Słowacja: Zuzana Čaputová zdecydowaną faworytką II tury wyborów prezydenckich

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Ivodo (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Zuzana Čaputová, źródło: Wikipedia, fot. Ivodo (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Związana z liberalną i silnie pro-europejską partią Postępowa Słowacja Zuzana Čaputová może liczyć na 60,5 proc. poparcia. Jej rywal, popierany przez rządzącą socjaldemokratyczną partię Smer-SD unijny komisarz Maros Šefčovič, jest popierany przez na 39,5 proc. wyborców. Takie są wyniki ostatniego sondażu przed II turą wyborów prezydenckich na Słowacji.

 

Sondaż na zlecenie słowackich publicznych mediów przeprowadził instytut badawczy Median SK. II tura wyborów prezydenckich na Słowacji odbędzie się dopiero za ponad tydzień – w sobotę 30 marca – ale według ordynacji wyborczej, na 7 dni przed głosowaniem nie wolno już publikować żadnych wyników badań opinii publicznej dot. polityki. Ten sondaż jest więc ostatnią przedwyborczą prognozą.

Gdyby taki wynik wyborów potwierdził się za 8 dni, byłoby to najbardziej zdecydowane zwycięstwo w wyborach prezydenckich w historii Słowacji. Poparcie dla Zuzany Čaputovej wzrosło od czasu pierwszej tury wyborów mocniej niż dla Marosa Šefčoviča. Wtedy na popularną liberalną prawniczkę zagłosowało 40,57 proc. wyborców, zaś na unijnego komisarza 18,66 proc.

Słowacja: Zuzana Čaputová o krok od prezydentury

46-letnia prawniczka związana z centrową, pozaparlamentarną partią Postępowa Słowacja wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich. Zdobyła w nich 40,55 proc. głosów. 30 marca w drugiej turze zmierzy się ze związanym z rządzącą socjaldemokratyczną partią Smer-SD unijnym komisarzem Marosem Šefčovicem, którego poparło 18,67 …

Partia słowackich Węgrów za Čaputovą

Wiele wskazuje na to, że Šefčovičowi udało się do siebie przekonać część wyborców silnie prawicowych kandydatów, którzy odpadli po I turze wyborów – byłego sędziego Sądu Najwyższego Štefana Harabina (poparło go wówczas 14,35 proc. głosujących) oraz lidera słowackich nacjonalistów Mariana Kotleby (zdobył 10,41 proc. głosów).

Unijny komisarz silnie akcentował w ostatnich dniach przywiązanie do religii i tradycji oraz odcinał się od unijnej polityki migracyjnej (choć sam zasiada w Komisji Europejskiej). Ale prezentował też bardzo prosocjalny program, co mogło się nie podobać części wyborców prawicy. Dlatego Šefčovič przejął tylko część tego poparcia, a ani Harabin, ani Kotleba oficjalnie go nie poparli.

Natomiast Čaputová zbiera poparcie całego politycznego centrum. Do głosowania na nią wezwał też lider popieranej głównie przez większość węgierską konserwatywno-liberalnej partii Most-Hid Bela Bugar. On także odpadł w I turze wyborów prezydenckich. To o tyle istotne, że Most-Hid to jedna z czterech partii współtworzących ze Smer-SD koalicję rządową. Dlatego deklarację Bugara odebrano jako osłabienie rządu.

Čaputová udanie zebrała już w pierwszej turze sporo głosów ze strony wyborców należących do mniejszości etnicznych. W zróżnicowanej etnicznie Słowacji to trudna sztuka. Čaputová po zwycięstwie w I turze dziękowała swoim wyborcom w aż czterech językach, nie tylko po słowacku, ale także po węgiersku, romsku i rusińsku.

Grupa Wyszehradzka: Od wzorcowych demokracji do autorytaryzmu?

W tym roku państwa Grupy Wyszehradzkiej świętują 30-lecie upadku komunizmu. Polska i Węgry nie mają jednak wielu powodów do zadowolenia, ciążą nad nimi bowiem unijne procedury dotyczące nieprzestrzegania zasad praworządności. W dodatku ostatnie dane dotyczące stanu demokracji na świecie …

Kim jest Zuzana Čaputova?

Gdyby Zuzanie Čaputovej udało się wygrać wybory prezydenckie, byłaby pierwszą kobietą w historii Słowacji sprawującą funkcję głowy państwa. 46-letnia liderka sondaży z wykształcenia jest prawniczką. Przez wiele lat pracowała dla organizacji pozarządowych. Znana stała się m.in. skutecznie walcząc przed sądami z projektem budowy wielkiego wysypiska śmieci, które zdaniem ekspertów zagrażałoby ekologicznie cennym terenom. W projekt ten zaangażowany był m.in. kontrowersyjny biznesmen Marian Kočner, którego niedawno oskarżono o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka.

W 2017 r. Čaputova włączyła się w budowę nowej centroprawicowej i proeuropejskiej partii Postępowa Słowacja. Ugrupowanie to nie jest w związku z tym jeszcze reprezentowane w parlamencie, ale ewentualny sukces Čaputovej w wyborach prezydenckich byłby dla tego ugrupowania poważnym zastrzykiem politycznej energii. Čaputovą oficjalnie poparł też bardzo popularny w kraju prezydent Andrej Kiska, który nie starał się o reelekcję.

Od uzyskania przez Słowację w 1993 r. niepodległości urząd prezydenta sprawowali tylko mężczyźni. W 2009 r. blisko prezydentury była przedstawicielka Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Partii Demokratycznej (SDKÚ-DS) Iveta Radičová. Przegrała jednak w drugiej turze z dawnym współpracownikiem Mečiara (choć wówczas już z nim mocno skonfliktowanym) Ivanem Gašparoviciem. Rok później Radičová została jednak pierwszą kobietą na stanowisku premiera Słowacji.

Słowacja: Biznesmen z zarzutem zlecenia zabójstwa Jána Kuciaka

Kontrowersyjny słowacki biznesmen Marián Kočner otrzymał zarzut zlecenia w ubiegłym roku zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który wielokrotnie pisał o podejrzanych interesach Kočnera. Jednocześnie śledczy wykluczyli wątek działającej na Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, co również ujawnił zabity reporter.
 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján …