Sondaż: Niewielkie różnice między Koalicją Europejską i PiS

flagi Polski i UE, źródło MSZ

flagi Polski i UE, źródło MSZ

Z ostatnich sondaży wynika, że swoje poparcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Polacy dzielą przede wszystkim między Koalicję Europejską oraz Prawo i Sprawiedliwość, które jedynie zamieniają się między sobą pierwszymi miejscami. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna, a próg wyborczy przekracza jeszcze tylko Kukiz`15.

 

IBSP: Koalicja Europejska nieco wyprzedza PiS

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Platformy Obywatelskiej przez Instytut Badań Spraw Publicznych wynika, że Koalicję Europejską popiera prawie 42 proc. (41,82) proc., a Prawo i Sprawiedliwość nieco ponad 39 i pół proc. (39,35 proc.) uczestników badania. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna Roberta Biedronia z poparciem  7,49 proc. Badanych, a ostatni nad kreską ruch Kukiz’15 może liczyć na głosy nieco ponad pięciu procent (5,04 proc.) respondentów.

Szans na mandat europosła nie mają natomiast według tego sondażu kandydaci Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy, która znalazła się na piątej pozycji z poparciem niecałych czterech procent (3,89 proc.) badanych.

Badanie „Preferencje polityczne Polaków w marcu 2019 r.” przeprowadzono w dniach 18-20 marca. Udział w wyborach do PE zadeklarowało w nich ponad 51 proc. respondentów.

Sondaże przed wyborami do PE: PiS przed Koalicja Europejską

Z sondaży przewyborczych wynika, że majowe wybory do PE wygrywa PiS przed Koalicją Europejską, a na trzecie miejsce – choć z wynikiem poniżej 10 proc. – może liczyć Wiosna Roberta Biedronia lub Kukiz`15. Pozostałe partie nie przekraczają progu wyborczego.

Wg Estymatora Zjednoczona Prawica przed Koalicja Europejską

Natomiast wyniki sondażu Estymator, zrealizowanego dwa dni później dla portalu Dorzeczy.pl, są na dwóch pierwszych miejscach niemal odwrotnością poprzedniego badania. Wskazują one bowiem, że gdyby bowiem wybory do PE odbyły się w czasie weekendu, obóz rządzący zdobyłby nieznaczną przewagę nad Koalicją Europejską. Trzecie miejsce – tak jak w badaniu ISP – przypadłoby Wiośnie Roberta Biedronia, a czwarte ruchowi Kukiz`15.

Estymator przewiduje, że Zjednoczona Prawica ma szanse na poparcie ponad 42 proc. (42,2 proc.) Polaków, a Koalicja Europejska – niecałych 40 proc. (39,3 proc.) Próg wyborczy, poza Wiosną Roberta Biedronia z ponad sześcioprocentowym (6,1 proc. głosów) przekroczyłby ponadto ruch Kukiz’15 (5,2 proc. głosów).

PiS rozpoczął kampanię wyborczą do PE

Europeizacja, modernizacja, wyższe płace – to obietnice PiS złożone na sobotniej (15 grudnia) konwencji w Szeligach pod Warszawą. W ten sposób partia rządząca rozpoczęła kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Podsumowała też trzy lata działalności ugrupowania i przedstawiła plany na przyszłość.

Badacze zwracają uwagę, że rządząca koalicja zanotowała znaczny wzrost (3,7 proc) poparcia w porównaniu z poprzednim badaniem. Przyznają jednak, że jeszcze większą zmianę na korzyść odnotowała Koalicji Europejska, która zyskała poparcie o 6,1 proc. wyższe niż w poprzednim sondażu. Tymczasem Wiosna Roberta Biedronia choć utrzymuje swoje trzecie miejsce, straciła w porównaniu z poprzednim sondażem ponad cztery procent (4,1 proc.) poparcia.

„Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 22 mandaty. Trzecia w zestawieniu Wiosna dostałaby 6 mandatów, a ruch Pawła Kukiza – 3 mandaty” – podaje portal Dorzeczy.pl.

Byli premierzy “jedynkami” na listach Koalicji Europejskiej w wyborach do PE

Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz, to byli premierzy, którzy będą otwierać listy Koalicji Europejskiej w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował wczoraj szef PO Grzegorz Schetyna.

Poniżej progu wyborczego znalazła się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy, na których w najbliższych wyborach chciałoby zagłosować 3,4 proc. (wzrost o 0,2 proc.), Lewica Razem z poparciem 1,9 proc. (wzrost o 0,1 proc) oraz Polska Fair Play Bezpartyjni, dla której poparcie zadeklarowało 1,1 proc. badanych.Lewica

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły preferowany komitet wyborczy.

Nowe prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Parlament Europejski opublikował dziś nowe prognozy podziału miejsc po wyborach w maju 2019. Oparte są na przekrojowych badaniach krajowych.
 

Parlament Europejski opublikował nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań …