Słowacja: Rząd Igora Matovicza z wotum zaufania w parlamencie

lockdown, Słowacja, pandemia, Matovič, COVID19, SARS-CoV-2

Premier Słowacji Igor Matovicz, źródło: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (CC BY 2.0)

Słowacki parlament – Rada Narodowa – przegłosował wobec rządu pod wodzą Igora Matovicza wotum zaufania. Stworzona koalicja czterech ugrupowań ma obecnie większość konstytucyjną.

 

Nowy rząd tworzą konserwatywne antykorupcyjne ugrupowanie Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OL’aNO), konserwatywna partia Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina), a także dwie partie o liberalnym profilu – Wolność i Solidarność (SaS) oraz Za Ludzi (Za Ludi) byłego prezydenta Andreja Kiski.

Liderem OL’aNO jest zaś desygnowany przez obecną prezydent Zuzanę Czaputovą na premiera Igor Matovicz. To właśnie to ugrupowanie zdecydowanie wygrało lutowe wybory parlamentarne zdobywając 25 proc. głosów i 53 mandaty w 150-osobowej Radzie Narodowej.

Gabinet Matovicza został przez panią prezydent powołany 21 marca, czyli na samym początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 na Słowacji. Przeciwepidemiczne działania i obostrzenia opóźniły parlamentarne głosowanie nad wotum zaufania wobec nowego rządu.

Jeszcze przed głosowaniem nowy premier podziękował „wszystkim osobom z pierwszej linii walki z epidemią”. W szczególności wskazał na pracowników służby zdrowia, policjantów, żołnierzy, strażaków i pracowników handlu.

Obecni na sali posłowie nagrodzili jego słowa oklaskami na stojąco. Matovicz odpowiedział, że owacje należą się tym, którzy walczą z epidemią, a nie jego gabinetowi. Od początku epidemii poparcie dla nowego szefa rządu wzrosło o kilkanaście procent. Słowacji udało się uniknąć wielu zakażeń koronawirusem. Stwierdzono ich tam dotąd mniej niż 1,5 tys. i zaledwie 92 zgony. To o wiele mniej niż w pozostałych państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Słowacja: Nowy rząd mimo pandemii koronawirusa

Prezydent Słowacji przyjęła dymisję rządu tworzonego głównie przez socjaldemokratyczną partię Smer-SD i powołała nowy gabinet pod wodzą lidera zwycięskiego w ostatnich wyborach ugrupowania Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OL’aNO).

 

Z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, bez obecności zbędnych osób oraz w …

Smer-SD opuszcza salę obrad

Gdy premier Matovicz wygłaszał swoje expose na sali nie było już posłów rządzącej przez ostatnie 12 lat socjaldemokratycznej partii Smer-SD (Kierunek-Socjaldemokracja), która w wyborach z 29 lutego zajęła drugie miejsce z wynikiem 18,3 proc., co dało jej 38 mandatów.

Smer-SD został odsunięty od władzy w wyniku licznych skandali z udziałem polityków tego ugrupowania, z których najważniejszy był związany z zabójstwem w lutym 2018 r. cenionego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej. Parę młodych ludzi zastrzelił w ich domu płatny zabójca. Prokuratura oskarżyła o zlecenie tego morderstwa kontrowersyjnego i karanego już wcześniej biznesmena Marian Kocznera, którym Kuciak często pisał w swoich śledczych reportażach.

Zabójstwo wstrząsnęło Słowacją i wywołało duże protesty uliczne w największych miastach kraju. Do dymisji w związku z ujawnieniem niedociągnięć (Kuciak zgłaszał, że otrzymywał groźby) do dymisji podali się ówcześni komendant główny policji Tibor Gaszpar i minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak. Kuciak ujawnił też przed śmiercią, że Koczner miał związki z kilkoma wpływowymi politykami Smer-SD.

Ale najbardziej szkodliwy dla rządzącej wówczas partii był ostatni, niedokończony reportaż Kuciaka. Opisał w nim powiązania miedzy bliskimi doradcami ówczesnego premiera Roberta Fico a włoskimi gangsterami wyłudzającymi na wschodniej Słowacji na dużą skalę unijne dotacje rolne. Choć nie znaleziono powiązań między bohaterami owego (nagłośnionego w wyniku śmierci Kuciaka) reportażu, Fico i tak podał się do dymisji. Na stanowisku premiera zastąpił go dotychczasowy wicepremier Peter Pellegrini. Teraz Pellegriniego zastąpił Matovicz.

Słowacja: Opozycja triumfuje, Smer-SD oddaje władzę

Opozycyjny, konserwatywny ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) wygrał wczorajsze wybory parlamentarne na Słowacji. Według wyników z 99,9 proc. komisji wyborczych na to ugrupowanie zagłosowało 25 proc. wyborców. Rządzący dotąd lewicowy Smer-SD poparło 18,3 proc. głosujących.

 

Ruch OL’aNO (Obyčajní Ľudia …

Rząd ma w parlamencie większość konstytucyjną

Nowy premier, prezentując w Radzie Narodowej program swojego rządu stwierdził, że „chce zmienić Słowację w kraj, w którym będzie się dobrze żyło wszystkim obywatelom, a nie tylko nowobogackim, którym przez ostatnich 12 lat służyła partia Smer-SD”. Posłowie socjaldemokratycznego ugrupowania już i tak wcześniej demonstracyjnie opuścili salę obrad.

Wrócili jednak na samo głosowanie i opowiedzieli się przeciw zatwierdzeniu tego rządu. Podobnie zrobiło 17 posłów drugiego opozycyjnego obecnie ugrupowania – nacjonalistycznej Partii Ludowej Nasza Słowacja Mariana Kotleby. Opozycyjni parlamentarzyści w debacie nad expose premiera skrytykowali go głównie za brak konkretnych terminów realizacji rządowych planów oraz brak wyjaśnień jak rząd chce pozyskać nowe środki budżetowe na realizację obietnic, a przede wszystkim antykryzysowych pakietów osłonowych dla obywateli i przedsiębiorstw.

Rząd łatwo uzyskał jednak wotum zaufania. Cztery koalicyjne ugrupowania posiadają bowiem w Radzie Narodowej stabilną większość pozwalającą im nawet dokonywać zmian w konstytucji.

Słowacja: Władze poddały kwarantannie kilka tysięcy Romów

Zgodnie z zapowiedzią władze przeprowadziły masowe testy na obecność koronawirusa wśród słowackich Romów. Po potwierdzeniu ponad trzydziestu pozytywnych wyników, kwarantannie poddano kilka tysięcy osób.