Sondaż: PiS i KO z takim samym poparciem, czy PiS utrzymuje przewagę? 

Polska, Ziobro, konwencja antyprzemocowa, konwencja stambulska, Morawiecki, Turcja, gender, ordo iuris

Sejm, pusta sala posiedzeń plenarnych, źródło sejm.gov

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska uzyskały takie samo poparcie – oba ugrupowania uzyskały po 25 proc. głosów – wynika z ostatniego sondażu Kantar. Natomiast według przeprowadzonego w tym samym czasie badania Pollster PiS prowadzi z dużą przewagą nad KO. Podobne wyniki wskazuje sondaż IBRiS, z tym, że koalicja rządząca ma tam nieco mniejszą przewagę nad największym ugrupowaniem opozycyjnym.

 

Natomiast według badania dotyczącego zaufania do polityków największym zaufaniem Polaków cieszyli się w grudniu prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jednak największy wzrost w tym zestawieniu notuje były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, choć wyraźnie zyskują także: marszałek Senatu (KO) Tomasz Grodzki, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Konfederacji Krzysztof Bosak.

Największy spadek odnotował szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, który ma najgorszy wynik od ponad czterech lat, jednak na czele rankingu nieufności jest prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kantar: koalicja i opozycja idą “łeb w łeb”, Kukiz`15 poza Sejmem

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska uzyskały takie samo poparcie – oba ugrupowania uzyskały po 25 proc. głosów – wynika z ostatniego sondażu Kantar. Poza nimi w Sejmie znalazłyby się także Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Konfederacja oraz PSL. Spośród tych, którzy zadeklarowali, że pójdą do urn, aż 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Ostatni raz PiS i KO były w sondażach tak blisko siebie w kwietniu 2017 r. , kiedy – zgodnie z wynikami badania Kantar Public – KO popierało 28 proc. a PiS 27 proc. badanych.

Polska: Klub PiS traci posła, a partia poparcie

Poseł Lech Kołakowski, który już raz oświadczył, że odchodzi z klubu i z partii, ale tego nie zrobił, poinformował wczoraj, że nie jest już członkiem klubu PiS i będzie posłem niezrzeszonym. Tymczasem wyniki ostatnich sondaży wskazują, że również partia rządząca …

Teraz wśród respondentów, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach, największe poparcie uzyskały Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) oraz Koalicja Obywatelska. Każde z tych ugrupowań uzyskałoby po 1/4 głosów. W porównaniu z listopadowym badaniem poparcie PiS spadło o 5 pkt proc., a Koalicja Obywatelska zyskała 1 pkt proc.

Kolejne miejsca zajęłyby teraz Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, na który chciałoby zagłosować 13 proc. respondentów, Lewica z 8 proc. poparciem, Konfederacja (6 proc.) i PSL-Koalicja Polska (5 proc.). Poza Sejmem znalazłby się natomiast Kukiz’15, który uzyskał jedynie 2-procentowe poparcie.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-9 grudnia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Przeprowadzono je techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Koalicja Polska już bez Kukiza

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował wczoraj, że wobec “zbyt daleko idących różnic” PSL zakończył współpracę z politykami Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej. Sam Kukiz przyznał, że spodziewał się takiej decyzji. Posłowie Kukiz`15 zamierzają utworzyć w Sejmie własne koło.

Pollster: PiS z dużą przewagą

Natomiast według przeprowadzonego 12 grudnia sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” na próbie 1067 dorosłych Polaków, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 procent (40,05 proc.) ankietowanych. Na drugim miejscu z niecałymi 27 procentami (26,9 proc.) poparcia znalazła się Koalicja Obywatelska, a na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głos oddałoby prawie 12 i pół procent (12,44 proc.) badanych.

Do Sejmu weszłaby także Nowa Lewica z 8,52 proc. głosów, Konfederacja, którą poparłoby 6 procent (6,03 proc.)  oraz PSL z ponad pięcioprocentowym (5,27 proc.) poparciem.

IBRIS: PiS utrzymuje przewagę, Konfederacja pod progiem

Podobne wyniki dał sondaż IBRiS dla WP, w którym – gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę – pierwsze miejsce, po raz kolejny, zajęłoby PiS z poparciem 34 proc. (to wzrost o 1,3 pp. od poprzedniego badania sprzed dwóch tygodni), drugie KO z ponad 10-punktowa stratą (23,4 proc. głosów, czyli wzrost o 1 pp.), a trzecie Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 14,4 proc. (a dwa tygodnie temu – 12,6 proc.).

Do Sejmu weszłaby także Lewica, dla której poparcie miesiąc temu wynosiło 8,4 proc. głosów, dwa tygodnie później 10,1 proc., a teraz 9,7 proc. oraz PSL, które tuż po decyzji o rozstaniu z Kukiz’15 mogą liczyć na 6,2 proc. głosów (wcześniej to odpowiednio: 5 proc. i 5,8 proc.). Natomiast znów pod progiem znalazła się Konfederacja uzyskują zaledwie 4 proc., która poprzednim sondażu miała jeszcze 5,4 procentowe poparcie.

Badanie przeprowadzono 11 i 12 grudnia 2020 roku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 osób.

Ranking zaufania: prezydent, premier i Hołownia

Ponadto, jak wynika z sondażu IBRiS dla Onetu dotyczącego zaufania do polityków, prezydent Duda, premier Morawiecki i Szymon Hołownia to pierwsza trójka polityków, do których w grudniu Polacy deklarują najwyższe zaufanie. Największy wzrost w zestawieniu notuje jednak były szef Rady Europejskiej Donald Tusk, choć wyraźnie zyskują także: marszałek Grodzki, prezes Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.

Największy spadek odnotował minister Ziobro, który uzyskał najgorszy wynik od ponad czterech lat, ale na czele rankingu nieufności jest Jarosław Kaczyński.

Ziobro: W negocjacjach z UE nie można być “miękiszonem”

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypomniał, że weto jest mechanizmem wielokrotnie stosowanym w unijnych negocjacjach i zachęcał polski rząd do jego podtrzymania. Przekonywał także, że Polska broni UE w jej traktatowym kształcie, a on i inni politycy PiS są unijnymi „patriotami”. 

Zaufanie do prezydenta Dudy zadeklarowało w tym miesiącu 42,9 proc. Polaków (to o 1,9 pp. więcej niż na początku listopada). Na drugie miejsce spadł natomiast premier Morawiecki, któremu ufa 40,4 proc. badanych (-0,9 pp.). Trzecią lokatę pod względem zaufania utrzymuje Szymon Hołownia, którego wskazało 40,1 proc. badanych (+ 4 pp.).

Czwarte miejsce w grudniowym rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy (PO) Rafał Trzaskowski zdobywając zaufanie 37,1 proc. respondentów (+1,2 pp.). Pierwszą piątkę zamyka inny były kandydat na prezydenta Polski Władysław Kosiniak-Kamysz, który cieszy się zaufaniem 34,5 proc. badanych (+4,8 pp.).

Na kolejnym, szóstym miejscu znalazł się Donald Tusk. Były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej zdobył w tym miesiącu zaufanie 32,7 proc. Polaków (+9,2 pp.). To jego najlepszy wynik od stycznia, gdy cieszył się pozytywnymi ocenami wśród 33,6 proc. ankietowanych. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Jarosław Kaczyński – 29,4 proc. (+1,1 pp.), Tomasz Grodzki – 26,4 proc. (+5,2 pp.) oraz Borys Budka – 21 proc. (+2,8 pp.).

Poza pierwszą dziesiątką znaleźli się Zbigniew Ziobro – 20,5 proc. (- 4 pp.), lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty – 20,3 proc. (+2,1 pp.), wicepremier Jacek Sasin – 20,1 proc. (-2,3 pp.), minister zdrowia Adam Niedzielski – 19,3 proc. (+0,8 pp.) i Krzysztof Bosak – 17,6 proc. (+4,3 pp.). Zbigniew Ziobro odnotował w tym miesiącu największy spadek w rankingu i jest to jego najgorszy rezultat od maja 2016 r., gdy uzyskał zaufanie 19,5 proc. badanych.

Młodzi Polacy niezadowoleni z polskiej polityki / SONDAŻ

Większość młodych Polaków jest niezadowolona z sytuacji politycznej w kraju.

Liderem rankingu braku zaufania do polityków został mimo wszystko Jarosław Kaczyński z wynikiem 63 proc. Za nim znalazł się Zbigniew Ziobro – 59,2 proc. oraz Krzysztof Bosak – 54,3 proc. Natomiast najmniej negatywnych wskazań odnotował minister Niedzielski – 25,3 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 28,3 proc. I Szymon Hołownia – 35,2 proc.

Badanie IBRiS dla Onetu przeprowadzono 11-12 grudnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 osób.