Słowo roku 2017 w Polsce i na świecie

Słowo Roku w Polsce, Uniwersytet Warszawski

Rezydent” i puszcza” – to słowa, które zwyciężyły w konkursie na słowo roku zorganizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Na świecie karierę zrobiły m.in. takie słowa jak  „fake news” oraz hasztag #metoo.

Słowo roku w Polsce

Konkurs na słowo roku organizowany przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego odbył się już po raz siódmy. Kapituła językoznawców wskazała na  „puszczę”, a internauci w głosowaniu wybrali rezydenta”. Inne wyróżnione słowa to smog”, Konstytucja” oraz sąd”. W internecie pula słów zawierała również: powietrze”, „radę”, „gimnazjum”, “drzewo”, „poszkodowanego”, „nawałnicę” czy „reformę”. Można było także zgłosić własną propozycję.

“Ubiegłoroczne słowa były bardzo polityczne, wiązały się z wydarzeniami, które bardzo wyraźnie ogniskowały uwagę i spory. W tym roku, można powiedzieć, że  „puszcza” jest słowem pozornie od polityki zdystansowanym, chociaż jak przypomnimy sobie – dlaczego została słowem roku i w jakich kontekstach była używana w prasie – no to rzecz jasna wszystkie się wiązały z decyzjami, które są podejmowane i realizowane w życiu politycznym” – powiedział prof. Marek Łaziński, sekretarz kapituły konkursu, w wywiadzie dla RMF 24.

Zasiadający w kapitule prof. Jerzy Bralczyk przyznał, że “Cieszy, że to polskie słowo –  „puszcza” – chociaż wiąże się z tymi nie najlepszymi zjawiskami, czyli z wycinką, z kornikiem drukarzem i innymi jeszcze elementami, to jest to słowo piękne i może po latach się okaże, że w historii tych słów to będzie taki ślad powrotu do natury. Dlatego ja się cieszę z tej «puszczy»”.

Podsumowanie roku: 10 najważniejszych wydarzeń w Europie w 2017 r.

To był rok, którego w Unii Europejskiej obawiano się przede wszystkim z powodu napiętego kalendarza wyborczego. Do urn szli m.in. Niemcy, Francuzi i Holendrzy. W każdym z tych krajów na znaczeniu zyskały w ostatnim okresie ugrupowania silnie eurosceptyczne i radykalne. …

Słowo roku na świecie

Fake news” to zwycięzca brytyjskiego słownika Collins. Natomiast Oxford Dictionaries wskazał na  „youthquake” odnoszące się do zmian, jakie zachodzą na skutek aktywności młodych ludzi i ich wpływu na społeczeństwo.

Z kolei najważniejszy amerykański słownik Merriam-Webster za słowo zeszłego roku uznał feminizm.

W Szwajcarii najważniejszym w ostatnich dwunastu miesiącach okazał się hasztag #metoo oraz słowo  „molestowanie”.

Werdykt w Niemczech padł na „Jamaika-Aus” – termin opisujący potencjalną koalicję, która miała powstać po niedawnych wyborach parlamentarnych. Miała ona uwzględniać chadeków z CDU i jej bawarskiej partii-siostry CSU, z liberalnej FDP oraz Zielonych – partie te odpowiednio reprezentowane są przez partyjne barwy: czarną, żółtą i zieloną, które razem układają się w jamajską flagę. Jamaika-Aus ilustruje ostateczne fiasko rozmów koalicyjnych w tej konfiguracji.

We Francji kluczowym słowem było „renoveau”, czyli odnowa. W czołówce pojawił się też jej synonim, czyli transformacja –  „transformation”, a także francuska wersja hasztagu #metoo, czyli  #BalanceTonPorc.