Sondaż: Hołownia najinteligentniejszym polskim politykiem, Kaczyński – najmniej 

Szymon Hołownia, zdjęcie z facebook.com szymonholowniaoficjalny

Szymon Hołownia, zdjęcie z facebook.com szymonholowniaoficjalny

Najbardziej inteligentnym i najbardziej nowoczesnym polskim politykiem jest lider partii Polska 2050 Szymon Hołownia, drugie miejsce w tym rankingu zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a trzecie p.o. przewodniczącego PO Donald Tusk – wynika z badania pracowni Kantar Public. Listę najinteligentniejszych i najbardziej nowoczesnych polityków w Polsce zamyka prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

 

Nie był to swobodny wybór, bo ankietowanym przedstawiono listę, na której znaleźli się: lider Wiosny Robert Biedroń, Krzysztof Bosak z Konfederacji, szef klubu KO Borys Budka, szef Lewicy Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski i Donald Tusk.

Im mniej punktów w skali od 1 do 7 otrzymał dany polityk, tym uznawany był za bardziej inteligentnego (respondenci oceniali polityków wybierając liczbę od 1 do 7, gdzie 1 oznaczało, że polityk jest inteligentny, a 7 – że nieinteligentny, a Kantar wyliczyła średnią dla każdego spośród uwzględnionych w badaniu polityków).

Polacy na czele europejskiego sondażu: chcemy więcej zieleni i przestrzeni dla czystej mobilności

Przytłaczająca większość mieszkańców największych polskich miast chce więcej zieleni i czystego powietrza.

 Hołownia zwycięzcą

I tak najlepszym okazał się lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który otrzymał 2,9 punktu. Tuż za nim znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z wynikiem o jedną dziesiątą punktu gorszym (dostał trzy punkty), a na trzecim –  Donald Tusk z wynikiem również o jedną dziesiątą punktu gorszym od swojego poprzednika (czyli z 3,1 punktu).

Dalej, w kolejności od najlepszego do najgorszego wyniku, uplasowali się kolejno: Robert Biedroń, Władysław Kosiniak Kamysz, Borys Budka, Krzysztof Bosak i Włodzimierz Czarzasty. Na ostatnim miejscu znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu 37 proc. badanych przyznało ocenę w przedziale 5 do 7 (średnia 4,0).

„Najniższa nota Jarosława Kaczyńskiego to wynik kontrowersyjnych odpowiedzi, a nie niskiego odsetka pozytywnych ocen”, cytują media ekspertkę Kantar Public Annę Trząsalską. W jej ocenie politycy zdobyli „raczej pozytywne” oceny dotyczące inteligencji i podkreśliła, że różnica między pierwszym a ostatnim politykiem w zestawieniu wynosi zaledwie 1,1 punktu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-14 lipca na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia metodą CAPI.