Słowenia: Premier podał się do dymisji

Premier Słowenii Marjan Sarec, źródło: UKOM (Republic of Slovenia - Governmental PR Office) (CC BY-SA 4.0)

Centrolewicowy premier Słowenii Marjan Šarec poinformował, że rezygnuje z zajmowanego stanowiska. Swoją dymisję przesłał już do parlamentu. Wyjaśnił, że jego mniejszościowy gabinet nie może dłużej funkcjonować i wezwał do przeprowadzenie przedterminowych wyborów.

 

Choć koalicję rządzącą w Słowenii stworzyło po wyborach z czerwca 2018 r. aż 5 centrolewicowych i liberalnych ugrupowań, to jednak w liczącym 90 miejsc Zgromadzeniu Państwowym popiera ją jedynie 43 posłów. Sytuacja zrobiła się jeszcze trudniejsza, gdy w listopadzie swoje nieformalne poparcie dla rządu wycofała prośrodowiskowa i radykalnie socjalna Lewica. Dotąd właśnie poparcie tego ugrupowania pomagało rządowi Marjana Šarca forsować w parlamencie ustawy.

Po kilku tygodniach prób rządzenia z mniejszym poparciem premier w końcu się poddał. „Z tą koalicją, w tej sytuacji w parlamencie nie mogę spełnić oczekiwań ludzi. Byłbym w stanie je spełnić dopiero po nowych wyborach. Obywatele muszą się wypowiedzieć, czy mi ufają” – powiedział Šarec.

Opozycja spróbuje utworzyć własny rząd

Krótko przed dymisją premiera z zasiadania w rządzie zrezygnował minister finansów Andrej Bertoncelj. Popadł bowiem w konflikt z szefem rządu na temat finansowania publicznej służby zdrowia. Marjan Šarec chce bowiem, aby dziurę w budżecie narodowego funduszu zdrowia załatać państwową dotacją. Minister finansów przekonywał zaś, że słoweńskiego państwa na to nie stać. Zarówno premier Šarec, jak i minister Bertoncelj wywodzą się z tego samego ugrupowania – założonej przez szefa rządu Listy Marjana Šarca (LMŠ).

Po tym, jak premier podał swój rząd do dymisji, prezydent Borut Pahor rozpoczął konsultacje ze wszystkimi ugrupowania parlamentarnymi. Teraz prawo do utworzenia gabinetu ma opozycja. Podejmie się tego najpewniej największe ugrupowanie opozycyjne – centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS). Dopiero jeśli nie uda jej się zebrać poparcia dla nowego premiera i nowych ministrów, Słoweńcy pójdą wcześniej do urn. Dotąd nowe wybory parlamentarne były zaplanowane na 2022 r.

TSUE nie rozpatrzy sporu granicznego między Chorwacją a Słowenią?

Od 1991 r. Słowenia i Chorwacja spierają się o niewielki fragment granicy w okolicy Zalewu Pirańskiego na Adriatyku. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE uznał jednak, że reprezentowana przez niego instytucja nie jest władna, aby tę sprawę rozstrzygnąć.

 

To byłoby rozwiązanie korzystne …

Premier prze do wcześniejszych wyborów

Šarec nie ukrywa jednak, że chciałby nowych wyborów. Obecnie ugrupowania współtworzące rząd mają w sondażach łączne poparcie na poziomie przekraczającym 50 proc. Gdyby taki wynik powtórzył się we właściwym głosowaniu – obecnie ustępujący rząd miałby pełną większość. Dlatego Šarec planuje zacieśnienie współpracy z obecnymi koalicjantami i być może wystawienie wspólnej centrolewicowej listy wyborczej. „Rozmawiałem już ze Zdravko Počivalškiem na temat takiej wspólnej listy. Nie trzeba się więc zastanawiać, co się dzieje za kulisami” – powiedział dotychczasowy premier.

Počivalšek to lider lewicowo-liberalnej Partii Nowoczesnego Centrum (SMC), który jest też ministrem rozwoju gospodarczego i technologii. Ale przewodniczący SMC oficjalnie na razie jedynie skrytykował decyzję o dymisji rządu i planach rozpisania przedterminowych wyborów. Šarec natomiast zapowiada kolejne sojusze. Chce, aby jego ugrupowania wciągnęło na listy także działaczy lokalnych komitetów obywatelskich czy organizacji pozarządowych. „To będzie nowa koalicja na rzecz Słowenii” – zapowiada.

Włochy zamknęły granicę ze Słowenią

Od dziś (1 lipca) granica między Włochami a Słowenią jest stale patrolowana, a przekraczające ją osoby muszą się wylegitymować. Choć oba kraje należą do Strefy Schengen na 232 kilometrowym odcinku granicznym pojawią się wspólne patrole. Wszystko ma związek z nasileniem …