Słowacja: Zuzana Čaputová wygrywa wybory prezydenckie

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Slavomír Frešo (picture edited, CC Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Slavomír Frešo (picture edited, CC Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Prezentująca liberalne poglądy i związana z pozaparlamentarną partią Postępowa Słowacja prawniczka Zuzana Čaputová wygrała II turę wyborów prezydenckich. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Słowacji. I w całej Grupie Wyszehradzkiej.

 

Zuzana Čaputová zdobyła w II turze głosowania 58,3 proc. głosów. Jej konkurent, związany z rządzącą socjaldemokratyczną partią Smer-SD komisarz unijny Maroš Šefčovič, zebrał 41,7 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 41,79 proc.

Poparcie ustępującej głowy państwa

Opublikowane jeszcze wczoraj (30 marca) wyniki z ponad 98 proc. lokali wyborczych pokazywały tak wyraźną przewagę Čaputovej, że jej rywal uznał oficjalnie swoją porażkę. Šefčovič poinformował, że zadzwonił już z gratulacjami. „Powiedziałem jej, że ma teraz przed sobą wielką odpowiedzialność, bo stała się głową państwa” – oświadczył.

Prezydent na Słowacji nie ma wielu uprawnień i pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Ale ustępująca głowa państwa – przedsiębiorca i filantrop Andrej Kiska – starał się mocno zaznaczać swoją pozycję. Čaputová, która podobnie jak Kiska, reprezentuje inną opcję polityczną niż rządzący Smer-SD też zapewne będzie się starała korzystać z pełni swoich uprawnień.

Kiska, który nie ubiegał się o reelekcję, jeszcze w kampanii wyborczej popierał Čaputovą. „Wiele krajów nam zazdrości. Zazdroszczą, że Słowacja wybrała prezydentkę, która symbolizuje wartości przyzwoitego kraju” – mówił ustępujący prezydent, gdy pojawił się w sztabie wyborczym zwyciężczyni.

"Poważne problemy" z praworządnością na Słowacji i Malcie

Europosłowie poparli dużą większością głosów rezolucję, w której wskazali na naruszenia praworządności na Słowacji i Malcie. Chodzi m.in. o niezależność wymiaru sprawiedliwości czy korupcję na szczytach władzy. W rezolucji wspomniano także procedury prowadzone wobec Polski i Węgier.
 

Raport, który stał się …

Otwartość wobec mniejszości

Sama Čaputová, która prezentuje liberalne poglądy, ale związana jest także z centroprawicowym pozaparlamentarnym ugrupowaniem Postępowa Słowacja, podkreśliła, że udało jej się doprowadzić do sojuszu między różnymi środowiskami. „Słowacja chce zmian. Myśleliśmy, że bariera między konserwatystami a liberałami jest nie do pogodzenia, ale udało nam się ją pokonać” – mówiła tuż po ogłoszeniu wyników.

W kampanii wyborczej starała się także pozyskać głosy licznych na Słowacji mniejszości narodowych. Po I turze dziękowała wyborcom nie tylko po słowacku, ale też po węgiersku, romsku i rusińsku. Po II turze zrobiła to samo i dodała jeszcze język czeski.

Słowacja: Media będą zobowiązane do publikacji stanowisk polityków?

Słowacki parlament jest bliski przyjęcia poprawki do prawa prasowego, zgodnie z którą media byłyby zobowiązane do publikacji odpowiedzi polityków na materiały „naruszające ich godność lub prywatność”. Organizacje broniące wolności prasy biją na alarm.
 

Poprawka wyszła od rządzącej partii Smer, której liderem …

Zabójstwo Kuciaka a wybory

Sukces Čaputovej to także efekt rozczarowania Słowaków polityką obecnego rządu i towarzyszącymi mu skandalami. Najwięcej emocji wzbudziło jednak ubiegłoroczne zabójstwo dziennikarza śledczego Jána Kuciaka, który pisał o wielu aferach, w które zamieszani byli wysoko postawieni politycy czy majętni biznesmeni. Ostatni, nieukończony tekst Kuciaka opisywał powiązania bliskich doradców byłego już premiera Roberta Fico z włoskimi gangsterami wyłudzającymi unijne dopłaty na wschodzie Słowacji.

Ostatecznie zarzut zlecenia zabójstwa dziennikarza postawiono kontrowersyjnemu biznesmenowi Mariánowi Kočnerowi. Był on częstym bohaterem tekstów Kuciaka, formułował także pod jego adresem groźby. Čaputová, która jako prawniczka pracowała między innymi dla organizacji pozarządowych, dała się kilka lat temu poznać właśnie przy okazji afer związanych z Kočnerem. Nowej pani prezydent udało się np. zablokować budowę nielegalnego wysypiska śmieci, za czym stał m.in. właśnie ów kontrowersyjny biznesmen.

Čaputová szła do wyborów pod hasłem odnowy nie tylko słowackiej polityki, ale całego kraju. „Być może myśleliśmy, że przyzwoitość w polityce zaczyna być przejawem słabości, ale dziś widzimy, że to może być też nasza siła. Nie cieszmy się ze smutku naszych przeciwników, patrzmy w przyszłość. Poszukajmy tego, co nas łączy, współpracę wynieśmy ponad osobiste interesy” – mówiła podczas swojego wieczoru wyborczego.

Nowa pani prezydent poinformowała też, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Czech. Czechów nazwała zaś „naszym bratnim narodem.”

Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.
 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján …