„Śmiertelnie poważne” zagrożenie polexitem?

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: consilium.europa.eu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: consilium.europa.eu

W ocenie szefa Rady Europejskiej mamy do czynienia ze “śmiertelnie poważnym” zagrożeniem wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Donald Tusk podkreślił wczoraj (5 listopada) w Warszawie, że nie musi to być wynikiem intencjonalnego działania obecnych władz.

 

“Nie jest dla mnie istotne, czy Jarosław Kaczyński planuje wyjście Polski z Unii Europejskiej, czy tylko inicjuje pewne procesy, które się tym zakończą” – podkreślił Donald Tusk po wyjściu z posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Odpowiedział w ten sposób dziennikarzom na pytanie o to, czy nie ma wrażenia, że Prawo i Sprawiedliwość zmierza w kierunku wyjścia z UE.

Kaczyński: Nie będzie Polexitu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że nie ma mowy, by Polska wyszła z UE i zaprzeczył doniesieniom o współpracy z szefową francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Jednak Polacy negatywnie oceniają politykę rządu i domagają się dymisji gabinetu Beaty Szydło.

Cameron też nie planował brexitu

Szef Rady Europejskiej przypomniał przy tym swoje doświadczenia z kontaktów z byłym premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem. “Pracowałem z nim dzień w dzień, żeby uniknąć brexitu” – powiedział Tusk. “To on wpadł na pomysł referendum, a potem robił wszystko, aby utrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej. A ją wyprowadził” – podkreślił.

Cameron bez kompromisu ws. Brexitu

W czwartek (17 grudnia) wieczorem w pierwszym dniu spotkania Rady Europejskiej premier David Cameron przedstawił swoje argumenty na rzecz renegocjacji warunków członkostwa swojego kraju w UE. Jeszcze przed szczytem Cameron zapowiedział, że będzie się „bił o Wlk. Brytanię choćby przez …

“A wydaje mi się europejsko sprytniejszy, niż dzisiaj rządzący PiS-owscy ministrowie” – dodał były premier.

“Mówiąc krótko, polexit jest niestety możliwy nie dlatego, że Jarosław Kaczyński ma taki plan, bo skoro mówi, że nie ma, to trzeba wierzyć, że nie ma takiego planu” – wskazał. W ocenie byłego szefa polskiego rządu może do tego dojść nawet niechcący.

Ryzyko jest śmiertelnie poważne

“Problem polega na tym, że Cameron też nie miał planu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – tłumaczył Tusk. W rozmowie z dziennikarzami zauważył też, że chęć utrzymania Polski we Wspólnocie  może się okazać trochę mniejsza niż w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie i tak nie udało się powstrzymać brexitu.

“Więc sprawa jest moim zdaniem bardzo, bardzo poważna. (…) Ryzyko jest śmiertelnie poważne” – ocenił szef Rady Europejskiej. Zaapelował przy tym o opamiętanie do tych, “którzy robią wszystko w tę stronę”.

Danuta Hübner: Wszyscy stracimy przez Brexit – i Unia Europejska, i Wielka Brytania

Bardzo mylą się ci wszyscy, którzy obiecują Brytyjczykom, że ich kraj „wreszcie będzie potęgą globalną”. Nie rozumieją, jak wiele Wielka Brytania zawdzięcza temu, że od 45 lat jest częścią Unii – powiedziała w rozmowie z EurActiv.pl prof. Danuta Hübner, przewodnicząca …

Tusk: Nie wiem, co jest intencją polskiego rządu

Tusk był także pytany, czy wyobraża sobie, że polski rząd nie zastosuje się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 19 października TSUE – przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej – podjął decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym w odniesieniu do przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

TSUE rozpatrzy skargę KE wobec Polski w trybie przyspieszonym

Komisja Europejska złożyła skargę wobec Polski w związku z przeforsowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nową ustawą o Sądzie Najwyższym (SN), która m.in. obniżyła wiek emerytalny sędziów, co dało możliwość wymiany dużej części składu sędziowskiego. Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej …

Tusk zapewnił, że „bardzo chciałby pomóc Polsce w tej kwestii”, ale – jak zastrzegł – “nie w łamaniu sądownictwa w Polsce”, tylko w wybrnięciu z problemu, “jaki rządzący w Polsce sobie sami, nam wszystkim, ale także sobie urządzili”. “Mam dziś kłopot z interpretacją, co naprawdę jest intencją polskiego rządu” – przyznał przewodniczący Rady Europejskiej.

W poniedziałek po godzinie 17 zakończyło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Przesłuchanie wezwanego na wczoraj byłego premiera trwało siedem godzin.

Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska ws. Amber Gold?

Komisja śledcza ds. Amber Gold zmieniła w poniedziałek (3 września) uzgodniony wcześniej termin przesłuchania szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i zaproponowała nową. Tej jednak nie zaakceptował pełnomocnik Tuska i wczoraj przedstawił alternatywną propozycję, którą odrzuciła z kolei szefowa sejmowej komisji.