Sondaż przed wyborami do PE: Koalicja Europejska przed PiS

Parlament Europejski

Poparcie dla Koalicji Europejskiej (37,5 proc.) minimalnie przewyższa to dla PiS (36,3 proc.) – wynika z najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed wyborami do PE, które w piątek (1 marca) opublikował Parlament Europejski.

 

Trzecie miejsce – z 10,6 proc. głosów – zajęła Wiosna Roberta Biedronia, a próg wyborczy przekroczyłby jeszcze Kukiz`15 z wynikiem 7,3 proc.

“Wiosna” na polskiej scenie politycznej

Swoją kampanię wyborczą zaczęła w tym tygodniu Wiosna – nowa partia na polskiej scenie politycznej. W jej programie znalazły się m.in. emerytura obywatelska, zmiany w programie 500 plus, zamknięcie kopalni węgla do 2035 r., a także rozdział kościoła od państwa …

Poza unijnym parlamentem znalazłyby się natomiast „Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy”, na którą gotowych jest oddać głos 5,1 proc. oraz partia Razem z poparciem 1,6 proc. Na pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do PE gotowość głosowania zadeklarowało  1,7 proc. ankietowanych.

Koalicja Propolska też startuje w wyborach do PE

W Polsce powstała kolejna koalicja, tym razem wyraźnie prawicowa i antyeuropejska Koalicja Propolska, która w majowych wyborach zamierza dostać się do Parlamentu Europejskiego. Jej konwencję zaplanowano na początek kwietnia i niewykluczone, że do tego czasu może się jeszcze rozszerzyć.

Wyniki dotyczące Polski stanowią część badania opinii publicznej przeprowadzonego pod koniec lutego we wszystkich państwach członkowskich UE.

Nowe prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Parlament Europejski opublikował dziś nowe prognozy podziału miejsc po wyborach w maju 2019. Oparte są na przekrojowych badaniach krajowych.
 

Parlament Europejski opublikował nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań …

Miejsca dla Polaków w PE

Gdyby taka prognoza okazała się rzeczywistością, to największą liczbę mandatów w Parlamencie Europejskim zdobyłaby Koalicja Europejska. Politycy PO, PSL, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Zielonych zajęliby bowiem w sumie 21 miejsc.

O jednego europarlamentarzystę mniej miałaby rządząca w Polsce koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia (politycy wszystkich tych trzech ugrupowań startują z list PiS). Wiosna Roberta Biedronia otrzymałaby pięć mandatów, a Kukiz`15 o jeden mniej.

Rekonstrukcja polskiego rządu po wyborach do PE?

Rząd Zjednoczonej Prawicy będzie wymagać rekonstrukcji po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Listy wyborcze PiS do unijnego zgromadzenia będzie bowiem otwierać nie tylko wicepremier, ale również byli i obecni ministrowie oraz wiceministrowie.
 

Chyba, że – podobnie jak lider Wiosny – startują …

Kolejność pierwszych trzech grup politycznych w PE – bez zmian

W stosunku do obecnego stanu posiadania – według wyników sondażu PE – tracą m.in. dwie największe dziś grupy polityczne w PE: chadecy, czyli Europejska Partia Ludowa (największa obecnie grupa w PE, do której należą europosłowie PO i PSL) i socjaliści, czyli Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D), do której należą posłowie SLD.

Choć utrzyma pierwsze miejsce, to w maju EPL będzie mogła jednak liczyć na 181 mandatów, w porównaniu z 217 mandatami, które mają obecnie (w pierwszym takim sondażu sprzed dwóch tygodni EPL dostawała 183 mandaty). Na drugim miejscu – z wynikiem 135 miejsc (bez zmian) – wciąż pozostawałaby również S&D, która obecnie dysponuje 186 miejscami w unijnym zgromadzeniu.

Trzecie miejsce, ale z nieco lepszym stanem posiadania, w dalszym ciągu zajmowałoby Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), do którego z Polski mogliby przystąpić ewentualni europosłowie Nowoczesnej. Według prognozy PE grupa ta może liczyć na 75 mandatów (obecnie ma 68 europosłów).

Zmiany w przypadku mniejszych grup politycznych

Wyraźnie zyskuje natomiast skrajnie prawicowa, eurosceptyczna Europa Narodów i Wolności, w której obecnie zasiadają eurodeputowani wybrani z list francuskiego Zjednoczenia Narodowego, włoskiej Ligi czy Austriackiej Partii Wolności. Ma być bowiem czwartą pod względem wielkości grupą w PE (obecnie liczy 37 europosłów, a po wyborach miałaby ich aż 59).

Traci natomiast skrajnie lewicowa Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej (GUE). Miałaby się znaleźć na piątym miejscu i – według przewidywań – zająć 47 miejsc (teraz ma ich 52).

Najwięcej traci EKR

Najwięcej tracą jednak Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), do których należą europosłowie PiS. Mają być bowiem dopiero szóstą pod względem wielkości grupą polityczną w PE (dziś są  pod tym względem trzecią – po chadekach i socjalistach). Ich sondażowy wynik różni się na niekorzyść nawet w porównaniu z tym sprzed dwóch tygodni, bo wtedy EKR miał mieć 51 europosłów, a teraz tylko 46 (w obecnym składzie PE mają 75 europarlamentarzystów). Badacze wyjaśniają jednak, że taka sytuacja jest głównie efektem brexitu, gdyż obecnie największą narodową delegacją w EKR są właśnie Brytyjczycy.

Opóźnienie brexitu może zakłócić wybory do PE

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wysłał do najważniejszych osób w państwie list, w którym ostrzega przed “problemem”, grożącym procesowi wyborczemu do Parlamentu Europejskiego w efekcie ewentualnej zmiany terminu brexitu.

Stracić ma też, choć znacznie mniej, kolejna grupa polityczna – skrajnie prawicowa i eurosceptyczna Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD). Obecnie liczy ona 41 europosłów, a po wyborach ma ich być 39.

Parlament Europejski zapowiedział publikowanie uaktualnionych prognoz co dwa tygodnie do końca kwietnia, a w maju nawet co tydzień.

Jak dużo w nowym Parlamencie Europejskim zyska skrajna prawica?

W poniedziałek Parlament Europejski opublikował pierwszą prognozę dotyczącą podziału miejsc w nowym PE. Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokracji tracą większość, zyskuje z kolei skrajna prawica. Włoska Liga będzie miała drugą pod względem wielkości reprezentację zaraz po niemieckim …