Sondaż: W drugiej turze Duda i Trzaskowski idą “łeb w łeb”

Prezydent Andrzej Duda, fot. @Andrzej Duda [Facebook]

Prezydent Andrzej Duda, fot. @Andrzej Duda [Facebook]

Według najnowszego sondażu Kantar dla TVN24 w drugiej turze wyborów prezydenckich różnica między  Andrzejem Dudą a kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim jest minimalna – wynosi jedynie 0,7 punktu procentowego na korzyść starającego się o reelekcję prezydenta. Jednak aż 9,9 proc. respondentów odpowiedziało „nie wiem”.

 

Głosowanie w drugiej turze tegorocznych wyborów  prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Uczestnicy opublikowanego wczoraj późnym wieczorem badania znali już wyniki exit poll z pierwszej tury wyborów i wiedzieli, że do drugiej tury przechodzą kandydaci PiS i KO – Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ten pierwszy może liczyć na 45,4 proc. głosów, a drugi –  na 44,7 proc.

Wybory prezydenckie: Andrzej Duda – 43,67%. Rafał Trzaskowski z 30,34% poparcia

Andrzej Duda został zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich z wynikiem 41,8 proc. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, na którego głos oddało 30,4 proc. wyborców.

Kantar przeprowadził ten sondaż w niedzielę wieczorem na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1513 pełnoletnich osób metodą mieszaną – za pośrednictwem wywiadów telefonicznych i internetowych.

IPSOS: Partyjne poparcie w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020

Nie wiadomo na czyje poparcie mogą liczyć obaj kandydaci w wyścigu do prezydenckiego fotela, ale wiadomo jak rozłożyło się partyjne poparcie wyborców z zeszłorocznych wyborów parlamentarnych w pierwszej turze wyborów 2020. Wyniki badania Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu przedstawił wczoraj wieczorem TVN24.

Według IPSOS wyborcy PiS i Konfederacji z wyborów parlamentarnych 2019 r. głosowali w pierwszej turze tegorocznych wyborów prezydenckich przede wszystkim na kandydatów swoich partii, wyborcy SLD w większości na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, a ci, którzy w zeszłym roku w ogóle nie uczestniczyli w wyborach oraz ci, którzy zadeklarowali poparcie dla innych partii tym razem zagłosowali na kandydata niezależnego Szymona Hołownię.

Wyborcy, którzy w wyborach parlamentarnych w 2019 r. oddali głos na  PiS – podobnie jak ci, którzy głosowali na Konfederację, tym razem głosowali przede wszystkim na kandydatów swoich ugrupowań. Wyborcy PiS w ogromnej większości – 91,2 proc. – poparli Andrzeja Dudę, a wyborcy Konfederacji (65,8 proc.) – Krzysztofa Bosaka. Natomiast elektorat KO oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego – 79,7 proc. i Hołownię – 14,1 proc.

Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego poparli teraz w większości (44,1 proc.) także  ci, którzy oddali wtedy głos na SLD. Na kandydata Lewicy Roberta Biedronia głosowało 21,2 proc. Zeszłorocznych zwolenników Sojuszu, a na bezpartyjnego Szymona Hołownię – 19,8 proc.

Natomiast najwięcej osób wtedy niegłosujących oraz tych, którzy zadeklarowali poparcie dla innych partii zagłosowało na Szymona Hołownię. Tymczasem poparcie ówczesnych wyborców PSL podzieliło się teraz między lidera ludowców Kosiniaka-Kamysza (34,8 proc.) i Hołownię (21,9 proc.).