Słowenia: Minister edukacji na cenzurowanym. Jaki jest powód jej nieobecności?

Słowenia, Simona Kustec

Słoweńska minister edukacji, nauki i sportu Simona Kustec / Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Portal Dnevnik wziął pod lupę postawę minister edukacji, nauki i sportu, Simony Kustec. Jak zauważono, jest ona nieobecna w pracy w najbardziej newralgicznym momencie – przed rozpoczęciem roku szkolnego.

 

Powodem urlopu zdrowotnego szefowej resortu edukacji jest zakażenie koronawirusem, o którym poinformowała na Twitterze 16 sierpnia. „COVID-19 nie jest wyborem. Od dwóch dni przebywam w samoizolacji, a dzisiaj otrzymałam pozytywny wynik testu. Wszystkie działania na rzecz bezpiecznego rozpoczęcia roku szkolnego idą gładko” – napisała, dodając „chodźmy do szkoły”.

Od tego momentu Kustec nie była aktywna publicznie, jedynie wysłała list do dyrektorów szkół, w którym przekazała, że „niestety nie mogę być z Wami osobiście ze względu na ciężki przebieg choroby COVID-19”.

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.

Dziennikarskie dochodzenie: Minister choruje, gdy są trudności?

Sformułowanie „ciężki” zainteresowało media, gdyż minister parę miesięcy temu umieściła na Twitterze zdjęcie z dokumentem potwierdzającym pełne zaszczepienie. Portal Dnevnik powołał się na informację, którą miał otrzymać z Ministerstwa Edukacji, że Kustec „nie ma ciężkiego przebiegu choroby”.

Wątpliwości wzbudził także fakt, że to nie pierwszy raz, kiedy minister jest nieobecna w pracy w newralgicznych momentach – na przykład w czasie zeszłorocznych egzaminów maturalnych miała problemy z krzyżem.

Nieobecność Kustec spowodowała także, że uniknęła ona odpowiedzi na interpelację opozycji. „Najpierw musimy poczekać, aż minister wyzdrowieje. Nie byłoby sprawiedliwie atakować ją teraz, gdy jest nieobecna” – ogłosił Marjan Šarec, były premier i lider Listy Marjana Šarca, największego opozycyjnego ugrupowania w parlamencie.