Sondaże: Niedzielne wybory parlamentarne wygrywa Zjednoczona Prawica

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, źródło pis.org.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, źródło pis.org.pl

Sondaże przedwyborcze wskazują na Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem, jako zwycięzcę niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu. Różnią się jedynie przewidywaniami dotyczącymi wysokości tej wygranej.

 

Tegoroczne wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7 do godziny 21.

IBRiS dla Onetu: 44,3 proc. i samodzielna większość dla Zjednoczonej Prawicy

Gdyby wybory odbyły się w miniony czwartek (3 października), z dużą przewagą wygrałaby je Zjednoczona Prawica i z 253 mandatami mogłoby liczyć na samodzielną większość w parlamencie – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Gotowość głosowania na partię rządzącą zadeklarowało 44,3 proc. wyborców – prawie o trzy punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), z poparciem na poziomie 23,4 proc. Poparcie dla głównej partii opozycyjnej spadło o 2,2 punktu procentowego dając KO 137 mandatów. Ostatnie miejsce na podium przypadło SLD-Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem), na którą głos chce oddać 12 proc. badanych, co dawałby jej 50 mandatów. Lewica uzyskała tym razem 0,2 punktu procentowego mniej mniej niż w poprzednim badaniu.

Do Sejmu dostałaby się też PSL-Koalicja Polska (Ludowcy z Kukiz’15), na którą zagłosowałoby 5,9 proc. badanych (spadek poparcia o 1,3 pkt. proc.) dzięki czemu mogłaby objąć 19 mandatów. Jeden mandat zarezerwowany jest dla Mniejszości Niemieckiej.

Poza parlamentem znalazłaby się pozostałe partie (w tym nacjonalistyczna Konfederacja, w której skład wchodzą m.in. KORWiN i Ruch Narodowy, i na którą chce głosować 3,6 proc. pytanych we wrześniu osób). W wyborach parlamentarnych obowiązuje bowiem próg w wysokości pięciu procent głosów, a dla koalicji ten próg wynosi osiem procent.

Chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 56,8 proc. badanych, ale niemal 10 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos. “Wyjątkową cechą tej kampanii była znikoma zmienność sondaży wyborczych” – ocenił Marcin Duma z IBRIS.

Kampania wyborcza: Jaka Polska w Unii Europejskiej?

Wybory parlamentarne w Polsce już 13 października. Jakie miejsce zajmuje Unia Europejska w programach poszczególnych komitetów wyborczych? Kto deklaruje się jako ugrupowanie eurorealistów, a kto zamierza bronić interesów polskich rolników? Po odpowiedzi zapraszamy poniżej.
 

 

W najbliższych wyborach głos będzie można oddać na …

Kantar dla “GW”: 43 proc. dla Zjednoczonej Prawicy

Z badania przeprowadzonego w dniach dniach 13-17 września przez Kantar dla “Gazety Wyborczej” wynika, że w niedzielnych wyborach do Sejmu wygrywa Zjednoczona Prawica zdobywając 43-procentowe poparcie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 30 proc. ankietowanych, a gotowość oddania głosu na Lewicę zadeklarowało 11 proc. Do Sejmu weszliby również przedstawiciele Konfederacji, którą poparło poparło graniczne pięć procent respondentów.

Poniżej progu znalazłaby się natomiast PSL-Koalicja Polska, która otrzymała tylko cztery procent głosów. Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło w tym sondażu sześć procent respondentów. Aż trzy czwarte pytanych  zadeklarowało natomiast uczestnictwo w niedzielnym głosowaniu.

Z przeprowadzonego przez Kantar sondażu wynika również, że o ile Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na większość mandatów w Sejmie, o tyle jej zwycięstwo w Senacie  nie byłoby już takie pewne.

Również „GW” wskazuje, że różnice wyników w porównaniu z sierpniowymi badaniami mieszczą się w granicach błędu statystycznego. PiS zyskał bowiem cztery punkty procentowe, co daje rządzącej partii bezpieczną większość w Sejmie, ale niewielkie szanse na większość konstytucyjną. Wyniki Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pozostały bez zmian, PSL – Koalicja Polska straciło dwa punkty procentowe, a  Konfederacja – jeden punkt procentowy.

Lider PiS zapowiada zmiany ustrojowe w Polsce

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wczoraj w Zielonej Górze, że jeśli jego partia zdobędzie większość konstytucyjną, to wprowadzi zmiany o charakterze ustrojowym. Wcześniej na konwencji w Szczecinie wprost zapowiedział zmiany w konstytucji.

Kantar dla TVN: 40 proc. dla PiS

Przeprowadzony kilka dni później (25-26 września) sondaż tej samej pracowni dla TVN i TVN24 wskazuje również na wygraną PiS. Z tego badania wynika bowiem, że gotowość głosowania na PiS zadeklarowało 40 proc. respondentów. To o jeden punkt procentowy więcej niż w sondażu sprzed miesiąca.

Na Koalicję Obywatelską wskazało 28 proc. respondentów, czyli o dwa punkty procentowe mniej niż w sierpniu, natomiast Lewica uzyskała 10-procentowe poparcie, co oznacza, że straciła jeden punkt procentowy. Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja z 7-procentowym poparciem, zyskując jeden punkt procentowy w porównaniu z poprzednim sondażem. PSL-Koalicja Polska z kolei straciła jeden punkt procentowy i z 5-procentami głosów znalazła się na progu wyborczym. Trzy procent badanych odmówiło odpowiedzi, a siedem procent powiedziało, że nie wie na kogo będzie głosować.

Sejm idzie w ślady Izby Gmin

PiS złoży dziś wniosek o ogłoszenie przerwy w posiedzeniu Sejmu do 15 października – zapowiedział wczoraj wieczorem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Potwierdza to harmonogram prac umieszczony również we wtorek wieczorem na  stronie internetowej Sejmu.

CBOS: Duża przewaga Zjednoczonej Prawicy – 46 proc. wobec 23 proc. dla KO

Według badania CBOS przeprowadzonego w dniach 12-19 września wybory parlamentarne wygrałoby PiS z 46 proc. poparciem (to spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z sierpniowym badaniem). Drugie miejsce i 23 proc. głosów uzyskałaby Koalicja Obywatelska (wzrost o cztery punkty procentowe); 8 proc. – PSL-Koalicja Polska (wzrost o dwa punkty procentowe).

Do parlamentu dostałaby się jeszcze Lewica, która otrzymałaby 5-procentowe poparcie (spadek o cztery punkty procentowe).  Pozostałe partie pozostałyby według tego sondażu poza parlamentem. Mimo wzrostu poparcia o jeden punkt procentowy, Konfederacja może liczyć bowiem jedynie na trzy procent głosów.

Według wrześniowego sondażu CBOS w głosowaniu wzięłoby niemal trzy czwarte (72 proc.) badanych. Jednak na podobnym poziomie jak przed miesiącem utrzymuje się odsetek osób, które chciałyby iść na wybory, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo będą głosować, lub chcą uniknąć jednoznacznych deklaracji na ten temat (14 proc., wzrost o jeden punkt procentowy). W porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca deklarowana frekwencja w wyborach do parlamentu spadła o pięć punktów procentowych.

W ocenie badaczy CBOS wrześniowy sondaż może wskazywać na „lekkie przegrzanie atmosfery politycznej i poziomu przedwyborczych licytacji”. „Mimo wizerunkowych perturbacji rządząca partia utrzymuje bardzo wysoką przewagę nad konkurentami. W ciągu ostatnich tygodni nieco zyskał najważniejszy z rywali – Koalicja Obywatelska, a także rywal konkurujący o wyborców wiejskich – KW PSL.

Straciła natomiast Lewica, choć według sondażowych deklaracji wprowadziłaby swoich przedstawicieli do parlamentu. Spadek ten można interpretować jako wyczerpanie `efektu świeżości`. Wynik październikowych wyborów wydaje się zależeć przede wszystkim od poziomu mobilizacji versus demobilizacji elektoratów wszystkich rywalizujących ugrupowań” – podsumowuje CBOS w cytowanym przez media raporcie z wrześniowego badania.

Przyspiesza kampania wyborcza do polskiego parlamentu

Niespodziewane zmiany na listach wyborczych PO i wzajemne naśladowanie elementów PO i PiS z poprzednich kampanii – w ten sposób przyspieszyła kampania wyborcza dwóch największych przeciwników politycznych przed październikowymi wyborami parlamentarnymi. 

Prawybory w Wieruszowie: 46,5 proc. dla PiS

Wczoraj (6 października) w Wieruszowie w województwie łódzkim, odbyły się prawybory, w których również zwyciężyło w Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 46,5 proc. Druga Koalicja Obywatelska otrzymała 23,49 proc. głosów, a trzecie SLD-Lewica – 13,08 proc. Próg wyborczy w sondażowym głosowaniu przekroczyły również PSL-Koalicja Polska z poparciem  7,86 proc. głosujących i Konfederacja, na którą oddało głos 7,02 procent uczestników prawyborów.

Frekwencja wyniosła około 13 procent, a mieszkańcy gminy Wieruszów mogli wskazywać jedynie partię, a nie konkretnych kandydatów. W sumie oddano prawie dwa tysiące głosów. W tym roku można było głosować zarówno tradycyjnie, jak i drogą elektroniczną. Pilotaż systemu głosowania elektronicznego zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Od lat wynik lokalnego głosowania w tej 14-tysięcznej gminie  jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego. Ten fenomen dostrzeżono  w 1997 r., kiedy pierwszy raz odbyły się tam prawybory.

Prezes PiS: Musimy wygrać wybory, żeby powstrzymać ofensywę zła

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w czasie konwencji swojej partii w Katowicach, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać nadchodzące wybory parlamentarne, bo alternatywą jest czas przeszły, w którym wszystko było niemożliwe, wzbogacony o wielką ofensywę zła.