timmermans Deutsche Welle. W tym samym czasie również lider tej partii zapowiadał współpracę wiceszefa KE w kampanii swego ugrupowania.

Kolejne postępowanie KE wobec Polski o naruszenie prawa UE

KE wszczęła wobec Polski  postępowanie o naruszenie unijnego prawa, które dotyczy „nowego systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów”, zawartego w ustawie o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 r. Polski rząd na udzielenie odpowiedzi dostał w środę (3 kwietnia) dwa miesiące.

KE wszczyna wobec Polski kolejne postępowanie o naruszenie prawa

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że Bruksela wysłała do Warszawy oficjalne pismo informujące o wszczęciu kolejnej procedury naruszenia praworządności. Tym razem chodzi o nowy system dyscyplinowania polskich sędziów.
 

Komisja Europejska uznała, że nowy system podważa niezawisłość polskich sędziów, ponieważ nie …

Do tej decyzji KE odniósł się tego samego dnia minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem Izba Dyscyplinarna SN jest powołana po to, „by walczyć z patologiami”, takimi jak np. sędzia, który kradnie wiertarkę. „A zdaniem dotychczasowych sędziów rozpatrujących jego sprawę w Sądzie Najwyższym – według dotychczasowych procedur dyscyplinarnych – dalej jest nieskazitelnym sędzią” – podkreślił szef resortu sprawiedliwości.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab zapewniał z kolei, że polskie prawo gwarantuje niezawisłe postępowanie dyscyplinarne, a zarzuty KE uznał za bezpodstawne. „Mamy tu do czynienia z bezpodstawnym poglądem, że polskie prawo nie daje gwarancji obiektywnego postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów z poszanowaniem fundamentów niezawisłości sędziowskiej” – stwierdził Schab.

W Polsce dwugłos po wszczęciu kolejnego postępowania o naruszenie prawa UE

Kierownictwo resortu sprawiedliwości broni nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów i krytykuje KE za wszczęcie w tej sprawie kolejnego postępowania o naruszenie unijnego prawa, a sędziowie krytykują nowy tryb dyscyplinarny wobec nich zgadzając się z diagnozą Komisji.