Słowacja: Zuzana Čaputová o krok od prezydentury

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Slavomír Frešo (picture edited, CC Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Slavomír Frešo (picture edited, CC Attribution-Share Alike 4.0 International license)

46-letnia prawniczka związana z centrową, pozaparlamentarną partią Postępowa Słowacja wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich. Zdobyła w nich 40,55 proc. głosów. 30 marca w drugiej turze zmierzy się ze związanym z rządzącą socjaldemokratyczną partią Smer-SD unijnym komisarzem Marosem Šefčovicem, którego poparło 18,67 proc. wyborców.

 

W przeprowadzonej w sobotę (16 marca) pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja wyniosła 48,74 proc.

Čaputová dziękuje w językach mniejszości

Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazywały na to, że najwięcej głosów w pierwszej turze zbierze właśnie Zuzana Čaputová, ale żaden nie dawał jej aż ponad 40 proc. poparcia. Natomiast Maros Šefčovič – który na czas kampanii wyborczej zawiesił swoją pracę w Komisji Europejskiej – miał spokojnie przekroczy 20 proc. poparcia.

Zwyciężczyni pierwszej tury wyborów podziękowała za udzielone jej poparcie. Zrobiła to nie tylko po słowacku, ale także w językach trzech najliczniej zamieszkujących Słowację mniejszości narodowych i etnicznych – po romsku, po węgiersku oraz po rusińsku.

Čaputova starała się w swoim wystąpieniu po ogłoszeniu wyników nie krytykować otwarcie swoich oponentów. Pochwaliła np. związanego z rządzącymi socjaldemokratami Šefčovica za to, że „w zasadzie trzyma się faktów”. Stwierdziła też, że cieszy ją, że w drugiej turze wyborów nie będzie się mierzyć z żadnymi „ekstremalnymi poglądami”.

W ten sposób nawiązała do kandydatów, którzy zajęli trzecie i czwarte miejsce (i tym samym odpadli z wyborów), czyli do związanego niegdyś blisko z kontrowersyjnym i wykazującym autorytarne zapędy premierem Vladimírem Mečiarem byłego sędziego Sądu Najwyższego Štefana Harabina oraz do lidera skrajnie nacjonalistycznej prawicy Mariana Kotleby. Pierwszy z nich zebrał 14,35 proc. poparcia, drugi – 10,41 proc.

Zuzana Čaputová zaapelowała jednak o poparcie do wyborców Harabina, który kreował się w kampanii wyborczej na kandydata antysystemowego. „Łączy nas podobna diagnoza stanu społeczeństwa. Wybory obywateli często są wynikiem niezadowolenia i frustracji. Na poziomie przyczyn i diagnozy może istnieć między nami znak równości, ale postaram się zaproponować wam inne rozwiązania” – powiedziała. Dodała, że „nie chce Słowaków polaryzować, ale łączyć.”

Słowacja: Zuzana Čaputová faworytką wyborów prezydenckich

Słowacy wybiorą nową głowę państwa 16 marca. Obecnie urzędujący prezydent Andrej Kiska nie będzie się ubiegał o reelekcję. W sondażach przewodzi obecnie kandydatka centroprawicy, która wyprzedza o 3 p.p. kandydata rządzących socjalistów. Z wyborów wycofał się jednak trzeci w sondażach …

Šefčovič odcina się od działań KE ws. migracji

Tymczasem Maros Šefčovič, który zebrał ponad dwa razy mniej głosów niż Čaputová, nie zamierza się poddawać przed drugą turą wyborów. „Od jutra zaczynamy na nowo, zrobię wszystko, aby dotrzeć do większości wyborców i zostać prezydentem” – zapowiedział.

Wyjaśnił, że chce przekonać do siebie Słowaków prezentując silnie socjalny program i podkreślając swoje przywiązanie do chrześcijaństwa. Słowacy są bowiem zdecydowanie bardziej religijni niż ich sąsiedzi z Czech. „To, co będziecie ode mnie słyszeć w nadchodzących dniach, to podkreślanie, jakim krajem Słowacja będzie, jak się będzie rozwijać i jak będzie wyglądać za 5, 10 lub 15 lat” – mówił Šefčovič.

W kampanii wyborczej był atakowany za to, że jako członek Komisji Europejskiej odpowiada za zorganizowanie systemu obowiązkowych kwot podziału uchodźców, co nie podobało się wielu Słowakom i czemu sprzeciwiał się słowacki rząd. Šefčovič odparowywał na te zarzuty mówiąc, że w chwili gdy Harabin czy Kotleba „walczyli z obowiązkowymi kwotami na manifestacjach i w propagandowych filmach, on siedział za stołem negocjacyjnym, a dzięki tej pracy i wspólnemu działaniu ze słowackim rządem system kwotowy jest w praktyce martwy.”

Te argumenty Šefčovič powtórzył również w wystąpieniu podczas wieczoru wyborczego. Dodał, ze będzie chciał, aby druga runda wyborów zajęła się m.in pomysłem „referendum na temat takich tematów jak migracja czy adopcja dzieci przez pary homoseksualne”. Čaputová opowiada się bowiem za otwartą polityką wobec mniejszości narodowych i etnicznych oraz imigrantów, a także – jak to ujęła w jednym z wywiadów – „wolałaby, aby niechciane dzieci trafiały do kochających rodzin niż przebywały w placówkach wychowawczych”. Zastrzegła jednak, że nie forsowałaby adopcji dzieci przez pary homoseksualne, ponieważ szanuje także te poglądy Słowaków, które są sprzeczne z jej własnymi.

Pierwszy sondaż przeprowadzony przed drugą turą wyborów prezydenckich pokazuje, że Słowacy bardziej przekonani są do Čaputovej. W badaniu zrealizowanym dla prywatnej telewizji Markíza chce na nią zagłosować aż 64,4 proc. wyborców. Głos na Šefčovica oddałoby 35,6 proc. wyborców.

Słowacy wybiorą jutro nowego prezydenta

Już jutro Słowacy po raz piąty po 1993 r. pójdą do urn, aby wybrać głowę państwa. O urząd ubiega się aż 13 kandydatów.
 
Ustępujący prezydent
Rządzący od 2014 r. Andrej Kiska cieszy się niezmiennie największą popularnością wśród Słowaków. Mimo tego nie …

Kim jest Zuzana Čaputova?

Gdyby Zuzanie Čaputovej udało się wygrać wybory prezydenckie, byłaby pierwszą kobietą w historii Słowacji sprawującą funkcję głowy państwa. 46-letnia liderka sondaży z wykształcenia jest prawniczką. Przez wiele lat pracowała dla organizacji pozarządowych. Znana stała się m.in. skutecznie walcząc przed sądami z projektem budowy wielkiego wysypiska śmieci, które zdaniem ekspertów zagrażałoby ekologicznie cennym terenom. W projekt ten zaangażowany był m.in. kontrowersyjny biznesmen Marian Kočner, którego kilka dni temu oskarżono o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka.

W 2017 r. Čaputova włączyła się w budowę nowej centroprawicowej i proeuropejskiej partii Postępowa Słowacja. Ugrupowanie to nie jest w związku z tym jeszcze reprezentowane w parlamencie, ale ewentualny sukces Čaputovej w wyborach prezydenckich byłby dla tego ugrupowania poważnym zastrzykiem politycznej energii. Čaputovą oficjalnie poparł też bardzo popularny w kraju prezydent Andrej Kiska, który nie starał się o reelekcję.

Od uzyskania przez Słowację w 1993 r. niepodległości urząd prezydenta sprawowali tylko mężczyźni. W 2009 r. blisko prezydentury była przedstawicielka Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Partii Demokratycznej (SDKÚ-DS) Iveta Radičová. Przegrała jednak w drugiej turze z dawnym współpracownikiem Mečiara (choć wówczas już z nim mocno skonfliktowanym) Ivanem Gašparoviciem. Rok później Radičová została jednak pierwszą kobietą na stanowisku premiera Słowacji.

Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.
 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján …