Sondaże przed wyborami do PE: PiS przed Koalicja Europejską

Posiedzenie plenarne PE w Strasburgu, źródło PE

Posiedzenie plenarne PE w Strasburgu, źródło PE

Z sondaży przedwyborczych wynika, że majowe wybory do PE wygrywa PiS przed Koalicją Europejską, a na trzecie miejsce – choć z wynikiem poniżej 10 proc. – może liczyć Wiosna Roberta Biedronia lub Kukiz`15.

 

Pozostałe partie deklarujące gotowość startu w wyborach do unijnego zgromadzenia nie przekraczają progu wyborczego. Natomiast w tegorocznych wyborach do PE rekordowa może okazać się frekwencja.

Niska frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Już w maju Europejczycy wybiorą skład nowego Parlamentu Europejskiego na kolejne pięć lat. Choć posłowie wybierani w tych wyborach decydują o wielu kwestiach kluczowych dla codziennego życia obywateli kontynentu, frekwencja systematycznie spada. Przyjrzyjmy się, jakim zainteresowaniem cieszyły się eurowybory od 1979 …

IBRIS łaskawszy dla Koalicji Europejskiej

Z opublikowanego wczoraj (19 marca) sondażu IBRiS  – przeprowadzonego dla Radia ZET dzień wcześniej – wynika, że poparcie dla PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego deklaruje 41,6 proc. Badanych, a na Koalicję Europejską chce głosować 37,2 proc. respondentów. Natomiast Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na 6,6 proc. głosów.

W porównaniu z poprzednim badaniem IBRiS (z 9 marca) PiS nieznacznie umocnił swoją pozycję – o 1,2 pkt proc.(poprzedni wynik to 40,4 proc.), a Koalicja Europejska minimalnie  – bo o 0,3 pkt proc. – osłabiła swoją (wcześniej 37,5 proc. poparcia).

Gdyby wybory odbywały się teraz, to Kukiz’15 i Lewica Razem otrzymałyby po 2,9 proc. głosów, a 1,5 proc. deklaruje chęć głosowania na Ruch Prawdziwej Europy – Europa Christi. Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy mogłoby liczyć na poparcie 1,3 proc. głosujących, a niecały jeden procent (0,9 proc.) miałaby szansę otrzymać Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowskiego.

Europejska deklaracja PiS

“Europa wartości”, “Europa rodziny” i “europejskie wsparcie dla polskiej Wsi”, tak brzmią pierwsze trzy punkty deklaracji europejskiej, jaką przedstawiło na sobotniej konwencji Prawo i Sprawiedliwość. Jednak przyćmiło ją wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego poświęcone  postawom wobec środowisk LGBT.
 

W  sobotę (9 …

CBOS zapowiada dużą przewagę PiS

Tymczasem opublikowany tego samego dnia sondaż CBOS przewiduje, że 42 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do PE, oddałoby głos na kandydatów PiS, a tylko nieco ponad jedna czwarta (26 proc.) – na kandydatów Koalicji Europejskiej. Do PE miałby szansę wejść jeszcze ruch Kukiz ’15, na który byłoby skłonnych zagłosować pięć procent respondentów.

Tuż pod kreską znalazłaby się  Wiosna z 4-procentowym poparciem, kolejne miejsce – z trzema procentami głosów – przypadłoby Konfederacji KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy, a jeden procent badanych zadeklarowało głosowanie na Lewicę Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej). Ponadto jeden procent pytanych zamierza głosować na inna partię niż wymienione w badaniu i tyle samo odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje wyborcze. Natomiast poparcie poniżej 1 proc. odnotowała Polska Fair Play, Ruch Prawdziwa Europa oraz Ruch 11 Listopada. Jednak 16 proc. jeszcze nie zdecydowało na jakie ugrupowanie będzie głosować.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–14 marca 2019 r. na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Natomiast w poprzednim badaniu CBOS PiS otrzymało 40-procentowe poparcie, a Koalicja Europejska 38-procentowe. Na trzecim miejscu uplasowała się Wiosna z siedmioma procentami. Do PE dostałby się wtedy również ruch Kukiz’15 (potencjalny partner koalicyjny PiS) z pięcioma procentami poparcia.

W jednym z wcześniejszych badań to Koalicja Obywatelska cieszyła się minimalną przewagą.

Sondaż przed wyborami do PE: Koalicja Europejska przed PiS

Poparcie dla Koalicji Europejskiej (37,5 proc.) minimalnie przewyższa to dla PiS (36,3 proc.) – wynika z najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed wyborami do PE, które w piątek (1 marca) opublikował Parlament Europejski.
 

Trzecie miejsce – z 10,6 proc. głosów – zajęła …

Rośnie zainteresowanie wyborami do PE

W marcu zainteresowanie wyborami do unijnego zgromadzenia deklaruje 54 proc. badanych, przy czym 24 proc. – zdecydowanie. Odsetek tej grupy respondentów wzrósł o 10 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Brak zainteresowania przejawia natomiast 44 proc. ankietowanych (spadek o 10 pkt proc. od lutego), przy czym 15 proc. zdecydowanie. Tak jak przed miesiącem 2 proc. respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Aż 58 proc. ankietowanych deklaruje zamiar udziału w wyborach do PE i w porównaniu z zeszłym miesiącem oznacza to wzrost o 6 pkt proc. Ponad jedna czwarta badanych ((bez zmian 26 proc.) przyznała natomiast, że jeszcze nie wie, czy weźmie udział w majowym głosowaniu, a 15 proc. (spadek o 7 pkt proc.) przewiduje, że raczej nie weźmie w nim udziału.

Nowe prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Parlament Europejski opublikował dziś nowe prognozy podziału miejsc po wyborach w maju 2019. Oparte są na przekrojowych badaniach krajowych.
 

Parlament Europejski opublikował nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań …

Prawie połowa Polaków nie ma “swojej” partii

Jednak z sondażu CBOS wynika także, że prawie połowa Polaków (45 proc.) uprawnionych do głosowania nie znajduje na scenie politycznej ugrupowania, o którym mogłoby powiedzieć, że jest im ono „bliskie” lub choćby „nieco bliższe” niż pozostałe inicjatywy polityczne. Tylko 37 proc. badanych przyznaje, że ma bliską sobie partię.

Osoby deklarujące silną identyfikację z partią to przede wszystkim sympatycy PiS – aż 60 proc. ankietowanych deklarujących silne przywiązanie do jakiejś partii wymienia właśnie tę formację. Tylko co ósmy z tej grupy badanych za bliską sobie uznaje Platformę Obywatelską (13 proc.), a za nią plasuje się Wiosna Roberta Biedronia, z którą identyfikuje się osiem procent Polaków.

Tylko co dwudziesty badany jest silnie  związany emocjonalnie z ruchem Kukiz’15 (5 proc.), jeszcze mniej przyznaje się do związków z PSL i SLD (po 3 proc.), Partią Razem (2 proc.), Nowoczesną oraz mniejszymi ugrupowaniami prawicowymi, takimi jak Ruch Narodowy czy KORWiN (po 1 proc.).

Szef PKW: Senat musi doprecyzować ustawę ws. mandatów do PE

Senat musi doprecyzować projekt ustawy ws. mandatów do Parlamentu Europejskiego – uważa szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. W jego ocenie status „ostatniego” posła do PE wciąż jest niewyjaśniony.