Słowenia: Borut Pahor wygrywa II turę wyborów prezydenckich

Borut Pahor, źródło Wikipedia

Borut Pahor, źródło Wikipedia

Wywodzący się z centrolewicy Pahor będzie pełnił urząd prezydenta drugą kadencję z rzędu. Po przeliczeniu ok. 80 proc. głosów uzyskał siedmioprocentową przewagę nad swoim oponentem Marjanem Šarecem. Przegrany pogratulował już zwycięzcy.

 

Według wstępnych wyników 54-letni Borut Pahor uzyskał 53 proc. poparcia. Jego kontrkandydat, 39-letni burmistrz 15-tysięcznego miasta Kamnik Marjan Šarec zebrał 46 proc. głosów. Frekwencja wyborcza w liczącej zaledwie 1,7 mln mieszkańców Słowenii była jednak rekordowo niska. Wyniosła tylko 37,5 proc.

Przystojny „Król Instagrama” pokonał samorządowca-kabareciarza

Pahor to polityczny wyjadacz, choć o nietypowej dla polityka przeszłości. W słoweńskim Zgromadzeniu Narodowym zasiadł po raz pierwszy w 1990 r. W latach 2000-2004 został nawet jego przewodniczącym. Opuścił poselskie ławy w 2004 r., aby zasiąść w Parlamencie Europejskim. Do krajowej polityki powrócił cztery lata później, by objąć fotel premiera. 15 lat (od 1997 r. do 2012 r.) przewodził także partii Socjaldemokraci (SD). Prezydentem jest od 2012 r. Zaczynał jednak jako… model. Do dziś jest bardzo aktywny w serwisach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie. Chętnie prezentuje zdjęcia z życia prywatnego. Został nawet nazwany „Królem Instagrama”. Obserwuje go ponad 40 tys. osób.

Słowenia: Pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrywa Borut Pahor

Wczoraj odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Słowenii. Wygrał ją dotychczasowy prezydent Borut Pahor, który otrzymał 47,07 proc. Druga tura za trzy tygodnie – 12 listopada.

Jego wyborczy kontrkandydat ma dużo skromniejszy życiorys. Marjan Šarec dał się jednak poznać jako bardzo sprawny burmistrz swojego miasta. Jest tam niezwykle popularny. Związany jest z innymi niż prezydent ugrupowaniami centrolewicowymi.

Nie zawsze był jednak politykiem i samorządowcem. Jeszcze niedawno Šarec… występował w kabarecie. Z wykształcenia jest aktorem, a przez wiele lat pracował jako dziennikarz w słoweńskich mediach publicznych. Sławę i popularność zdobył parodiując w radiowym programie satyrycznym słoweńskich i światowych polityków. Potem sam zajął się na poważnie polityką. Do wyborów prezydenckich poszedł z hasłem pokoleniowej zmiany. Choć przegrał, może wybory uznać za sukces. Przedwyborcze sondaże przewidywały zwycięstwo Boruta Pahora w pierwszej turze. Ostatecznie doszło do drugiej tury, w której Marjan Šarec przegrał nieznacznie.

Kandydaci dziękują sobie nawzajem

Po ogłoszeniu wyników z 80 proc. komisji wyborczych Marjan Šarec pogratulował zwycięstwa urzędującemu prezydentowi. „To była uczciwa walka, długi i ciężki wyścig” – powiedział. Dodał, że czas na nowe pokolenie w słoweńskiej polityce jeszcze przyjdzie. Borut Pahor także pogratulował wyniku swojemu kontrkandydatowi. Wszystkim wyborcom podziękował zaś za „wiarę w demokrację”, ale dodał, że musi teraz „przekonać do uwierzenia w nią także tych, którzy nie poszli zagłosować”.

Prezydent w Słowenii nie ma wielu uprawnień. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej oraz pełnienie funkcji reprezentacyjnych. Mianuje co prawda część najwyższych urzędników państwowych (np. prezesa Banku Centralnego), ale każdą tego typu decyzję musi zatwierdzić parlament. Prezydent jest za to cywilnym zwierzchnikiem armii.

Chorwacja poza Schengen z powodu sporu ze Słowenią?

Odżywa spór o Zalew Pirański. Chorwacja i Słowenia spierają się o 19 km kwadratowych wód północnego Adriatyku.